Apkartusios sugrįžtuvės: Fosteris „Ryte“ sujaukė pradėjusią veikti formulę?

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 6 min skaitymo trukmė
Marcusas Fosteris (BNS Foto nuotr.)

Gruodžio 27 d. į Vilniaus „Rytą“ grįžęs Marcusas Fosteris turėjo tapti nuostabia kalėdine dovana vilniečiams, tačiau komandos sąraše atsiradusi papildoma pavardė ne tik nepagerino komandos rezultatų, bet ir galimai sujaukė jos vidų.

„Bandysime tai daryti komandiniais veiksmais. Vasarą formuodami komandą žinojome, kad neturėsime išreikštos žvaigždės ir visi turės prisiimti atsakomybę. Visi mūsų turimi perimetro žaidėjai gali būti dar agresyvesni, žaisti tame puolimo režime, draskyti varžovų gynybą, atakuoti aukštaūgius, provokuoti pražangas, kurti situacijas kitiems. Jeigu to agresyvumo pridėtų turimi žaidėjai, atrodytume gerai“, – pirmoje sezono pusėje apie komandos komplektaciją kalbėjo „Ryto“ vyr. strategas Giedrius Žibėnas.

Ir „Ryto“ žaidėjai tą atsakomybę prisiėmė. Nors sezono startas tobulas nebuvo – pralaimėtos dvejos pirmos FIBA Čempionų lygos rungtynės, nusileista principiniams varžovams LKL, taip pat reikėjo laukti Martyno Echodo ir Gyčio Radzevičiaus sugrįžimų po traumų -, komanda pamažu pradėjo lypdytis, laimėjo likusias Čempionų lygos grupių etapo rungtynes ir greitai vėl atsidūrė tarp LKL lyderių.

Iškalbingai atrodo ir vienintelės sezono rungtynės su „Lietkabeliu“ prieš griūtį KMT pusfinalyje, kai vilniečiai varžovus nupūtė 94:73 ir net 6 jų žaidėjai rinko dviženklį rezultatyvumą: Javinas DeLaurier, Lukas Uleckas, Margiris Normantas (po 13), Gytis Masiulis, Justinas Gorhamas (po 12) bei Keithas Hornsby ir RJ Cole’as (po 11).

Sugrįžus Fosteriui toks balansas pradėjo sistemingai griūti.

„Palyginus su praėjusiais metais, šį sezoną „Rytas“ susikomplektavo nuo pat pradžių, o Fosterio atsiradimas nežinau, ar išėjo į naudą komandiniams rezultatams. Matome, kad kol kas tikrai tai neišeina į naudą. Galbūt ir tas Fosterio atsiradimas įvyko per vėlai, nes dabar matome, kad kai kurie žaidėjai su juo nežaidžia taip, kaip galėtų.

Pirmiausia kalbu apie Margirį Normantą ir RJ Cole’ą. Tai yra žaidėjai, kuriem patiko būti su kamuoliu. Situaciją galima lyginti su futbolu, kur turint 7 puolėjus ir 2 saugus yra sunku sudėlioti žaidimą. Dabar „Ryte“ gaunasi panaši situacija. Yra žaidėjai, kurie nori turėti kamuolį ir be jo negali žaisti. Tokiems žaidėjams naujo lyderio atsiradimas kartais duoda per smegenis, nes jis mėtys daug metimų, o aš kitų dalykų daryti arba nemoku, arba nenoriu.

Tai jau yra trenerio ir komandos vadovybės atsakomybė. Kai perki lyderį, turi labai paskaičiuoti, ar jis yra tinkamas aplink jį lipdyti komandą“, – Fosterio sugrįžimą analizavo krepšinio treneris Tomas Purlys.

Sulig Fosterio atvykimu natūraliai pailgėjo „Ryto“ rotacija (kol neišvyko Hornsby), tačiau su projektuotu lyderiu Vilniaus klubas nei prasibrovė į Čempionų lygos „Top16“ etapą, nei išvengė eilinio liūdėsio Karaliaus Mindaugo taurėje.

Apie „Ryto“ griūtį KMT (nuo 11:50 min. iki 35:20 min.):

Fosteris vilniečių gretose antrąkart debiutavo sausio 3 dienos mače su Atėnų „Peristeri“ krepšininkais ir kone nuo pat pradžių pradėjo deginti prieš tai gynėjų linijai orkestravusių žaidėjų minutes. Tai kitus žaidėjus įspraudė į griežtus minučių rėmus, kuriuose jie vis tiek mėgina išlaikyti statistiką.

Pavyzdžiui, Cole’as KMT finalo ketverte išmetė 17 metimų, o pataikė tik 2.

„Jis nėra blogas žaidėjas, pradžioje – pirmą mėnesį ar du – netgi atrodė labai solidžiai, – apie Cole’ą kalbėjo krepšininkas Martynas Gecevičius, pabrėžęs ir Fosterio nykštukinį indėlį kituose žaidimo aspektuose. – Ir dabar pažiūrėkime, kiek minučių pusfinalyje žaidė Fosteris. 35 minutes… Pasirašai sutartį su Fosteriu, jis atvažiuoja prieš mėnesį ir Margiris jau nežaidžia net 20 minučių. Fosteris vienu metu buvo įmetęs 15 ar 17 taškų ir neatkovojęs nė vieno kamuolio bei neatlikęs nė vieno rezultatyvaus perdavimo.

Tai parodo tam tikrus dalykus. Krepšinis nėra vien tik metimai, nėra taip, kad vienas žaidėjas turi eiti ir patraukti. Ne visada tai veikia ir turi kažkaip reaguoti į situaciją.

Kai tik „Rytas“ pasirašė sutartį su Fosteriu, kalbėjome, kad jis neturėtų išbalansuoti komandos, kad žais su Margiriu ir viskas bus gerai, bet panašu, kad išbalansavo.“

„Jeigu iš 17 metimų pataikai 8, bet atlieki ir 6 rezultatyvius perdavimus ar atkovoji 8 kamuolius, tada viskas būtų gerai. Būtų gerai, jeigu ir gynyboje kažką padarytum.“

Tiesa, Gecevičius pabrėžė, kad tikrai ne visos „Ryto“ problemos yra susijusios su Fosterio sugrįžimu. Mažeikių „M Basket-Delamode“ šį sezoną atstovaujantis dukart Eurolygos čempionas pažymėjo ir taktinių schemų klausimus, aukštaūgių problemas ir pastarąją savaitę dažnai minimą nugalėtojų mentaliteto trūkumą.

„Galima daug ko ieškoti, ko „Rytas“ neturi. Margiris dabar svarbiose rungtynėse pataiko mažai, su Fosteriu jie žaidžia mažai, nors prieš tai galvojom, kad žais kartu. Įžaidėjai Cole’as ir Velička pastaruoju metu visiškai nekontroliuoja žaidimo. Kai jiem leisi bėgti, jie viską kontroliuos, sukurs, įmes, paduos, bet kai reikia kažką padaryti poziciniame puolime – sukurti ataką, įeiti ar įvesti į derinius – jie turi problemų.

Priekinė linija irgi… Gagičių irgi galima pagirti, sužaidė kosmines rungtynes ir nusipelnė visų į save nukreiptų šviesų, bet, mano nuomone, Echodas negali jo sustabdyti vienas prieš vieną arti krepšio. Gagičius jį laisvai nusistumdavo ir apgaudinėdavo“, – apie „Ryto“ spragas kalbėjo Gecevičius.

Daugiau apie „Ryto“ griūtį KMT pusfinalyje su „Lietkabeliu“ rasite žemiau:

Pasidalinti