Skaudžią patirtį su Ispanijos jaunimu prisiminęs Jankausko asistentas – apie bulgarų jaunystę ir trūkumus

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 5 min skaitymo trukmė
Marius Babravičius (Stopkadras)

Šeštadienį Lietuvos futbolo rinktinė sužais pirmąsias Europos čempionato atrankos rungtynes atnaujintame Dariaus ir Girėno stadione, o prieš jas Edgaro Jankausko asistentas Marius Babravičius pasidalijo mintimis būsimą varžovę Bulgariją.

Su ja lietuviai į kovą stos šeštadienį, 14:00 val. Į šias rungtynes jau išpirkta daugiau nei 12 tūkst. bilietų.

Paskutinį kartą Jankausko komanda su bulgarais žaidė prieš kelerius metus pasaulio čempionato atrankoje ir tąsyk šventė gana užtikrintą pergalę 3:1. Visgi dabar, pasak Babravičiaus, bulgarai turėtų atrodyti visai kitaip.

„Verta pradėti nuo to, kad atėjus naujajam treneriui, su kuriuo jau yra sužaistos ketverios rungtynės, pasikeitė pati rinktinės sudėtis, – pabrėžė analitikas. – Dabar ji yra ganėtinai atjaunėjusi, net jeigu palyginsime su ta, prieš kurią žaidėme prieš kelis metus.

Su nauju treneriu pasikeitė ir žaidimo braižas. Atakoje labai aiškiai matosi, kokius ėjimus planuoja Bulgarijos rinktinė. Tikimės, kad jie žais tą modernų, šiuolaikinį futbolą, norės atakas organizuoti nuo pat vartininko. Jie turi net keletą įžaidimo būdų, nes tai yra gana lanksti rinktinė, kad galėtų adaptuotis prie įvairių varžovų. Pozicinėse atakose jie turi daugiau noro atlikti perdavimus tarp gynėjų, daug stengiasi keisti puses, nes žaidžia 3 vidurio gynėjams. Šiais aspektais Bulgarija labiausiai ir išsiskiria, nors irgi nori rasti greičiausią kelią iki varžovų vartų žaisdama per vidurį.

Didžiausias pavojus jų sukuriamas iš tų situacijų, kai aukštai praranda kamuolį, bet iškart jį atsikovoja. Taip pat jie turi du pavojingus puolėjus, tą patį Despotovą, kuris tikrai geba žaisti vienas prieš vieną ir turi gerą smūgį, rinktinėje daugiausiai prisideda prie rezultatyvių atakų. Čia turbūt būtų jų pagrindinis ginklas.“

– Kokios kamuolio kontrolės tikitės artėjančiose rungtynėse?

– Tai tikrai nėra ta komanda, kuri galėtų ar norėtų primesti 100 proc. savo žaidimo stilių. Tikimės, kad 55-60 proc. laiko, priklausomai nuo to, kokį mes stilių prisirinksime, bulgarai turėtų kontroliuoti kamuolį. Bet turbūt visi suprantame, kad kamuolio kontrolė nebūtinai veda prie pergalių. Svarbiausia yra būti protingiems, žinoti, kur norime duoti erdvių ir kur jas atimti, kurioje fazėje paspausti ar kur nukreipti jų atakas.

Mes irgi turėsime savo kilimo iš gynybos į ataką momentų. Mūsų tikslas tikrai bus priversti varžovą turėti kiek įmanoma mažiau laiko ir erdvės. Todėl kamuolio kontrolei ar dominavimui tikrai neskiriame daug laiko.

– Kiek pavojinga yra Bulgarijos rinktinė atliekant standartines situacijas?

– Didelio poreikio analizuoti jų standartus neturėjome, nes su kiekvienu treneriu keičiasi tiek jie, tiek paties žaidimo strategijos. Kiek žiūrėjome, tie standartai tikrai yra kokybiški, jie pristato kamuolį ten, kur norėtų jį pristatyti. Nemažai atakų iš standartinių padėčių baigiasi smūgiais, bet kol kas varžovai pasižymėjo tikrai proaktyvia gynyba ir neleisdavo, kad jie užsibaigtų rezultatyviai.

– Bulgarijos rinktinė šįkart yra labai jauna, suapvalinus komandos amžiaus vidurkis yra 23 metai, tačiau iš tikrųjų nesiekia ir tiek. Trūksta 1 dešimtosios. Kiek bus galima išnaudoti jų tą jaunystę?

– Tikrai neakcentuočiau tos jaunystės. Turime nemažai karčių pavyzdžių, pavyzdžiui, su Ispanijos jaunimo rinktine. Aišku, Bulgarijos su Ispanija lyginti negalima, tačiau vien tai, kokiems klubams jie atstovauja, kokią praktiką turi ir kokioje aplinkoje yra, daug pasako apie jų kokybę. Dabar jauni žaidėjai yra daug labiau subrendę, daug geriau integruoti į suaugusiųjų komandas ir suvokiantys aplinką, pritampantys prie greičių, žaidimo skaitymo. Tai tikrai nėra faktorius, kuris leistų sakyti, kad mes turime pranašumą. Kita vertus, pastebime, kad jie labai griežtai laikosi komandos susitarimų, kurie patyrusių žaidėjų būtų kartais kitaip sprendžiami, atakuojant ar ginantis kitaip susikuriamos progos. Jaunystė turi ir pliusų, ir minusų. Bandysime pasinaudoti tais minusais.

– Vengrai pirmosiose rungtynėse užtikrintai nugalėjo bulgarus. Ko galima iš tų rungtynių pasimokyti?

– Analizė parodė, kad vengrai turėjo labai aiškų planą ir bandė per pranašumą kraštuose kurtis progas. Bus matyti, ką bulgarai sugalvos prieš mus, bet ta gana statinė, į fazes ir pozicijas įstatyta gynyba jiems neleido adaptuotis rungtynių metu ir vengrai per tą pranašumą kraštuose ir susikūrė visas progas, kurias pavertė įvarčiais.

Pasidalinti