Rinkiminę programą pristatęs Balčiūnas: „Iš LKF pašalinta 11 narių“

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 8 min skaitymo trukmė
Mindaugas Balčiūnas (BNS Foto nuotr.)

Antradienį LKF surengtoje spaudos konferencijoje generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas prabilo apie 11 pašalintų narių bei pristatė savo rinkiminę programą artėjantiems prezidento rinkimams.

Kipišas viešumoje kilo po „Basketnews“ ir tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ atlikto tyrimo, kuris parodė, jog per pastaruosius trejus metus LKF narių skaičius išaugo bent 30-šimčia, nors prieš tai per 9 metus jų viso padaugėjo tik 33.

Gedvilas atskleidė, jog po tyrimo buvo dar kartą peržiūrėta LKF narių vykdomas arba nevykdoma su krepšiniu susijusi veikla, o to pasekoje buvo pašalinta 11 subjektų.

Verdiktas – rugsėjo 17 dieną vyksiančiuose LKF rinkimuose dalyvaus lygiai 150 narių.

„Pasikartosiu, kad LKF narių skaičius nuolat kinta, ir taip, kad nebūtų jokios kontrolės, tikrai nėra. Tie nariai, kurie nevykdo veiklos, narystės mokesčio net nemoka. Šiandien per tai ir kitus kriterijus buvo pašalinta 11 klubų. Manau, kad šis klausimas tikrai yra kontroliuojamas. Reaguojame į viešojoje erdvėje kylančius signalus. Tie klubai, kurie arba yra išregistruoti, arba nevykdo veiklos, nedalyvauja ir formaliame LKF gyvenime“, – pareiškė Balčiūnas, dėl LKF prezidento posto kovosiantis su Robertu Javtoku.

Spaudos konferencijoje Balčiūnas pristatė ir savo rinkiminę programą, kurioje minimas dėl sumažinto narystės mokesčio augantis moksleivių krepšinio lygos komandų skaičius, komandų vadovus rinktinėse keisiantys projektų vadovai su plačiomis sprendimų teisėmis, krepšininkų rengimo sistemos modernizavimas, žaidėjų vystymo efektyvinimas, trenerių rengimo atnaujinimas, moterų ir merginių krepšinio stiprinimas bei komercinė plėtra.

Taip pat – jaunųjų žaidėjų platesnis integravimas į stipriausios lygos klubus, mat organiškas jaunimo perėjimas iš NKL į LKL yra stipriai sulėtėjęs.

„2010-2012 metais turėjome apie 25 žaidėjus, organiškai ateinančius iš vienos lygos į kitą. Iš Regioninės į Nacionalinę, iš Nacionalinės – į LKL. Dėl įvairių priežasčių tai dabar nevyksta. Didelį iššūkį kelia tokios lygos kaip NCAA, kitos Europos komandos. Dėl to neturime tos sveikos cirkuliacijos. Turėtų atsirasti ir jaunojo talento krepšelio sistema, kad komandos būtų suinteresuotos kviestis jaunus žaidėjus. Bus pateiktas visas priemonių rinkinys, kuris bus oficialiai pateiktas rugsėjo 4 d.

Jauniesiems krepšininkams būtų įvedamas kasmėnesinis fizinis testavimas, kuriame būtų nagrinėjamos trys pagrindinės fizinės ypatybės, taip pat – techninis parengtumas, metimai, varymas ir t. t. Tai būtų ir nemokamas didelis įrankis visiems Lietuvos treneriams ir didžiulė informacija mums, parodysianti, ar taikomos priemonės veda prie progreso.“

Trenerių rengimo kontekste Balčiūnas pranešė apie pristatytą duombazę treneriai.lt, kur visi Lietuvos specialistai gali matyti, kiek tobulėjimo valandų yra surinkęs ir kiek dar trūksta.

„Sakyčiau, kad trenerių administravimas iš esmės keisis. Seminarų lankymas bus privalomas. Žinių atnaujinimas daugiau koncentruosis per juos, nes universitetinės studijų programos patiria iššūkių, kontaktinių valandų skaičius yra sumažėjęs, pačių studijų formatas yra pakitęs. Dėl to neturime to rezultato, kokį turėjome prieš 10 metų.“

„Taip pat laukia instituciniai pokyčiai. Iš JAV dažnai sulaukiame klausimų, kodėl vadinamės „Federacija“, o ne „Asociacija“. Vienas iš institucinių siūlymų bus pakeisti pavadinimą, nes bet kokiu atveju gyvename pagal asociacijos principus.

Planuojame kurti krepšinio agentų asociaciją pagal mūsų turimą modelį. Manau, kad agentai yra vienintelė bendruomenė Lietuvos krepšinio sistemoje, dar ne iki galo reglamentuota. Imtume Prancūzijos pavyzdį ir kursime agentų asociaciją, kuriai taip pat teiksime nemažai pagalbos tam, kad būtų geresnis susikalbėjimas.

Atidarysime LKF atstovybę Dubajuje. Su Vidurio Rytais yra daug planų, ypač po 3×3 rinktinės pergalės. Ten koncentruojasi daug komercinių ir sportinių projektų.“

Balčiūnas taip pat atskleidė, kad LKF biudžetas 2024 m. siekia 5,03 mln. eurų, nors dar 2021 m. jį sudarė tik 3,1 mln. eurų. 

Tiesa, LKF finansinė ataskaita už šiuos metus dar nėra pateikta.

„Aš skaičiuoju lėšomis, o ne natūrą. Jeigu įtrakuktume visokią ekipiruotę ir t. t., ta suma būtų dar didesnė.

Finansinę ataskaitą turi tvirtinti konferencijoje, o olimpiniais metais – po olimpinių žaidynių. Mes irgi nesame patenkinti dėl šios situacijos ir tikriausiai reikėtų organizuoti dvi konferencijas“, – pripažino generalinis sekretorius.

– Minėjote, kad geriausias rinktinės pasiekimas buvo per šį etapą, tačiau blogiausias – taip pat. Kodėl neišskiriate jo?

– Kai kalbame apie pasiekimus, nekalbame apie prasčiausius jų pasirodymus. Visada džiaugėmės mūsų gerbiamo trenerio laimėjimais ir gerbėme už tai. Dabar – lygiai taip pat. Reikia būti pozityvesniems, linksmesniems gyvenime. Į jūsų klausimą kaip ir atsakiau.

– Viešojoje erdvėje akcentavote, kad rinktinė grįžo į elitą. Apie kokį elitą kalbate?

– Kiekvienas adekvatus žmogus supras, kad šešta vieta pasaulyje yra gera vieta. Daugiau nei 8 ar 9 metus tai būtų arčiausiai medalių buvusi vieta, todėl ją laikome vos ne aukščiausia. Vieni elitą įvardija aštuoniukę ir ketvirtfinalį, kiti – pirmas dešimt. Tačiau buvimas šešetuke ar dešimtuke tikrai nedaro gėdos Lietuvai. Dėl to šis faktinis pasiekimas ir buvo įvardintas kaip elitinis.

– Gal galite patikslinti, kaip padėjote Robertui Javtokui baigti mokslus?

– Per daug buvo sureikšmintas šis dalykas. Mano ir LKF bendra filosofija yra padėti visiems. Padedame daug subjektų spręsti problemas, krepšininkams – su pokarjerine integracija. Tai gal ir nuskambėjo perdėtai, bet padėta buvo. Robertui padėjome užskaitant neformalias kompetencijas, kas palengvino visą procesą. Aš pats motyvuoju krepšininkus siekti išsilavinimo. Manau, kad kiekvienas krepšininkas karjeros metu turi rūpintis savo ateitimi.

Tas procesas nebuvo naujiena nei tada, nei dabar. Nežiūrint situacijų, padedame visiems. Neformalių kompetencijų užskaitymas nėra paprastas reikalas ir su tuo reikėjo padirbėti, bet Roberto karjeros pasiekimai buvo tokie, kad mums pavyko viską įrodyti komisijai, kad tai praktiškai atitinka bakalauro laipsnį. Tuo labai džiaugiamės.

– Ar turite įrodymų, kad „Basketnews“ tyrimas apie federacijos neaktyvių narių veiklą buvo užsakytas?

– Organizacijos konkrečiai tikrai neminėjau. Mes turime indikacijų, kad yra veikiama nevisiškai sąžiningai. Turime užklausų iš tam tikrų struktūrų, yra skundų. Nemanome, kad tai yra normali praktika. Vieša diskusija, argumentacija ir analizė yra tas kelias, kurį turime propaguoti. Į kritiką reaguoju labai sveikai. Yra ir daug neteisingų faktų, nes, kaip minėjau, neturiu laiko viską skaityti.

Buvo laikas, kai apie tai galėjome kalbėti, bet tada niekam nebuvo įdomu. Dabar pradedama kalbėti prieš rinkimus. Šiandien pašalinta 11 narių, tik tokio susidomėjimo nėra. Kam tai reikia hiperbolizuoti – nežinau. Dėl to ir kyla įtarimai. Galima visada pasiklausti.

– Nelaikote normalia praktika straipsnių apie federacijos veiklą?

– Nėra normali praktika hiperbolizuoti situaciją. Aš jau ketvirtuose rinkimuose ir prieš trejus praeitus rinkimus tos problemos nebuvo. Mechanizmas buvo tas pats. Dėl to ir kol nuostaba. Narių apskaita pastoviai yra, mechanizmai yra nustatyti. Prieš kiekvieną posėdį yra ateinančių ir išeinančių, bet iš to daryti didelės problemos nereikėtų.

Prieš praeitus rinkimus nemačiau, kad taip aktyviai visko uoliai ieškotumėt, būtumėt susirūpinę, reflektuotumėte.

– Ar LKF turi interesų konflikto prevencijos sistemą?

– LKF turi pareigą vadovautis Asociacijos įstatymu. Viskas, kas yra ten, yra privaloma ir mums. Daugiau nieko papildomo nepasakysiu.

– Iš ko gaunate tas minėtas užklausas? Teisėsaugos?

– Iš įvairių struktūrų. Tos užklausos nėra tipinės. Dėl to ir keista, nes LKF veikla yra vieša. Tai rodo dirbtinų sprendimų kūrimą. Dėl to ir kelia nuostabą, nes turėtume būti susikoncentravę į krepšinio vystymą, o ne už stalo vykstančius sprendimus. Bet krepšinis yra socialinis reiškinys ir interesų yra daug. Kviesčiau daugiau koncentruotis į pačią sistemos struktūrą.

Pildoma.

Pasidalinti