Šventė prasideda: stebuklingi patekimai ir tamsieji EČ arkliukai (24-13)

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 11 min skaitymo trukmė
Sakartvelo futbolo rinktinė (Scanpix nuotr.)

Penktadienio vakarą Europos čempionato šeimininkė Vokietija ir Škotija atidarys vieną laukiamiausių 2024 m. futbolo švenčių, o prieš ją kviečiame detaliau susipažinti su jos dalyvėmis. Pirmoje apžvalgoje – akivaizdūs grupių autsaideriai bei tamsieji arkliukai.

  1. Sakartvelas

Pačiame sąrašo gale yra Sakartvelo nacionalinė komanda, Europos čempionato atrankos grupių etape sukrapščiusi tik 8 taškus iš tiek pat rungtynių ir užėmusi ketvirtą vietą. Bilietą į Vokietiją kartvelai iškovojo per Tautų lygos turnyrą, kai lemiamame mače po baudinių serijos pranoko graikus.

Pirmajame dideliame savo turnyre Sakartvelo rinktinė greičiausiai neužsibus, nes grupėje teks kautis su Portugalija, Turkija ir Čekija.

Į priekį Willy Sagnolo auklėtinius neabejotinai ves „Napoli“ pastaruosius kelis sezonus žibantis krašto puolėjas Khvicha Kvaratskhelia.

  1. Albanija

Albanus galima vadinti Europos čempionato atrankos atradimu. Nors ten buvusio „Arsenal“ bei „Barcelona“ krašto gynėjo Sylvinho auklėtiniai startavo pralaimėjimu 0:1 Lenkijos futbolininkams, vėliau susirinko 15 iš įmanomo 21 taško, kartu sukurdami istorinę 7 mačų be pralaimėjimų seriją.

Nors vėliau atrankoje albanai atsikeršijo lenkams bei savo gretose turi tokius žaidėjus kaip Beratą Djimshiti („Atalanta“), Kristjaną Asslani („Inter“) ir Armando Broja, jų epopėja Vokietijoje turėtų neužsitęsti, kadangi mirtininkų grupėje teks kautis su Italija, Ispanija ir Kroatija.

Sylvinho pasirinkimai prieš Europos čempionatą vietinėje žiniasklaidoje pakėlė nemažai antakių, kai strategas į Vokietiją nutarė nesivežti anksčiau kone kertinių žaidėjų, įskaitant Sokolą Cikalleshi („Konyaspor“).

  1. Lenkija

Lenkams šis Europos čempionatas bus penktas iš eilės , tačiau iš paskutinių keturių kartų čia rinktinei net tris sykius nepavyko įveikti grupių etapo.

Nepaisant lengvos atrankos grupės su Albanija, Čekija ir Moldova, lenkai užėmė viso labo trečią vietą ir į Berlyną pateko tik per Tautų lygą, finale po baudinių serijos įveikdami Velso futbolininkus.

Tose rungtynėse didvyriu tapo veteranas Wojciechas Szczesny, apsaugojęs komandą nuo pavojingos Kiefferio Moore’o progos, susirinkęs daugumą perdavimų iš kraštų ir atrėmęs Dan James baudinį, kurio ir užteko, jog lenkai žengtų į Europos čempionatą.

Savo komandoje lenkai turės „Arsenal“ gynėją Jakubą Kiwiorą, „Napoli“ saugą Piotrą Zielinskį bei „Barcelona“ puolėją Robertą Lewandowskį. Tiesa, šis dėl paskutinėse kontrolinėse rungtynėse patirtos traumos praleis pirmąjį susitikimą su Nyderlandais.

Tik per Tautų lygą į Europos čempionatą papuolę lenkai grupėje taip pat susitiks su Prancūzija bei Austrija, tad tikėtina, jog ir šįkart komandai žengti į atkrintamąsias nepavyks.

  1. Škotija

Škotai vietą Europos čempionate užsitikrino dar likus dviems mačams iki atrankos finišo, o savo grupėje nugalėjo ir Ispaniją, ir Norvegiją.

Kiek netikėtai atrankos didvyriu tapo „Manchester United“ saugas Scottas McTominay, pelnęs 7 įvarčius ir aplenkęs net patį Erlingą Haalandą.

Deja, priekinė Škotijos linija yra silpna, tiek McTominay ir Johno McGinno iššovimų Europos čempionate galima nesitikėti, o ryškiausia rinktinės žvaigždė yra „Liverpool“ krašto gynėjas Andy Robertsonas.

Dėl to įveikti grupių etapą Steve’o Clarke’o komandai bus sunku, juolab kad grupėje teks kautis su Vokietija, Vengrija ir Šveicarija.

Negana to, į Berlyną škotai turėjo atvykti ne pačių geriausių nuotaikų, nes paskutinėse repeticijose prieš čempionatą 0:4 nusileista Nyderlandams ir 0:1 Šiaurės Airijai.

  1. Rumunija

Lietuvai puikiai pažįstama Rumunija, su kuria susitiksime ir šių metų Tautų lygoje, seniai garsėja gebėjimais prisiauginti talentingų futbolininkų, tačiau pastarieji metai rumunams nebuvo sėkmingi.

Edwardo Iordanescu auklėtiniams nepavyko prasibrauti į 2022 m. pasaulio čempionatą, 2020 m. Europos čempionatą ir 2018 m. pasaulio čempionatą.

Atrankos turnyro grupių etape rumunai iš savo pirmų 7 mačų 4 sužaidė lygiosiomis, tačiau paskutinėse trejose rungtynėse nugalėjo Andorą, Izraelį bei Šveicariją ir užėmė pirmą vietą.

Nors paskutiniuose dviejuose kontroliniuose mačuose rumunams nepavyko pelnyti įvarčių, atrankos etape Denisas Alibecas, Valentinas Mihaila bei kapitonas Nicolae Stanciu sumušė po tris įvarčius, o rumunų gynyba per 10 dvikovų subraškėjo tik 5 kartus.

Europos čempionato grupėje rumunų laukia Belgija, Ukraina ir Slovakija. Gražu nebus, tačiau Iordanescu komanda turi šansų prasibrauti į atkrintamąsias.

  1. Serbija

Serbai į Europos čempionatą žengė užimdami antrą vietą vienoje silpniausių atrankos grupių su Lietuva priešakyje. Prieš ją, Vengriją, Juodkalniją ir Bulgariją serbams pavyko surinkti tik 14 iš 24 galimų taškų.

Jų patekimas į Europos čempionatą yra istorinis, nes yra pirmas nuo tada, kai 2006 m. šalis pervadinta „Serbija“ (anksčiau – Serbijos Respublika).

Ne pati sunkiausia grupė serbų laukia ir Europos čempionate, o fanai vilsis, kad C grupėje jų komandai pavyks susitvarkyti su Slovėnija ir Danija, juolab kad į Vokietiją Dragano Stojkovičiaus auklėtiniai atsivežė savo pagrindinį puolamąjį potencialą su Aleksandaru Mitrovičiumi, Dušanu Vlahovičiumi ir Dušanu Tadičiumi bei savo karjeros pike su Europos grandais sietu Sergejumi Milinkovičiumi-Savičiumi priešakyje.

Gerą dieną serbai gali pridaryti žalos net ir grupės favoritams anglams, tačiau tikroji rinktinės jėga po ilgos pertraukos bus atskleista būtent Europos čempionate.

  1. Slovėnija

Slovėnai atrankos grupėje už danus įmušė daugiau ir praleido mažiau įvarčių, tačiau finišavo antroje vietoje dėl prastesnių rezultatų per dvi tarpusavio dvikovas. Tačiau tai Slovėnijos rinktinės gerbėjams turėtų mažai rūpėti.

Šis Europos čempionatas slovėnams bus tik antras istorijoje ir pirmas po 24 metų pertraukos. Daugiausiai varžovų ir fanų akių Vokietijoje neabejotinai kryps į Benjaminą Šeško, atrankoje pasižymėjusį penkis kartus ir prieš dieną pratęsusį sutartį su „Red Bull Leipzig“, nors 21-erių puolėjas domino ne vieną Europos grandą.

Visgi tikėtina, jog puikusis Madrido „Atletico“ vartininkas Janas Oblakas Vokietijoje labiau lems tai, ar slovėnams pavyks įveikti grupių etapą.

Anglai, danai ir serbai slovėnams nebus patys paprasčiausi varžovai, tačiau komanda gali nustebinti ir tą jau įrodė kovo mėnesio kontrolinėse rungtynėse prieš portugalus.

  1. Slovakija

Slovakai į Europos čempionatą žengė taip pat iš ne pačios sudėtingiausios grupės – pagrindinis varžovas dėl antrosios vietos buvo Liuksemburgas.

2022 m. rinktinės vairą perėmęs italas Francesco Calzona su komanda padarė puikų darbą, o atrankoje surinko net 22 taškus, o vienintelius pralaimėjimus minimaliu skirtumu patyrė prieš portugalus.

Vokietijoje strategas iš Italijos galės kliautis PSG gynėju Milanu Skriniaru bei „Napoli“ saugu Stanislavu Lobotka. Grupėje slovakai taip pat turės šansą išnešti sveiką kailį. Jei neabejotini favoritai užimti pirmą vietą yra belgai, slovakai, ukrainiečiai ir rumunai turėtų patampyti vieni kitus už ūsų dėl antros pozicijos.

  1. Čekija

Čekija į Europos čempionatą žengė paskutinėse rungtynėse 3:0 lengvai įveikdami Moldovą, tačiau pačiai kelionei nuotykių netrūko. Likus 24 valandoms iki minėtos dvikovos strategas Jaroslavas Silhavy išsiuntė tris žaidėjus namo už pasismaginimą naktiniame klube, o iškart po akistatos su Moldova pats strategas su visu savo štabu pranešė pasitraukiantis iš pozicijos.

„Jau prieš rungtynes buvome nusprendę, kad toliau nedirbsime. Spaudimas buvo nenormalus, kartais jo net nesuprasdavau. Tai taip pat prisidėjo prie mūsų sprendimo“, – apie pasitraukimą tąkart kalbėjo Silhavy.

Dėl to likus vos septyniems mėnesiams iki Europos čempionato Čekijos rinktinė turėjo ieškotis naujojo stratego ir sausio 4 d. nusisamdė Ivaną Haseką, kuris už čekų vairo stoja antrą kartą karjeroje. Pirmas jo kartas prieš daugiau nei dešimtmetį tetruko penkerias rungtynes.

Buvęs rinktinės saugas treneriu nedirbo nuo 2022 m., kai buvo atleistas iš Libano rinktinės vyr. stratego posto, visgi jo sugrįžimas į Čekijos nacionalinę komandą kol kas klostosi visai neblogai – laimėtos visos trejos draugiškos rungtynės, įskaitant ir triumfą Osle prieš norvegus.

Savo grupėje čekai susitiks su portugalais, turkais ir Sakartvelu.

  1. Šveicarija

Atrankų specialistai šveicarai per pastaruosius du dešimtmečius į pasaulio ar Europos čempionatus nepateko tik kartą – 2012 m. Visgi šįkart Šveicarijos rinktinė atrankoje pernelyg neblizgėjo. Nors laimėjo pirmus tris mačus, iš kitų 6-ių 5-is baigė lygiosiomis, o paskutiniame galiausiai krito prieš Rumuniją.

Visgi veteranas Yannas Sommeras buvo geriausias sezono vartininkas per penkias stipriausias Europos lygas, Fabianas Scharas bei Manuelis Akanji yra puikūs gynėjai, Granitas Xhaka į Europos čempionatą atvyksta po fantastiško sezono su Lėverkuzeno „Bayer“, o Xherdano Shaqiri ugnelė, panašu, niekad neišblės.

Tuo metu Zeki Amdouni, atsakęs į šveicarų maldas dėl gero atakų užbaigėjo, gali tapti juoduoju čempionato arkliuku.

Šveicarai gal ir nelaimės Europos čempionato, tačiau net ir pavojingoje grupėje yra pajėgūs atiminėti taškus ir iš vokiečių, ir iš vengrų, ir iš škotų.

  1. Ukraina

Ukraina, ko gero, sukūrė gražiausią patekimo į Europos čempionatą istoriją. Dėl šalyje vykdomo Rusijos karo ukrainiečiai visus savo namų mačus žaidė užsienyje, o paskutinėse atrankos rungtynėse, kuriose dėl antros vietos susikovė su italais, reikiamų trijų taškų neiškovojo.

Visgi Sergijaus Rebrovo komanda bilietą į Vokietiją iškovojo per Tautų lygą, kuomet nugalėjo Bosniją ir Hercegoviną bei Islandiją.

Vien ketvirtą kartą patekdami į Europos čempionatą ukrainiečiai savo šaliai įteikė moralinę dovaną tebevykstant Rusijos invazijai. Negana to, Vokietijoje ukrainiečiai turi visus šansus patekti į atkrintamąsias, nes slovakai ir rumunai Rebrovo komandos neturėtų gąsadinti.

Draskyti jų gynybas bus pasiruošęs „Chelsea“ puolėjas Mykhailo Mudrykas, vartuose stovės fantastišką sezoną sužaidęs Madrido „Real“ vartininkas Andriy Luninas, jo pašonėje bus „Arsenal“ krašto gynėjas Oleksandras Zinchenko, o atakų smaigalyje Ukraina turės stebuklus su „Girona“ kūrusį Artemą Dovbyką.

  1. Turkija

Turkijos viltys tiesiogiai žengti į Europos čempionatą buvo atsidūrusios realiame pavojuje, kai namuose sužaista lygiosiomis 1:1 su Armėnija. Vėliau sekė netikėtas pralaimėjimas 2:4 japonams, o po šio mačo galiausiai lėkė Stefano Kuntzo galva.

Šis žingsnis daugiau nei pasiteisino. Rinktinės vairą perėmęs Vincenzo Montella netrukus išrašė vienintelį kroatų pralaimėjimą namuose, o pasirodymą atrankoje turkai užbaigė 4:0 sutriuškindami latvius.

Visgi prieš Europos čempionatą turkai nelaimėjo nė vienerių iš ketverių kontrolinių rungtynių, pralaimėjo trejas, o po nesėkmės 1:6 vietos žurnalistai Montella’os netgi klausė, ar šis nesvarsto atsistatydinti.

Kol kas nepanašu, kad turkai galėtų pakovoti su portugalais dėl pirmos vietos grupėje, tačiau sudėtyje turėdami Orkuną Kokcu, Hakaną Chalhanoglou bei „Real“ deimantą Arda Gullerą Montella’os auklėtiniai bus favoritai prieš Čekiją ir Sakartvelą.

Pasidalinti