Visai neseniai Vokietijos futbolą sudrebino netikėtos permainos čempionų stovykloje – Miuncheno „Bayern“ vyriausiojo trenerio poste nebeliko Juliano Nagelsmanno, jį keičia Thomasas Tuchelis.
35-erių Nagelsmannas, kuris praėjusį sezoną per savo pirmąją vadovavimo kampaniją atvedė „Bayern“ į Bundeslygos titulą, palieka komandą, kai nuo lyderių Dortmundo „Borussia“ atsiliekama vienu tašku.
Be to, bavarai 7 iš 8 europinių rungtynių nepraleido įvarčio bei pateko į Čempionų lygos ketvirtfinalį, kur susitiks su „Manchester City“.
Nepaisant vos trijų pralaimėjimų per visą sezoną ir vidutiniškai 2,19 taško vidurkio per 19 Nagelsmanno vadovavimo mėnesių, klubo valdyba buvo nepatenkinta Nagelsmannu.
Buvo nuspręsta nutraukti ryšius su žmogumi, kurį savininkas Herbertas Haineris dar visai neseniai pavadino „puikiai tinkančiu“.
Tačiau „Bayern“ vadovams nerimą kėlė nepakankama komandos pažanga bei tai, kad šiemet sunkiai sekėsi tokiems brangiai apmokamiems žaidėjams kaip Sadio Mane ar Leroy Sane, ir tai, kad Nagelsmannas buvo linkęs supriešinti pagrindinius žmones rūbinėje.
Galiausiai neabejotinai talentingas treneris neturėjo nė vieno aukščiausio lygio žmogaus, kuris galėtų jį užstoti.
BBC žurnalistas Constantinas Eckneris analizavo, kodėl „Bayern“ priėmė netikėtą sprendimą atsisveikinti su perspektyviu ir pakankamai sėkmingu treneriu.
Geri rezultatai iki pasaulio čempionato
Ar nuo Nagelsmanno atvykimo iš „Leipzig“ nebuvo tikros pažangos aikštėje, lieka diskutuotina.
Po pirmųjų darbo metų, kurie baigėsi tuo, kad „Bayern“ iškovojo 32-ąjį Vokietijos čempionų titulą, bet patyrė iškritimą iš Čempionų lygos ketvirtfinalyje, Nagelsmannas ėmė labiau pasitikėti savimi ir praėjusią vasarą pradėjo keisti klubo taktinę sistemą.
Jis nukrypo nuo galingo žaidimo kraštais stiliaus, kuris vyravo nuo 2010 m. trenerio Louiso van Gaalo laikų, ir vietoje to leido komandai žaisti labiau orientuojantis į aikštės vidurį.
Prireikė laiko, kad „Bayern“ prisitaikytų prie Nagelsmanno pokyčių, be to, „Bayern“ nerado pakaitalo įvarčių mašinai Robertui Lewandowskiui, kuris prieš sezono pradžią išvyko į „Barcelona“.
Ir vis dėlto „Bayern“ prieš pasaulio čempionato pertrauką laimėjo 10 rungtynių iš eilės, o tai, žvelgiant atgal, Nagelsmannui galėjo įvykti pačiu netinkamiausiu metu.
Vėl prasitęsus Bundeslygos sezonui „Bayern“ parodė pažeidžiamumo požymių – per 10 rungtynių iškovojo 12 taškų ir taip įsileido konkurentus į kovą dėl Vokietijos čempionų titulo.
Praėjusį sekmadienį 2:1 pralaimėjęs Lėverkuzeno „Bayer“ ekipai, „Bayern“ pirmą kartą nuo spalio mėnesio nukrito į antrąją vietą, tačiau vien tai neskatino valdybos pakeisti savo nuomonės dėl vadovo, kuriam ji simpatizavo.
Konfliktas su vartininku Neueriu
Nagelsmannas buvo linkęs susirasti priešų rūbinėje.
Jis ir Manuelis Neueris niekada nesutarė, o jų konfliktas išryškėjo po to, kai kapitonas gruodžio mėnesį nelaimingo atsitikimo slidinėjant metu susilaužė koją ir turėjo stebėti, kaip atleidžiamas jo vartininkų treneris ir geriausias draugas Toni Tapalovičius.
Nagelsmannas nuo pat savo vadovavimo pradžios bandė pakeisti Tapalovičių, tačiau Neueriui pavyko išlaikyti savo patikėtinį „Bayern“ klube, kol šis turėjo sėdėti namuose.
Kiti žaidėjai taip pat nuolat skundėsi Nagelsmanno treniruočių stiliumi ir tuo, kaip jis per rungtynes nuolat šaukdavo nurodymus nuo šoninės linijos. Nemaža dalis komandos buvo įsitikinusi, kad jų treneris pasirodė kaip visažinis.
Kartu susidėjo ir veiksmai už aikštės ribų. Tokie kaip žmonos palikimas ir santykiai su vietine bulvarinio laikraščio „Bild“ reportere ir vėlesniais gandais apie Nagelsmanno nutekintą informaciją. Natūralu ,jog jis atsidūrė sunkioje padėtyje.
Kol „Bayern“ svarstė jo ateitį, Nagelsmannas su savo mergina buvo išvykęs slidinėti į Austriją, o tai taip pat nepatiko kai kuriems klubo vadovams.
„Bayern“ buvo Nagelsmanno svajonių darbas
Nepaisant šių problemų, ketvirtadienį priimti sprendimai per anksti užbaigia tai, ką daugelis laikė kartų projektu.
2021 m. „Bayern“ sumokėjo 25 mln. eurų „Leipzig“ klubui, kad atlaisvintų Nagelsmanną nuo sutarties, ir jiems gali tekti sumokėti dar 15 mln. eurų, jei ketintų jį atleisti iki sutarties pabaigos 2026 m. Kol kas Nagelsmannas ir toliau gaus mėnesinį atlyginimą, kol susiras naują klubą.
Nors galimi kandidatai, tokie kaip „Tottenham Hotspur“, gali jį pasikviesti gana greitai, jie turėtų žinoti, kad Nagelsmannas daug metų svajojo tapti „Bayern“ vadovu.
Dar 2017 m. balandį, kai vadovavo Bundeslygos komandai „Hoffenheim“, Nagelsmannas pasirodė „Bayern“ namų „Allianz“ arenoje vilkėdamas ryškiai raudoną paltą – klubo spalvą, taip parodydamas savo norą tapti naujuoju Vokietijos čempionų rekordininkų vadovu.
Tuo metu „Bayern“ laikė jį pernelyg nepatyrusiu ir, nors jam teko laukti dar ketverius metus, galiausiai jis atvyko į savo svajonių darbą.
Tikimasi, kad Tuchelis iš žvaigždžių išgaus viską, kas geriausia
Jo įpėdiniui Tucheliui praeityje taip pat teko patirti, ką reiškia, kai „Bayern“ tavęs nenori.
2018 m. jis vedė derybas su bavarais netrukus po to, kai paliko Dortmundo „Borussia“, tačiau tuometinis „Bayern“ valdybos pirmininkas Uli Hoenessas vetavo Tuchelio įdarbinimą ir vietoje jo buvo paskirtas Niko Kovačas.
Tuchelį greitai pasamdė „Paris Saint-Germain“, o 2021 m. sausį jį pasamdė „Chelsea“, kurį jis atvedė į Čempionų lygos titulą, finale 1:0 įveikęs Pepo Guardiolos vadovaujamą „Manchester City“.
Praėjusių metų rugsėjį atleistas iš „mėlynųjų“ komandos, Tuchelis nusprendė grįžti į Vokietiją, tiksliau, į Miuncheną, kur šiuo metu gyvena.
49-erių Tuchelis nuolat turėjo akį ant „Bayern“ vadovo posto, tačiau net ir visai neseniai nebuvo realių galimybių, kad artimiausiu metu atsiras laisva vieta.
Tai pasikeitė šios savaitės pradžioje.
Tuchelis nuo pat pradžių patirs spaudimą, nes po tarptautinės pertraukos, balandžio 1 d., „Bayern“ susitiks su Dortmundo „Borussia ir sužais rungtynes, kurios gali nulemti čempionato laimėtojus.
Po dešimties dienų Tuchelis grįš į Angliją, kai „Bayern“ lankysis „Etihad“ stadione, kur vyks Čempionų lygos ketvirtfinalio su „Man City“ pirmosios rungtynės.
Iš naujojo trenerio „Bayern“ vadovai tikėsis, kad jis sugebės atgaivinti kai kuriuos sunkiai atrodančius atakuojančius žaidėjus, tokius kaip Mane ir Sane.
Tuchelis save pavadino „žaidėjų treneriu“, kurio tikslas iš komandos išgauti geriausią rezultatą. Jis parodė taktinį lankstumą PSG ir „Chelsea“ komandose ir sugebėjo užmegzti teigiamus santykius su daugeliu savo žaidėjų.
Šiuo metu „Bayern” komandai to, matyt, reikia labiau nei bet ko kito.