Lietuvos krepšinio skaudulys: „Mes ne krepšinio šalis? Negalim rasti žaidžiančių lietuvių?“

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 7 min skaitymo trukmė
Virginijus Šeškus. osportas.lt fotomontažas

Lietuvos krepšinio lygoje dominuoja legionieriai. Užtenka pažiūrėti į rezultatyviausių lygos krepšininkų sąrašą, kuriam išsiskiria Gediminas Orelikas. Jis yra vienintelis lietuvis tarp 13 daugiausiai taškų lygoje metančių žaidėjų.

Laidoje „O, Sportas!“ aptarinėjant netikėtai lengvą „Šiaulių“ pergalę KMT rungtynėse prieš Jonavos krepšininkus, Martynas Gecevičius palietė skaudžią Lietuvos krepšinio temą. Pasak žaidėjo, nesuprantama yra žemesnes vietas užimančių komandų strategija – visą žaidimą statyti ant užsieniečių.

„Kai tokia komanda kaip Jonava turi tiek legionierių, kad negali visų registruoti rungtynėms, tai visiškai nesuprantami dalykai. Aš to nesuprantu, žinant, kad treneris yra Šeškus. Logikos aš tame nerandu. Sakiau, kad jiems sezono pradžioje bus gerai. Kol visi švieži susirinkę, ant emocijos. Paskui atsimuš į realybę.

Man atrodo, Jonava dabar yra toje realybėje. Visiškai atvirkštinė nuotaika nei sezono pradžioje. Kai treneris vidurį sezono išvažiuoja į Dubajų švęst Guogos gimtadienį, tai irgi daug ką parodo. Girdėjau, kad žaidėjai nebuvo labai patenkinti.

Kai turi daug legionierių – labai skirtinga situacija kai laimi ir kai nelaimi rungtynių. Užsieniečiai atvažiuoja tam sezonui. Jie nori statistikos, nori žaisti, daryti rezultatą. Ant Jonavos serbų kaktų parašyta, kad jiems jau iki kaklo ar treneris, ar krepšinis apskritai. Jie, atrodė, kad nenorėdami žaidė.“ 

Tomas Purlys siūlė prisiminti, kad didžioji dalis klubų yra išlaikomi iš mokesčių mokėtojų pinigų. Treneris abejoja tų pinigų atnešama nauda, kai didelės biudžeto dalys yra skiriamos legionierių atlyginimams. Purlys kėlė mintį, kad klubai galėtų dalį pinigų skirti jauniems lietuviams, paminėdamas Martyno Gecevičiaus pavyzdį.

„Daugelis komandų didžiąją dalį pinigų gauna iš savivaldybių. Tai yra mokesčių mokėtojų pinigai, kurių didžiąją dalį tu išleidi užsieniečiams. O jie, elementariai, didžiąją dalį pinigų išsiveža iš Lietuvos. Ar čia prideda kažką Lietuvai, krepšiniui? Ar jie tikrai pritraukia žmonių į arenas?

Gal geriau skirti pinigus jaunam lietuviui? Galų gale, tie pinigai pasiliktų Lietuvoje. Tas per didelis legionierių kiekis – ar tai Lietuvos krepšiniui geriau? Vienas kitas legionierius – aš suprantu. Jis pakelia tą lygį kažkiek, žaidėjai gali mokytis iš jo. Bet kai turi užsienietį, kuris išmeta 20 tritaškių, o lietuviai komandoje tik bėgioja krosus, tai nežinau kur šitas veda.

Paskui mes šnekame, kad neturime vidutinio lygio lietuvių. Va Martynas jau 16-os metų žaidė „Sakaluose“. Jei būtų nuo 19-os metų žaidęs, gal nebūtų tokio lygio pasiekęs. Jei būtų tada komanda turėjusi 6 legionierius? Tai Martynas tik bėgiotų, statytų užtvaras ir žiūrėtų kaip jie 20 tritaškių išsimeta.“ 

Gecevičius palietė ir kitą aspektą. Lietuviams komandos žaidimas ir rezultatai rūpės iki sezono galo, o legionieriai tą susidomėjimą dažnai praranda jau žiemą. Pasak Mažeikiuose rungtyniaujančio krepšininko, apatinės lentelės dalies komandoms užtektų daugiausiai 4 legionierių.

Šiuo metu apatinės lentelės dalies komandose (Gargždų, Šiaulių, Kėdainių, Pasvalio, Jonavos ir Mažeikių) viso rungtyniauja 32 užsieniečiai ( vid. 5,3). Maksimalų skaičių – 6 legionierius turi Mažeikių, Pasvalio ir Kėdainių komandos. Šios 3 komandos, kartu su Jonavos ekipa, turi tik po 3 Lietuvos žaidėjus, kurie ant parketo praleistų bent po 10 minučių.

Šiame kontekste išsiskiria Šiaulių klubas, kuriame, nors ir rungtyniauja 5 legionieriai, tačiau net 6 lietuviai vidutiniškai aikštelėje praleidžia dviženklį minučių skaičių.

„Kam labiau rūpės komanda, lietuviui ar užsieniečiui? Visada gruodį, sausio mėnesį tas atsitinka. Šiemet atsitiko Pasvaliui, Jonavai. O dar pusę sezono žaisti reikia. Lietuviai tau vis tiek žais visą sezoną. Jie kausis, norės laimėti.

Aš, pavyzdžiui, atvažiavęs į Mažeikius jaučiuosi blogai jei mane aplošia „Šiauliai“. Aš nenoriu, kad mane aploštų Pasvalys. Kur atvažiuoja Tabbas ir meta 20 trajakų. Aš lietuvis, aš turiu ką įrodyti prieš mažesnes komandas. Tu visada nori laimėti. Aš jau senas, o tam jaunimui kur tobulėt, kai reikia žiūrėti kaip komandos draugas išmeta 20 metimų?

Jonavoj žaidžia trenerio sūnus, Jogėla ir Kreišmontas. Ir baigėsi lietuviai. Nesakau, kad visai nereikia užsieniečių. Bet antros lentelės pusės komandose jų turėtų būti daugiausiai 4. Tu privalai turėti bent 5 žaidžiančius lietuvius. Ką, mes ne krepšinio šalis, negalime rasti 60 lietuvių? Pas komandas, kurios žaidžia Europoje yra visai kiti tikslai. Be to, jie turi žaidžiančių lietuvių. Niekur nėra taip, kad 2 lietuviai tik žaistų.“

Purlys pasigenda ir klubų planavimo bei galvojimo apie ateitį. Kiekvieno sezono biudžetas išleidžiamas iki paskutinio cento, didžiąją dalį skiriant legionierių atlyginimams.

„Klubai gauna, pavyzdžiui, milijoną. Iškart viską išleidžią, dar ir į skolą paima žaidėjų. Sezono eigoj dažnai pakeičia dar kelis ir baigia metus su skolomis. O galėtų išleisti 700 tūkst., paimti jaunų žaidėjų, pasilikti pinigų kitam sezonui.“

Gecevičius neslėpė, kad remtis legionieriais yra pigiau ir gerokai paprasčiau. Krepšininkas netiki, kad situacija artimiausiu metu pasikeis, nes klubų vadovai nelinkę išlaidauti samdydami žmones, kurie dirbtų su jaunimu.

Martynas Gecevičius. LKL nuotr.

„Užsieniečiui tik paskambinti reikia ir jau turi žaidėją. Lietuvį reikia mokinti ir turėti kantrybės. Turi turėti trenerius, kurie gali jį išmokyti žaisti. Mes renkam komandas rugpjūčio pradžioj ir norim rezultato iš karto. O kitais metais vėl renkam visiškai naujas komandas. Nėra pas mus nei kantrybės, nei strategijos. 

Nemanau, kad kas pasikeis. Klubų vadovai galvoja, kad jie puikiai supranta krepšinį. Patys viską daro – ir renka pinigus, ir komplektuoja komandą, ir pasirašinėja žaidėjus. Reikia pradėti nuo to, kad komandoje negali būti 2-3 žmonės, kurie atsakingi už viską. Kiek žinau, pas „Rytą“ yra 13-14 žmonių, kurie viską daro. Mažeikiuose viską daro 3 žmonės, gal 4. Pasvalyje viską daro dviese.

Seniai ta praktika pas mus yra. Tu turi rūpintis jaunimu, rodyti dėmesį. Pas mus toks supratimas, kad daviau pinigus, pasirašiau kontraktą – viskas, užauk. Tu turi suprasti, kad jei turi jaunimą, tam jaunimui reikia trenerių. Tie treneriai turi mokyti jaunimą žaist. Kai aš atėjau į „Rytą“ ir komandai būdavo laisva diena, man nebūdavo. Tu ateini ir dirbi. Nes tu esi jaunas ir turi dirbti. Aš kiek žinau dabar lygoje niekas nedirba tose žemesnėse komandose. Kaip tu nori nedirbdamas, kad tavo žaidėjai žaistų? Be šansų.“

Standings provided by Sofascore
Pasidalinti