Turkų pergalės kalviui gresia diskvalifikacija iš Europos čempionato

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 2 min skaitymo trukmė
Merihas Demiralas(Credit: AFP)

UEFA Europos čempionate Turkija iškovojo pergalę TOP16 etape prieš Austriją 2:1, tačiau gali netekti vieno iš savo lyderių.

Turkijos futbolo rinktinės žvaigždė Merihas Demiralis, emocingai po pergalės prieš Austriją, parodė Turkijos kraštutinės dešinės judėjimo pamėgtą „Grey Wolves“ rankų gestą, kuris gali kainuoti tolimesnį dalyvavimą Europos futbolo čempionate.

„Grey Wolves“ grupuotė garsėja rasistiškais, įžeidžiais pasisakymais ir smurtavimu. Lieka neaišku, ar tokiu būdu Demiralis bandė išreikšti palaikymą judėjimui.

Pažymėtina, kad liūdnai pagarsėjusiai grupuotei yra uždrausta lankytis Prancūzijos ir Austrijos sporto arenose, tačiau Vokietijoje toks draudimas neegzistuoja.

UEFA po šio Demiralio veiksmo pradėjo tyrimą. Europos futbolą valdanti institucija savo renginiuose netoleruoja politinių išstojimų.

Europos čempionate jau buvo įvykęs panašus atvejis, kuomet Albanijos rinktinės žaidėjas Mirlindas Daku buvo suspenduotas dvejoms rungtynėms ir praleido likusią turnyro dalį po to, kai buvo pastebėtas megafonu raginantis sirgalius šaukti įžeidžiančius šūkius apie Serbiją ir Šiaurės Makedoniją.

Demiralis po įvykio socialiniame tinkle X bandė ginti savo veiksmus ir nematė juose nieko blogo:

„Mano emocijų išraiškos ir pergalės šventimas yra susijusios su mano prigimtimi. Aš esu turkas ir tame nematau nieko blogo. Stadione mačiau ne vieną žmogų rodantį šį rankų gestą “ – po savo paskyroje pasidalinta nuotrauka rašė turkas.

Neilgai trukus įsikišo ir tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Society for Threatened Peoples“, kuri išplatino pranešimą šiuo klausimu:

„Sivaso žudynių (1993 m. Sivase, Turkijoje, įvykdytas viešbučio padegimas, per kurį žuvo 37 žmonės) metinių proga rodyti vilko pasisveikinimą yra absoliutus skandalas, o švęsti šį įvykį socialinėje žiniasklaidoje pateikiant šio gesto nuotrauką yra pasityčiojimas iš žudynių aukų.

Reikalaujame, kad Merihas Demiralas atsiprašytų už šį gestą. Negalima motyvuoti ir skatinti turkų palaikyti šią grupuotę. Turkijos rinktinė turėtų viešai atsiriboti nuo dešiniųjų ekstremistų simbolio demonstravimo“ – viešą pranešimą paskelbė tarptautinė žmogaus teisių organizacija.

Sprendimas dėl Demiraldo tolimesnio dalyvavimo Europos čempionate turėtų paaiškėti artimiausiu metu. Turkija ketvirtfinalyje susitiks su Nyderlandais, kurie Top16 etape užtikrintai 3:0 nugalėjo Rumunijos rinktinę.

Pasidalinti