Toliau – tik geriau: pirmųjų rungtynių pamokos „Žalgiriui“ ir Maksvyčiui

Autorius O, Sportas! 5 min skaitymo trukmė
Kazys Maksvytis (zalgiris.lt nuotr.)

Kauno „Žalgirio“ sezono startą Eurolygoje įvertinęs krepšinio specialistas Tomas Purlys teigia, jog toliau Kazio Maksvyčio auklėtinių pasirodymai turėtų tik gerėti.

Ketvirtadienį „Žalgiris“ Eurolygos sezoną pradėjo pergale 82:79 prieš šeimininkų teisėmis žaidusius Bolonijos „Virtus“ krepšininkus.

Pergalė nebuvo lengva – pirmoje mačo dalyje „Žalgiris“ daug klydo, varžovams leido jaustis patogiai, o per rungtynes net dukart panaikino 15 taškų deficitą.

Visgi, pasak Purlio, tokie įvykiai aikštėje labai stebinti neturėtų.

„Tų klaidų yra ir jos yra tokios komandinės, sezono pradžios klaidos. Tai yra normalu. Žaidėjai, ypatingai naujokai, nėra dar pilnai susipažinę su tam tikrais sistemos dalykais. Tiek gynyboje, tiek puolime reikia bendro žaidėjų tarpusavio supratimo. Tai neateina savaime. Tiek Mitrou-Longas, tiek Manekas tų klaidų darė.

Kitas dalykas – praeitą sezoną „Žalgiris“ garsėdavo rezultatyviais perdavimais. Dažnai būdavo įsiveržimai, kamuolio numetimai. Vakar to nebuvo.

Bet kokiu atveju, labai gerai, kai žinai kur stringi, bet vis tiek iškovoji pergalę.“

Nepaisant to, jog „Žalgiris“ Eurolygai išsaugojo net 9 iš 12 praeito sezono žaidėjų, tam tikų susižaidimo spragų tarp žaidėjų išlieka.

„Žalgiriui“ tas pirmų kėlinių sindromas buvo būdingas ir praeito sezono starte. Pirmiausia, pradėkime nuo agresyvios gynybos, kurios nematėme pirmus du kėlinius. Matėsi, kad italai buvo labiau nusiteikusi ir motyvuota. Po pirmų dviejų kėlinių buvo pataikyti tik 7 dvitaškiai iš 21, o vien tritaškiais rungtynių nelaimėsi.

Reikia kažkiek balanso. Matėme, kad antra dalis jau prasidėjo agresyviais Evanso ir Dimšos prasiveržimais, ko komandai labai reikės. Kitas dalykas – beveik visų rungtynių metu nematėme žaidimo nugara į krepšį. Greito puolimo irgi nebuvo, nes nebuvo perimtų arba lengvai atkovotų kamuolių, buvo mažai žaidimo po krepšiu, išskyrus Šmito epizodus ketvirtajame kėlinyje prieš Polonarą.“

Pasak Purlio, akistatoje su „Virtus“ akivaizdžiai pasimatė ir Luca Banchi pasaulio čempionate taikytas greitas krepšinis. Į Eurolygą po 6 metų pertraukos sugrįžęs italas „Žalgirį“ tuo kažkiek nustebino.

„Pirmame kėlinyje buvo visiškas bardakas ir iš vienos, ir iš kitos pusės. „Virtus“ pilnai įvėlė „Žalgirį“ į greitą žaidimą, po to kažkiek pradėjo spausti gynyboje ir mes pradėjome žerti klaidas. Netgi nebuvo progų padaryti pražangas dėl tokio greičio.

Todėl rungtynėse ir buvo tiek spurtų, nes kai žaidi greitą krepšinį, bangavimas yra normalu. Gali labai greitai įgyti persvarą, bet labai greitai ją ir prarasti. Kitas momentas – dėl vėliau pernelyg agresyvios gynybos išsikeidimuose nespėdavome prie savo žaidėjų, o tai „Virtus“ leido susikurti daug patogių tritaškių. Faktas, kad dar nesugebame išsirinkti vietos, iš kurios galėtume ir pridengti savo žaidėją, ir ateiti į pagalbą. Kai pradėjome gynyboje keistis, situacija kažkiek pasikeitė.“

Krepšinio specialistas įžvelgė ir Kazio Maksvyčio pavėluotus sprendimus rungtynių pradžioje.

„Buvo situacijų, kad 6, 7, 8 ir 9 žaidėjai išeidavo per vėlai. Atrodė, kad Mitrou-Longas yra tas žaidėjas, kuris turėtų į aikštelę išeiti anksčiau, o ne pačioje pirmojo kėlinio pabaigoje. Pirmosiose rungtynėse tam žaidėjui yra svarbu jausti trenerio pasitikėjimą, išeiti į aikštelę anksčiau, įeiti į rimtą ir jaustis svarbiu.

Galbūt kitose rungtynėse bus kitaip, bet kažkiek galbūt praradome tikrąjį Mitrou-Longą, nes išėjęs vėliau jis pradėjo forsuoti metimus. Kai forsuoji metimus, išbalansuoji ir kitus, ir patys metimai dažnai skrieja pro šalį. Manau, kad jis šiek tiek neteisingai įėjo į komandą ketvirtadienio rungtynėse.“

Visgi sunkų startą atsvėrė įspūdingas rungtynes sužaidęs Keenanas Evansas – po Achilo sausgyslės traumos atsigavęs amerikietis sumetė 25 taškus, atkovojo 4 kamuolius ir surinko 20 naudingumo balų, taip pat lemiamais momentais pataikė kelis sudėtingus tritaškius.

„Praeitą sezoną iki traumos jo tritaškiai skriejo 45 procentų tikslumu ir dauguma jų būdavo nelengvi, jis pats susikurdavo progas. Vakar lygiai taip pat, paskutinis metimas išvis buvo fantastinis. Džiugu, kad Keenanas iškart taip pradėjo sezoną.

Dabar svarbu, kad jis išlaikytų tą formą. Šioje stadijoje jam gal reikėtų duoti ir daugiau pailsėti LKL, nes po 9 mėnesių sugrįžus į krepšinį po kelerių rungtynių jau galima pradėti jausti, kad vis dar nesi pripratęs prie tokio krūvio.

Bet reikia pabrėžti, kad dabar jis yra visiškai kitoks nei buvo iškart po sugrįžimo. Pamenu pirmas „Žalgirio“ draugiškas rungtynes su „Lietkabeliu“, kai po kiekvieno rimtesnio judesio veido išraiška signalizavo dar esančią baimę. Bet praėjo mėnesis ir jis pasikeitė visiškai. Tie jo prasiveržimai, atsistūmimai petimi, užtikrinti metimai yra tiesiog vau… Turbūt niekas nesitikėjo, kad nuo pirmų rungtynių jis taip įeis į formą.“