EČ favoritai: ar futbolas pagaliau sugrįš namo? (12-1)

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 12 min skaitymo trukmė
Jude'as Bellinghamas (AP-SCANPIX nuotr.)

Penktadienio vakarą Europos čempionato šeimininkė Vokietija ir Škotija atidarys vieną laukiamiausių 2024 m. sporto švenčių, o prieš ją kviečiame detaliau susipažinti su jos dalyvėmis. Šioje apžvalgoje – pajėgiausių turnyro ekipų, pretenduosiančių į medalius, apžvalga.

12. Vengrija

Netikėta matyti vengrus tarp elitinių turnyro rinktinių, tačiau Marco Rossi treniruojama komanda pagarbą užsitarnavo savo žaidimu. Atrankos į čempionatą grupėje, kurioje varžėsi ir Lietuvos rinktinė, vengrai nepatyrė pralaimėjimo ir užtikrintai užėmė pirmąją vietą.

Jų 14-os nepralaimėtų rungtynių serija nutrūko tik priešpaskutinėse draugiškose varžybose, kai 1:2 buvo nusileista Airijos nacionalinei komandai.

„Liverpool“ atstovo Dominiko Szoboszlai vedami vengrai atrankoje abu kartus nugalėjo Serbijos futbolininkus. Vokietijoje grupės varžybose jie susitiks su įveikiamomis Šveicarijos bei Škotijos komandomis ir pabandys mesti iššūkį turnyro šeimininkams.

11. Danija

Tamsiaisiais 2022 metų Pasaulio čempionato arkliukais vadinti danai patyrė fiasko, Katare pelnydami vos vieną įvartį. Danijos futbolo aistruolių viltys nukreiptos į jaunąjį „Manchester United“ puolėją Rasmusą Hojlundą.

Danijos rinktinė į pirmenybes pateko laimėdami sąlyginai lengvą grupę, kurioje jų pagrindiniai varžovai buvo Slovėnijos, Suomijos ir Kazachstano komandos. Optimizmo kelia pergalės prieš Švedijos ir Norvegijos rinktines praėjusią savaitę.

Kaspero Hjulmando vadovaujamai ekipai pasisekė su čempionato burtais. Jų laukia akistatos su negeriausius laikus išgyvenančiomis Serbijos ir Slovėnijos komandomis bei tikėtinas mūšis dėl pirmos vietos grupėje su Anglijos rinktine.

Danijos rinktinė yra antra aukščiausia komanda turnyre – vidutinis jos futbolininkų ūgis yra 186,2 cm. Pirmauja – danų varžovai grupėje, Serbijos ekipa – 186,5 cm.

10. Italija

Italija nepateko į 2022 metų Pasaulio čempionatą ir net buvo galima primiršti, kad jie yra dabartiniai Europos čempionai ir į Vokietiją vyksta ginti titulo.

Dramatiškai klostėsi italų kelias ir į šį turnyrą. Užsitikrinti antrą vietą grupėje Luciano Spalletti auklėtiniai sugebėjo tik paskutinėse rungtynėse iškovodami tašką prieš Ukrainos futbolininkus.

Trenerio patirtis ir faktas, kad komandos branduolys rungtyniauja vietinėje lygoje ir puikiai vieni kitus pažįsta, gali kelti atsargaus optimizmo. Tačiau rimtas iššūkis bus vien išeiti iš grupės, kurioje teks kautis su pajėgiomis Ispanijos ir Kroatijos komandomis bei mažiau pavojingais, tačiau visą šalį sutelkusiais albanais.

Italijos ekipos vedliais turėtų būti Federico Chiesa, Nicolo Barella, Federico Dimarco ir Alessandro Bastoni.

9. Kroatija

Luka Modričiaus Kroatijos rinktinei jau prieš du metus buvo prognozuojama auksinės eros pabaiga, o bronzinis triumfas pirmenybėse turėjo vainikuoti įspūdingo laikotarpio pabaigą.

Modričius šiame sezone jau prarado vietą pagrindinėje Madrido „Real“ sudėtyje, tačiau būdamas ant vejos vis dar demonstravo aukščiausio lygio futbolą. Aikštės vidurio žaidėjų grandyje dar pridėkime vieną iš esminių neįtikėtino Lėverkuzeno „Bayer“ sezono dalių Mateo Kovačičių ir Saudo Arabijoje karjerą tęsiantį Marcelo Brozovičių. Kroatai turės vieną pajėgiausių vidurio žaidėjų linijų turnyre.

Neįtikinamai Kroatijos futbolininkai atrodė turnyro atrankos varžybose. Šias pradėję pralaimėjimais Turkijos bei Velso rinktinėms, kroatai iki paskutinių mačų varžėsi dėl antros vietos.

Čempionato burtai Zlatko Daličiaus auklėtinius suvedė į vieną grupę su italais ir ispanais, tad geriausią savo futbolą teks demonstruoti nuo pirmųjų rungtynių.

8. Austrija

Ralfo Rangnicko treniruojama Austrijos rinktinė pateko į trečias Europos pirmenybes paeiliui. Komanda susigrąžino savo sirgalių meilę, pradėjusi demonstruoti agresyvų, akiai patrauklų, atakuojantį futbolą.

Naują Austrijos futbolo braižą puikiai iliustravo pergalė 6:1 prieš Turkijos ekipą.

Austrai čempionate neturės savo didžiausios žvaigždės Davido Alabos iš Madrido „Real“, kuris yra traumuotas. Komandos lyderis – Dortmundo „Borussia“ rungtyniaujantis Marcelis Sabitzeris.

Atrankoje austrai nusileido belgams namuose ir sužaidė su jais lygiosiomis išvykoje bei laimėjo visus likusius grupės mačus.

Rangnicko auklėtiniai į aukščiausius apdovanojimus pretenduoti neturėtų, tačiau tikrai neduos lengvo gyvenimo nominaliems grupės favoritams – Prancūzijos bei Nyderlandų rinktinėms.

7. Nyderlandai

Nyderlandų rinktinė jau kurį laiką nebėra dominuojanti futbolo jėga pasaulyje. Abejonių kelia ir federacijos sprendimas vėl į komandos stratego poziciją grąžinti Ronaldą Koemaną.

Atrankoje užtikrintai užimta antroji vieta, bet abu kartus pralaimėta Prancūzijai, kuri namuose „oranžinius“ sutraiškė net 4:0.

Didžiausia komandos žvaigždė – centro gynėjas Virgilas van Dijkas. Atakose sirgalių akys turėtų krypti į 21-erių Xavi Simonsą. Leipcigo RB šiame sezone rungtyniavusį atakuojantį saugą medžioja galingiausi Europos klubai. Simonsas įvardijamas didžiausiu pastarojo dešimtmečio Nyderlandų futbolo talentu.

Atakos smaigalyje turėtų rungtyniauti Memphis Depay, kuris rinktinėje dažniausiai būna daug naudingesnis nei klubiniame futbole. Nuo suolo kilti turėtų 197 cm milžinas Woutas Weghorstas.

Grupės varžybose vėl teks stoti į akistatą su prancūzais bei pavojingomis Austrijos ir Lenkijos rinktinėmis. Puikūs varžovai, kad suprastume tikrąjį Nyderlandų pajėgumą.

6. Ispanija

Skeptiškai sutikto Luiso De La Fuente darbo pradžia nebuvo lengva. Ispanijos U21 rinktinę iki tol treniravęs futbolo specialistas atrankos pradžioje su nacionaline rinktine 0:2 nusileido Škotijos futbolininkams.

Tačiau buvo laimėtos visos likusios rungtynės, o viso atrankoje pelnyti net 25 įvarčiai. Skeptikų kalbos dėl per mažos trenerio patirties pritilo.

Didžiausias klausimas prieš čempionatą, ar patirties užteks jaunai Ispanijos komandai, kurios svarbia dalimi yra jaunieji Barselonos talentai Pedri ir Lamine Yamalis.

Didžiausia rinktinės žvaigždė – nepakeičiamas Pepo Guardiolos karys „Manchester City“ gretose – Rodri. Atakų lyderiu turėtų būti komandos kapitonas Alvaro Morata, kuris atrankoje pasižymėjo 4 kartus, o Ispanijos pirmenybėse Madrido „Atletico“ gretose įvarčius mušė 15 kartų.

Ispanai jau pirmoje savo dvikovoje susikaus su Kroatijos futbolininkais, o grupėje dar teks varžytis su Italijos ir Albanijos rinktinėmis.

5. Vokietija

Turnyro šeimininkai bandys atsigauti po itin nepavykusio pasirodymo pasaulio pirmenybėse, kuomet nepavyko peržengti grupių etapo slenksčio.

Po čempionato sekė 4 pralaimėjimai 2023 metais ir tai galų gale kainavo darbą Hansi Flickui. Šlovę vokiečiams grąžinti mėgins Julianas Nagelsmannas. Vokiečiai kovo mėnesį 2:0 įveikė prancūzus ir 2:1 – Nyderlandų rinktinę.

Šios pergalės sutapo su Toni Krooso grįžimu į nacionalinę komandą. Futbolininkas po turnyro atsisveikins su didžiuoju sportu.

Nagelsmanno rinktinė – patirties ir talento mišinys. Šalia Krooso matysime aukščiausiame lygyje rungtyniaujančius Ilkay Gundoganą, Antonio Rudigerį bei Joshua Kimmichą.

Šalia jų – milžinišką potencialą turintys Jamalas Musiala ir Florianas Wirtzas. Taip pat puikią sportinę formą antroje sezono dalyje demonstravęs Kai Havertzas.

Šveicarijos, Škotijos bei Vengrijos rinktinės neatrodo kaip varžovai, kurie galėtų antrą kartą iš eilės sutrukdyti vokiečiams pasiekti atkrintamąsias.

4. Anglija

Vis futbolą namo bandantys grąžinti anglai šį kartą gali turėti pagrįstus lūkesčius. Praėjusiame Europos finale iki pat finalo nužygiavusi komanda išlaikė milžinišką talentą ir yra įgavusi patirties.

Paskutinis ir vienintelis kartas, kai Anglijos rinktinė triumfavo didžiajame turnyre – pergalė 1966 metų pasaulio pirmenybėse.

Silpniausia komandos grandimi ir toliau dažnai laikomas jos treneris Garethas Southgate’as, kuris kaltinamas per daug atsargiu propaguojamu futbolu.

Komandos milžiniškas potencialas labiausiai atsiskleidžia atakoje. Harry Kane’as, persikėlęs į Miuncheno „Bayern“ ir toliau liko be titulų, bet Vokietijos pirmenybėse mušė daugiau nei kartą per rungtynes. Viso ant vejos 32 mačuose pasirodęs Kane’as pelnė net 36 įvarčius.

Atakų lyderio pagrindiniu pagalbininku bus Jude’as Bellinghamas, kuris jau pirmaisiais metais Madride atskleidė savo potencialą. Komandoje dar matysime puikius sezonus turėjusius ir toliau progresuojančius Philą Fodeną bei Bukayo Saka.

Dėkingi anglams burtai lėmė, kad grupėje teks varžytis su Serbijos, Slovėnijos ir Danijos komandomis, tad Southgate’o auklėtiniai turi prabangą įgaudinėti sportinę formą turnyro metu.

Atskirai paminėjimo verti anglų futbolo sirgaliai. Baimindamasi galimų riaušių prieš anglų akistatą su Serbijos futbolininkais, Vokietijos policija ragina juos vietoj alkoholio rungtynių dieną rinktis kanapes.

3. Belgija

2022 metais vykusiame Pasaulio čempionate Belgijos rinktinę lydėjo ne tik prasti rezultatai, bet ir nesutarimai komandos viduje. Žaidėjai buvo susiskaldę į kelias stovyklas, o neįtikėtinai prastą formą demonstravo komandos atakų lyderis Romelu Lukaku.

Tai lėmė, kad komanda neįveikė grupės barjero ir darbo neteko treneris Roberto Martinezas. Nuo to laiko situacija kardinaliai pasikeitė. Komandos vairą perėmė Domenico Tedesco, o „raudonieji velniai“ po fiasko Katare nebepatyrė nei vieno pralaimėjimo.

Šiame čempionate matysime gerąją Lukaku versiją. Puolėjas atrankoje varžovų vartininkus liūdino 14 kartų ir pagerino atrankos varžybų rezultatyvumo rekordą.

De Bruyne vis dar yra elitinis žaidėjas, o komandos atakoje ryškūs turėtų būti ir Leandro Trossardas, neprapuolęs Londono „Arsenal“ gretose bei Jeremy Doku, turėjęs ryškių pasirodymų „Manchester City“ komandoje.

Belgai grupės varžybas pradeda kaip akivaizdūs favoritai, o Rumunijos, Slovakijos ir Ukrainos futbolininkai turėtų aiškintis dėl likusio bilieto į atkrintamąsias.

2. Portugalija

Vis dar vedami tik pase senstančio Cristiano Ronaldo portugalai nebėra priklausomi tik nuo savo lyderio. Komandos vairą perėmus Roberto Martinezui, kuris kaltinamas taip ir neatskleidęs auksinės Belgijos kartos, portugalai su griausmu praėjo čempionato atranką.

Laimėtos visos 10 rungtynių, pelnyti 36 įvarčiai, o praleisti vos 2. Saudo Arabijoje toliau rekordus gerinantis Ronaldo mušė 10, o „Manchester United“ lyderis Bruno Fernandesas – 6.

Nerimą kelti galėtų pasirengime patirti pralaimėjimai Slovėnijos ir Kroatijos komandoms bei Martinezo patirtis, vadovaujant didžiuosiuose turnyruose.

Šalia minėtų rezultatyviausių komandos futbolininkų atrankoje, aikštės viduryje ir atakoje komanda galės remtis tokiais žaidėjais kaip Bernardo Silva, Joao Nevesas, Rafaelis Leao, Diogo Jota, Vitinha, Joao Felixas. Pirmenybėse pamatysime ir jau 41-erių sulaukusį legendinį gynėją Pepe.

Sunku tikėtis, kad portugalai sulauks didesnio pasipriešinimo grupių etape, kur jiems teks rungtyniauti su Čekijos, Sakartvelo ir Turkijos rinktinėmis.

1. Prancūzija

Pasaulio vice čempionai į Europos pirmenybes vyksta kaip favoritai. Didier Deschampo komanda turi viską, kad triumfuotų Vokietijoje.

Atrankos varžybose nušluota Nyderlandų rinktinė ir tik lygiosios nieko nelėmusiame paskutiniame mače Graikijoje neleido jų pabaigti vien pergalėmis. Mbappe atrankoje per 8 mačus mušė 9 įvarčius.

Kylianas Mbappe pagaliau baigė savo persikėlimo iš Paryžiaus į Madridą dramą, o Antoine’as Griezmannas demonstruoja bene geriausią sportinę formą karjeroje.

Aikštės viduryje komanda turi Čempionų lygos nugalėtojų jaunąjį duetą Aurelianą Tchouameni ir Eduardo Camavinga, o gynybos ramstis – vienas geriausių pasaulio vidurio gynėjų Williamas Saliba iš Londono „Arsenal“. Vartuose – puikią formą demonstruojantis Mike Maignanas iš Milano ekipos.

Grupės varžybose prancūzų rimčiausi varžovai bus Nyderlandų komandą, kurią Deschampo auklėtiniai abu kartus nugalėjo atrankoje. Būtų nemaža staigmena, jei prancūzams nepavyktų pasiekti bent pusfinalių etapo.

Pasidalinti