Šalys, pasaulio čempionate žaidusios vieną kartą: kur jos dabar? (Ukraina)

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 8 min skaitymo trukmė
Ukrainos futbolo asociacijos nuotr.

Patekimas į pasaulio futbolo čempionatą gali būti laikomas didžiausiu pasiekimu bet kokiai nacionalinei komandai. Deja, tą padaryti pasiseka ne visoms. Pavyzdžiui, Lietuva šiame turnyre dar niekad nežaidė. Bet galima pasiguosti, jog gerokai aukščiau FIFA reitinge esanti Ukraina už mūsiškius ten žaidė tik vienu kartu daugiau.

Ukraina

Turnyras: 2006 metų pasaulio čempionatas

FIFA reitingas turnyro metu: 45

Pasiektas etapas: ketvirtfinalis

Dabartinis FIFA reitingas: 27

Po 1991 m. Sovietų Sąjungos iširimo 2006 m. pasaulio futbolo čempionatas buvo pirmosios didelės varžybos, kuriose dalyvavo Ukraina, nors taip nutiko tikrai ne dėl to, kad šalis nesistengė panašiu pasiekimu pasižymėti anksčiau.

Po to, kai FIFA sprendimu jai nebuvo leista patekti į 1994 m. pasaulio čempionatą, Ukraina pateko į 1998 m. pasaulio čempionato, 2000 m. Europos ir 2002 m. pasaulio čempionato atrankos atkrintamąsias varžybas, kuriose jai nepavyko įveikti atitinkamai Kroatijos, Slovėnijos ir Vokietijos nacionalinių rinktinių.

Taigi, atėjus laikui dalyvauti atrankoje į 2006 m. pasaulio čempionatą Vokietijoje, kapitono Andrijaus Ševčenko vedama Ukraina buvo pasiryžusi išvengti tokio paties likimo.

Patekti į pasaulio čempionatą nebuvo labai lengva užduotis, nes šaliai teko kovoti su tokiomis komandomis kaip Danija, 2002 m. pasaulio čempionato bronzos medalių laimėtoja Turkija ir 2004 m. Europos čempionato nugalėtoja Graikija.

Atrankos kampanija prasidėjo puikiai – pasiektos lygiosios su Danija ir Graikija bei pergalės prieš Gruziją, Turkiją ir Albaniją. Pergalių serija tęsėsi ir po lemiamos pergalės 1:0 prieš Daniją, po kurios sekė dar dvi laimėtos rungtynės namuose prieš UEFA naujokus Kazachstaną ir išvykoje prieš Graikiją.

Visose rungtynėse, kurias laimėjo, Ukraina nepraleido nė vieno įvarčio. Ukrainiečiai patyrė sunkumų atrankos pabaigoje, kai nesugebėjo laimėti paskutinių trejų rungtynių, įskaitant netikėtas lygiąsias 2:2 namie su Albanija. Tačiau dėl puikios formos atrankos viduryje ukrainiečiai išvengė grėsmę keliančių papildomų atkrintamųjų varžybų ir tapo pirmąja Europos komanda (išskyrus šeimininkus), užsitikrinusia kelialapį į Vokietijoje vykusį pasaulio čempionatą.

Pagal FIFA reitingą žemiausią vietą užėmusi Europos šalis pasaulio čempionate Ukraina pateko į H grupę kartu su Ispanija, Tunisu ir Saudo Arabija. 

Rungtynėse su „La Roja“ Leipcige žiūrovai išvydo Ukrainos sutriuškinimą. 13-ąją minutę Ispanijos rinktinės sąskaitą smūgiu galva atidarė Xabi Alonso, po keturių minučių persvarą padvigubino Davidas Villa.

Ukrainai ėjosi vis blogiau, nes antroje rungtynių pusėje vidurio gynėjas Vladyslavas Vaščiukas buvo pašalintas iš aikštės, kai paskutinės vilties pražanga pargriovė Fernando Torresą. Nepaisant to, kad pražanga buvo padaryta už baudos aikštelės ribų, griūdamas Torresas įskriejo į ją, o Ispanija gavo baudinį, kurį kartą jau pasižymėjęs Villa realizavo.

Pats Torresas 81-ąją minutę padėjo lemiamą tašką įmušdamas ketvirtą įvartį ir užbaigdamas triuškinimo darbus.

Ukraina buvo įveikta, tačiau, atsižvelgiant į likusių varžovų kalibrą, ji vis dar tikėjosi patekti iš grupės. Hamburge rinktinė susitiko su Saudo Arabija, kurią sutriuškino tokiu pačiu rezultatu – 4:0. Ukrainiečiai terorizavo Saudo Arabijos gynybą ir jau 4-ąją minutę įmušė įvartį, kurį pelnė Andrijus Rusolis. Serhijus Rebrovas, Ševčenko ir Maksimas Kalyničenka buvo kiti pasižymėję futbolininkai, panaikinę po rungtynių su Ispanija susidariusį keturių įvarčių deficitą.

Ukrainos puolimo mašina nebuvo tokia veiksminga paskutinėse rungtynėse su Tunisu Berlyne, nors šiaurės afrikiečiai visą antrąją rungtynių pusę žaidė be vieno žaidėjų. 70-ąją minutę Ševčenko nukritus baudos aikštelėje, Ukrainai buvo skirtas abejotinas baudinys, kurį pats legendinis ukrainietis ir realizavo.

Taip pirmą kartą pasaulio čempionate dalyvaujanti Ukraina žengė į atkrintamųjų etapą.

Aštuntfinalyje Ukraina susitiko su netikėtai G grupėje Prancūzus aplenkusia ir pirmą vietą užėmusia Šveicarija. Rungtynės Kelne tapo stipriais migdomaisiais – britų „The Guardian“ jas net praminė „nuobodžiausiomis pasaulio futbolo čempionato rungtynėmis istorijoje“.

Po pratęsimo rungtynės baigėsi 0:0, o po to vykusioje baudinių serijoje Šveicarijai nepavyko realizuoti nė vieno baudinio. Nepaisant to, kad Ševčenko pramušė pirmąjį Ukrainos baudinį, Artemas Milevskis, Serhijus Rebrovas ir Olehas Husijevas savuosius realizavo, o debiutantai pateko į svajonių ketvirtfinalį.

Įdomus faktas: šis rezultatas reiškė, kad Šveicarija tapo vienintele komanda pasaulio čempionato istorijoje, kuri iš turnyro iškrito nepraleidusi nė vieno įvarčio.

Ukrainiečių svajonė baigėsi Hamburge, kur rungtynės su būsimaisiais nugalėtojais italais susiklostė taip, kaip ir buvo galima tikėtis.

Gianluca Zambrotta pasirūpino, kad „azzurri“ anksti išsiveržtų į priekį. Antroje rungtynių pusėje Ukraina turėjo galimybę išlyginti rezultatą, tačiau 58-ąją minutę Kalyničenkos smūgį Zambrotta „išvalė“ nuo vartų linijos, o vos po minutės Luca Toni padvigubino italų persvarą. Antrąjį savo įvartį 69-ąją minutę įmušęs Toni galutinai „uždarė“ rungtynes.

Nors Ukraina daugiau valdė kamuolį, italai laimėjo rungtynes 3:0, o šalis pasitraukė iš pasaulio čempionato.

Nuo dalyvavimo 2012-ųjų Europos čempionate Ukraina dar nė karto nepraleido šio turnyro, nors jos pasirodymas 2016 m. čempionate buvo labai nepavydėtinas. Patekusi į vieną grupę kartu su Vokietija, Lenkija ir Šiaurės Airija, Ukraina pralaimėjo visas savo rungtynes, neįmušė nė vieno įvarčio ir tapo blogiausia turnyro komanda.

Kita atrankos į 2018 m. pasaulio čempionatą kampanija Ukrainai taip pat nepasisekė – savo grupėje ji užėmė trečiąją vietą po Kroatijos ir būsimų debiutantų Islandijos, o tai reiškė, kad Ukraina pirmą kartą nuo nepriklausomybės atgavimo nepateko bent į atkrintamąsias varžybas.

Vis dėlto Ukrainai pavyko atsigauti, kai pirmojo UEFA Tautų lygos sezono B divizione ji užėmė pirmąją vietą savo grupėje, aplenkdama Čekiją ir Slovakiją, ir pelnydama kelialapį į A divizioną.

Visgi Ukrainos buvimas aukščiausiame divizione ilgas nebuvo, nes jau kitą sezoną jie iškrito į žemesnę lygą. Daugiausia dėl to, kad negalėjo sužaisti rungtynių su Šveicarija dėl COVID-19 pandemijos protrūkio komandoje. 2024-25 m. sezone jie vis dar varžysis B divizione.

Grįžtant prie Europos čempionato, Ukraina į jį pateko 2020 m. (dėl koronaviruso pandemijos buvo žaidžiamas 2021 m.) po to, kai atrankoje nepatyrė nė vieno pralaimėjimo (net aplenkė Portugaliją) ir pasiekė geriausią visų laikų finišą kvalifikacinėse varžybose.

Užėmusi trečiąją vietą po Nyderlandų ir Austrijos, Ukraina aštuntfinalyje įveikė Švediją ir pirmą kartą pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį, kuriame buvo sutriuškinta Anglijos 4:0.

Atrankoje į 2022 m. pasaulio futbolo čempionatą Ukraina turėjo puikius šansus. Nepaisant to, kad savo grupėje liko nepralaimėję, šešerios lygiosios per aštuonerias rungtynes lėmė, kad rytų europiečiai atsiliko nuo Prancūzijos ir buvo priversti žaisti atkrintamąsias varžybas. Atkrintamųjų varžybų pusfinalyje (kurį teko atidėti dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. vasario mėn.) komanda 3:1 įveikė Škotiją ir dabar jai tereikėjo įveikti Velsą.

Tačiau itin atkakliose rungtynėse Velsas įveikė Ukrainą 1:0 po Garetho Bale’o baudinio, kuris Velsui ir užtikrino kelionę į 2022 m. pasaulio čempionatą, ir sugniuždė Ukrainos viltis antrąkart žaisti pasaulio čempionate.

Vis dėlto Ukraina yra nuosekliai iš metų tobulėjanti komanda, pasipildanti vis didesno kalibro žvaigždėmis. Vargu ar ji toliau išliks už Europos bei pasaulio čempionatų ribų. „Šalių, kurios pasaulio čempionate žaidė vieną ir paskutinį kartą“ serijoje Ukraina yra vienintelė komanda, kurios FIFA reitingas dabar yra aukštesnis nei per pasaulio čempionatą.

Savo gretose dabar Ukrainos rinktinė turi tokius žaidėjos kaip Oleksandrą Zinčenko („Arsenal“), Ruslaną Malinovskį („Atalanta“), Vitalijų Mykolenko („Everton“), pernai „West Ham United“ žaidusį Andrijų Yarmolenko ir dar pluoštą kitų, žaidžiančių stipriuose Europos klubuose.

Pasidalinti