Finalo ketverto belaukiant: kas įvyktų, jei aikštėje susitiktų Sabonis ir Tavaresas?

O, Sportas!
Autorius O, Sportas!
6 min skaitymo trukmė
Arvydas Sabonis ir Walteris Tavaresas (Eurolygos nuotr.)

Šį savaitgalį Kaune įvykstant Eurolygos finalo ketvertui, Eurolyga pasvarstė, kas įvyktų, jeigu vienas prieš kitą stotų Lietuvos krepšinio legenda Arvydas Sabonis ir įspūdingą formą demonstruojantis „Real“ centras Walteris Tavaresas.

Vienas iš jų augo Kaune, kur krepšinis yra nepamainomas sporto karalius, kitas – vos 600 tūkst. gyventojų turinčiame Žaliajame Kyšulyje, kur pagrindinė žmonių veikla – druskos gamyba. Krepšininku ilgai neplanavo būti ir pats Tavaresas, su šiuo sportu susipažinęs būdamas 17 metų.

Abu jie išaugo virš 220 cm ir pradėjo dominuoti po krepšiais net ir didžiausiose Europos krepšinio arenose.

Sabonis yra laikomas vienu geriausių savo pozicijos krepšininkų puolime Europos krepšinio istorijoje. Eurolygos finalo ketvertas po kelių savaičių vyks jo gimtajame mieste, kur pats Sabas, ko gero, yra didžiausia ikona.

Savo ruožtu Tavaresas toliau sėkmingai įrodinėja, kad yra geriausiai besiginantis savo ūgio krepšininkas Eurolygoje. Kaune jis su Madrido „Real“, su kuria vienintelį savo trofėjų laimėjo ir Sabonis, didžiausią Europos turnyrą bandys laimėti antrą sykį.

Greičiausiai abu jie šį savaitgalį bus Kauno arenoje, tad pabandykime įsivaizduoti, kas būtų, jeigu jie susidurtų vienas prieš vieną.

Sabonio legenda

Sabonis Europoje dominavo per tris dešimtmečius – devintajame praeito amžiaus dešimtmetyje, būdamas kiek daugiau nei 20 metų, lietuvis buvo tikras žvėris, gamtos stebuklas, kuris su kamuoliu žaidė kaip gynėjas, bet po krepšiais karaliavo kaip ir pridera jo ūgiui. „Žalgirį“ jis 1986 metais atvedė iki finalo, deja, pralaimėjo Zagrebo „Cibona“ ekipai.

Eilė traumų, įskaitant du Achilo sausgyslės plyšimus, sumažino jo mobilumą ir sprogstamąją jėgą, tačiau tuomet Sabonis rado kitų kelių dominuoti – dalijo stebuklingus perdavimus ir atakavo krepšį iš tolimų distancijų. Po to, kai persikėlė į Ispaniją, jis 1995 metais tapo Eurolygos finalo ketverto MVP ir „Real“ ekipai padėjo iškovoti vienintelį jos Eurolygos titulą 1981-2015 metų laikotarpiu.

Netrukus Sabo talentas sužavėjo ir NBA, kur su Portlando „Trail Blazers“ sužaidė 420 rungtynių, per kurias vidutiniškai rinko 12 taškų ir 7,3 atkovoto kamuolio.

2003-2004 metų sezone lietuvis grįžo į „Žalgirį“. Būdamas beveik 40 metų jis vidutiniškai Eurolygoje rinko po 16,7 taško, 10,7 atkovoto kamuolio ir 2,4 rezultatyvaus perdavimo bei buvo netoli to, kad jo vedama komanda vėl žaistų finalo ketverte.

Žaisdamas už rinktines Sabonis laimėjo tris olimpinius medalius: 1988 metais su agresoriais bei bronzą su Lietuva 1992 bei 1996 metais.

Tavareso odisėja

Netyčia atrastas Žaliajame Kyšulyje, paauglys Tavaresas krepšinio pagrindų pradėjo mokytis su Gran Kanarijos komanda, neseniai tapusia Europos taurės čempione. Jau debiutiniame savo sezone Europos taurėje, 23-ejų bokštas buvo įtrauktas į geriausių turnyro žaidėjų penektą.

Iš Gran Kanarijos centras keleriems metams persikėlė į NBA, tačiau tuomet sugrįžo į Europą ir prisijungė prie „Real“. Po šešių mėnesių su ispanais jis tapo Eurolygos čempionu.

Į Kauną Tavaresas atvyksta demonstruodamas įspūdingą formą. Prieš kelias dienas jis buvo įtrauktas į geriausių sezono žaidėjų penketuką, o balandį ir gegužę jis dukart susižėrė Eurolygos mėnesio MVP titulus. Eurolygos treneriai jį geriausiai besiginančiu žaidėju išrinko trečią kartą per šešis sezonus.

Sabonis ir daug būdų atakuoti Tavaresą

Sabonis buvo ir kur kas geriau besiginantis žaidėjas nei daugelis pamena. Didelis kūnas ir itin aukštas krepšinio IQ varžovų misiją per jį versti taškus padarydavo labai sunkia. Tavaresas yra idealiai po krepšiu besiginantis žaidėjas, todėl Sabui reikėtų išnaudoti savo perdavimus ir metimus iš vidutinio nuotolio.

Sabas Tavaresą galėtų priversti ir greitai susirinkti pražangų. Tiesa, Sabonis su panašaus ūgio žaidėjais Europoje susitikdavo retai, o kai tai įvykdavo, jo statistika dažnai krisdavo.

Kaip pavyzdį galima paminėti 1992-1993 metų sezoną, kuomet „Real“ dukart susidūrė su 22-ejų Pau Orthezu bei 22-ejų centru Gheorghe’u Muresanu. Šio ūgis siekė 230 cm ir greičiausiai buvo didžiausias priešininkas, prieš kurį teko stoti Saboniui.

„Real“ laimėjo abu susitikimus, tačiau Sabonį Muresanas nustelbė. Sabonis per tuos du susitikimus rinko 11 taškų ir 11,5 atkovoto kamuolio, Muresanas – 22 taškus ir 12,5 atkovoto kamuolio.

Tavaresas ir nuvertinamas puolimas

Tavaresas Sabui galėtų prilygti ir ūgiu, ir savo mobilumu. Šį sezoną jis pagerino Eurolygos blokų rekordą per vienerius metus (84) ir tapo daugiausiai jų per karjerą atlikusiu Eurolygos žaidėju – jų Tavaresas iš viso yra išrašęs 368. Greitos kojos ir puikus IQ gynyboje Tavaresui padėtų stabdyti Sabonį, tačiau Žaliojo Kyšulio rinktinės lyderio negalima nuvertinti ir puolime.

Tavaresas yra trečias geriausią pataikymą (69 proc.) demonstruojantis žaidėjas Eurolygos istorijoje. Ją gerina ir dideli kiekiai dėjimų, tačiau Tavaresas yra išsiugdęs ir gerą pataikymą iš vidutinio nuotolio bei kablius. Šį sezoną pagerėjo ir jo baudų pataikymas – 79 proc.

Sabonis prieš Tavaresą

Tavaresas šiuo metu yra pasiekęs savo karjeros piką ir pamažu pradeda graviruoti savo pavardę geriausių Eurolygos žaidėjų sąraše. Jeigu treneriai galėtų rinktis, kokį žaidėją leisti į aikštę stabdyti Sabui, turbūt ne vienas jų pasirinktų Tavaresą. Tiesa, per visą istoriją visiškai sustabdyti Sabo nėra pavykę nė vienam žaidėjui.

Sabonis ne tik yra vienas geriausių Eurolygos žaidėjų, bet ir absoliuti Europos krepšinio legenda. Tai, kokius skaičius jis demonstravo paskutinio sezono metu, gerokai lenkia Tavareso statistiką karjeros piko metu.

Sabonis buvo įspūdinga jėgos, ūgio, krepšinio intelekto, perdavimų ir gebėjimo pataikyti iš toliau difuzija. Nors Tavaresui gal ir pavyktų mesti iššūkį lietuviui, jų lygiai karjeros pikų metu yra du skirtingi pasauliai.

Pasidalinti