Persitvarkymas Amsterdame: kas liko iš „Ajax“?

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 7 min skaitymo trukmė

Jau neturėtų stebinti, kad 2022 m. vasarą „Ajax“ vėl tapo gardžiu taikiniu Europos grandams. Nyderlandų čempionai kasmet pateikia porciją įdomių žaidėjų, kurie netrukus už didžiulius pinigus keliasi kitur.

„Ajax“ perėjimų langas baigėsi likus vos trims minutėms iki jo pabaigos. Klubas iš „Sevilla“ pasiskolino Lucasą Ocamposą. Tai tarsi atspindi, kiek mažai įtakos „Ajax“ turi, kai bando prisivilioti, o ne parduoti.

Rugpjūčio pradžioje olandų ekipa dar nesitikėjo, kad parduos Antony „Manchester United“ už rekordinę sumą. Tačiau anglų pasiūlymas su laiku vis didėjo, Erikas ten Hagas labai norėjo, o pačiam žaidėjui išreiškus norą „Ajax“ persvarstė galimus variantus.

Klubo techniniai direktoriai yra Gerry Hamstra ir Klaasas-Janas Huntelaaras. Hamstra yra labiau atsakingas už kontaktavimą su agentais ir klubais, o Huntelaaras yra arčiau žaidėjų. Jie abu galvojo, kad rugpjūčio 30 d. suderėjo dėl 20 mln. svarų Ocamposo išpirkos. Argentinietis jau buvo pakeliui į Amsterdamą, bet pagalius į ratus pradėjo kišti „Ajax“ valdžia.

Bet koks perėjimas, kurio vertė didesnė nei 6 mln. svarų, reikalauja valdžios patvirtinimo, kurį turi išduoti direktorius Leenas Meijaardas. Jis nusprendė, kad 28-erių futbolininko išpirkos suma yra per didelė. Nors „Ajax“ piniginė nuo 2016 m. smarkiai papilnėjo, bet kasmet klubas neinicijuoja daugiau nei vieno skambesnio perėjimo. Tai nesikeitė ir šią vasarą, nes liepą ekipą iš „Tottenham“ papildė Stevenas Begwijnas.

Po diskusijų su Hamsta ir Huntelaaru Meijaardas priėjo išvados, kad Antony išvykimą gali užpildyti Stevenas Berghuisas ir Dušanas Tadičius. Taip pat vadovą neramino, jog ketverių metų kontraktas Ocamposui gali pristabdyti Francisco Conceicao – jaunuolio, atvykusio iš „Porto“ už 5 mln. svarų –  tobulėjimą. Taip pat Meijaardo nuomonei įtakos turėjo ir klubo akademijos nuomonė. Ar Ocamposo atvykimas reiškia, kad mažiau šansų gaus 20-metis Sontje Hansenas ar 17-metis Amourricho van Axelis Dongenas? Hansenas dublerinėje komandoje visai neseniai pelnė du įvarčius, o komanda 5:1 nugalėjo „De Graafschap“.

Taip visos Hamstros viltys dužo į šipulius. Teko persiderėti – su „Sevilla“ sporto direktoriumi Monchi sutarta dėl žymiai mažesnės trukmės Ocamposo pasiskolinimo.

Praeityje „Monaco“ ir „Marseille“ žaidusio futbolininko atvykimas reiškė, kad „Ajax“ rinkoje pasidarbavo aktyviai, kaip niekada. Atvyko 10 naujų žaidėjų, kurie įsigyti už maždaug 100 mln. svarų. Išvyko 11 žaidėjų – pajamos 230 mln. svarų. Jei Hamstrai ir Huntelaarui būtų pavykę prisivilioti dar kelis taikinius, „Ajax“ disponuotų visiškai nauja komanda.

Nyderlandų klubas taikėsi į „Benficos“ vartininką iš Graikijos Odysseas Vlachodimosą, bet išsaugojo Edsoną Alvarezą. Pastarąjį viliojo „Chelsea“, nes Nyderlanduose perėjimų langas užsidarė diena anksčiau nei Anglijoje, Ispanijoje ir Vokietijoje.

Dėl to „Ajax“ trumpam tapo pažeidžiamu, nes galimybė įsigyti pakaitalą jau buvo prarasta. Tačiau Hamstra žinojo, kad „Chelsea“ taip pat susisiekė su Eindhoveno PSV dėl Ibrahimo Sangare, kuris, kaip ir Alvarezas, yra kovingas saugas. Hamstra nusprendė, kad „Chelsea“ elgiasi aplaidžiai, nes 50 milijonų svarų pasiūlymas už Alvarezą neturi nieko bendro su strategija. Tai jam padėjo įtikinti meksikietį pasilikti Amsterdame dar bent metams.

Hamstra įžengė į tuštumą, kurią paliko sporto direktorius Marcas Overmarsas po gėdingo atsistatydinimo praėjusį vasarį. Nors jis sulaukė daug kritikos iš išorės dėl to, kaip tvarkėsi su perėjimu langu, klubo viduje manoma, kad tiek jis, tiek Huntelaaras iš esmės išlaikė ramybę, o kolegos kituose Europos klubuose prarado savąją. Tikima, kad „Ajax“ turi komandą, kuri gali pasiekti pagrindinius šio sezono tikslus: tapti čempionais ir pasigalynėti Europoje atkrintamosioe.

Liepos mėnesį Hamstra užsiminė, kad susidūrė su nenumatytomis aplinkybėmis, iš kurių viena buvo artėjantis Lisandro Martinezo išvykimas į „Man United“: „Nenorėjome jo prarasti, bet visi žino, kas būna gavus tokį finansinį pasiūlymą.“

Visai neseniai Hamstra kalbėjo apie Antony persikėlimą bei gailėjosi, kad „Man United“ pasiūlymo laikas buvo labai prastas. Jis padarė išvadą, kad „Ajax“ jau buvo išgyvenęs esminį atsistatymą, o komanda prarado per daug pirmosios komandos futbolininkų. Ten Hago išvykimas į „Man United“ taip pat lėmė, kad „Ajax“ reikėjo naujo trenerio, atvyko Briugėje prieš tai dirbęs Alfredas Schreuderis.

Amsterdamo ekipa sugebėjo atremti „United“ bandymus įsigyti Jurrieną Timberį anksčiau vasarą, tačiau Martinezas, anot olandų laikraščio „De Telegraaf“, išvadino Hamstrą „suknistu nieku“. Antony taip pat labai norėjo ištrūkti iš klubo ir atsisakė treniruotis bei žaisti.

Galbūt labiau autoritetingas vadovas būtų galėjęs sužavėti abu žaidėjus. Hamstra vyresniojo vadovo karjera prasidėjo ir baigėsi „FC Emmen“, o prieš tai jis dirbo su „Vitesse“ jaunimu. Penkeri metai „Heerenveen“ organizacijoje paruošė Hamstrą „Ajax“ iššūkiui, nors nebuvo tikimasi, kad jis beveik iš karto pakeis savo pirmtaką – Overmarsas atsistatydino staiga ir atsisveikino praėjus kelioms savaitėms po to, kai pratęsė sutartį iki 2026 m.

Prieš pradedant reikalus su Ocamposu Hamstra bandė į klubą sugrąžinti Hakimą Ziyechą. „Chelsea“ puolėjo kelias primena mums, kad kai kurie iš didžiausių vardų gali priimti labai greitus sprendimus, net jei jie pasisuka gerai. Nors Overmarso akcijos visoje Europoje buvo neįtikėtinai didelės, Nyderlanduose kai kurie laikė jį labiau prekybininku, o ne nusistovėjusios politikos šalininku. 2016 m. rugpjūtį, kai tik „Ajax“ valdyba padidino biudžetą, jis pasiūlė, kad Ziyechas yra talentingas žaidėjas, tačiau jo įsigijimas apribotų jaunesnių talentų vystymąsi klube.

Po kelių dienų „Ajax“ krito Čempionų lygos atrankoje, o klubas pasirašė susitarimą dėl marokiečio atvykimo į Amsterdamą iš „Twente“ už 10 mln.  Nors Overmarsas ir „Ajax“ vėliau atliko daug perėjimų, ne visi jie buvo atlikti būdami ant nugaros – tikrai ne taip, kaip šią vasarą. Paprastai „Ajax“ žaidėjų, tokių kaip Martinezas ar Antony, pakaitalai įgyja bent vienerių metų klubo patirties prieš pradėdami žaisti. Retai kada „Ajax“ bandys surasti lygiavertį žaidėją, ypač pagal amžių, nes tai nesudaro sąlygų ekonominiam saugumui.

Hamstra sureagavo į Martinezo persikėlimą ir prisiviliojo Calviną Bassey iš „Rangers“. Gynėjas iš Nigerijos savo galia ir greičiu „Ajax“ skautams priminė Jaapą Stamą ir Virgilą van Dijką. Jie mano, kad Bassey – vėlyvo brendimo. Hamstra prognozuoja, kad po dvejų ar trejų metų jis bus pasirengęs „Premier“ lygai, kur yra priklausęs „Leicester“, nors ir nesužaidė rungtynių. Jei taip atsitiks, „Ajax“ uždirbs dar daugiau pinigų.

Pasidalinti