Pažįstamą graiką prisiminęs Jankauskas: „Aikštėje draugiškumo negali būti“

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 6 min skaitymo trukmė
Edgaras Jankauskas (osportas.lt nuotr.)

Pozityvių natų sugrįžime prie Lietuvos rinktinės vairo pamatęs Edgaras Jankauskas ruošia savo auklėtinius antrajam lango iššūkiui.

Pirmadienį lietuviai svečiuose mes iššūkį Graikijos rinktinei, kuri FIFA reitinge rikiuojasi 51 vietoje.

Nors rungtynės yra draugiškos ir neturės jokios turnyrinės įtakos, tačiau Jankauskas iškart įspėjo savo auklėtinius, jog nesvarbių rungtynių nėra.

„Aš manau, kad žaidėjai labai gerai žino šitas situacijas ir jie puikiai supranta, kad mes iki švilpuko turime būti draugiški, o vėl būsime draugiški po finalinio švilpuko, – spaudos konferencijoje kalbėjo Jankauskas. – Aikštėje draugiškumo negali būti. Čia yra dviejų komandų dvikova, kur tu privalai laimėti.

Atstovuajant šaliai tai yra net nekvestionuojami tokie dalykai. Mums jokio skirtumo ar tai oficialios, draugiškos, kvalifikacinės rungtynės. Mes žaidžiame dėl pergalės kiekvienose rungtynėse, kitaip būti negali, o draugiškumui yra vieta iki rungtynių ir iškart po jų.“

Penktadienį Lietuvos futbolo sirgaliai išvydo labai seniai matytą vaizdą. Nors galutinis rezultatas – pralaimėjimas 0:2 serbams – nėra siekiamybė, tačiau pagaliau matėsi žaidimo idėja.

Puikias progas pelnyti įvarčius turėjo Gytis Paulauskas, Eligijus Jankauskas, o kur dar Fedoro Černycho slalomas į serbų baudos aikštelę. Dviejuose iš šių epizodų serbus gelbėjo vartininkas Vanja Milinkovičius-Savičius.

Edgaras Jankauskas (Scanpix nuotr.)
Edgaras Jankauskas (Scanpix nuotr.)

Vis tik dabar lietuviai turi trumpą laiką atsistatymui, o būtent čia Jankauskas įžvelgia pagrindinę grėsmę.

„Pagrindinis iššūkis buvo žaidėjų atsistatymas, nes visada mums buvo skaudi tema sužaisti dvejas rungtynes per keturias dienas su kelionėmis.

Tarptautinių rungtynių intensyvumas yra labai aukštas ir pagrindinė problema visada būdavo atsistatymas. Šiuo atveju, turėjome laiko šiek tiek atsistatyti Serbijoje, tai aš manau, kad šį kartą esame geresnėse sąlygose.

Turime puikią galimybę turėti testą su labai pajėgia Graikijos rinktine puikiame stadione. Tikimės gerų rungtynių“, – sakė Jankauskas.

Taip pat treneris pateikė dar šviežesnį vaizdą ir nuomonę po gilesnės mačo su serbais analizės.

„Visada taip būna po rungtynių, kad emocinis fonas transliuoja kitokį vaizdą ir ramiau peržiūrėjus rungtynes jau žiūri kitomis akimis, labiau iš techninės pusės, ir matai dalykų, kurie praslydo ar kertiniai dalykai, į kuriuos nespėjome sureaguoti.

Be abejo, euforijai čia nėra vietos. Juo labiau, kad tas rungtynes pralaimėjome, bet buvo tikrai gerų dalykų, pozityvių dalykų. Manau, kad nenusileidome kovoje ir tie įvarčiai buvo įmušti žaidėjų, kurie konkrečiu momentu pademonstravo savo aukštesnį meistriškumą. Ten mums pritrūko sekundės dalių, kelių centimetrų, kad išsivalytume vadinamus cut-back’us. Mes patenkinti turiniu iš dalies, bet iki galo neturime būti teisės patenkinti, kadangi rungtynės pralaimėtos.

Aišku, šiai dienai mūsų tikslas yra siekti to rezultato, konkrečiai žinodami kokiu keliu eiti, vykdydami savo susitarimus, turėdami aiškias vertybes aikštėje. Aš manau, kad žaidėjai sugėrė tikrai daug informacijos ir tai, ką mes matėme aikštėje, galėčiau pasakyti, kad jų žaidybinis intelektas yra tikrai aukštas. Kadangi per tokį trumpą, kad pavyktų įgyvendinti procentaliai didesnę dalį plano, kurią bandėme perteikti, tai čia esu labai dėkingas žaidėjams.

Futbolo atmintis yra labai trumpa – nuo vienų rungtynių iki kitų. Dabar svarbiausios rungtynės yra rytoj ir žaidėjai žino, kad jei turėjome teisę nebūti labai nuliūdusiais po pralaimėjimo, tai rytoj jau yra kita diena, kur mes turime demonstruoti iš naujo, ką mes gebame, ko mes norime, duoti kovą, žaisti savo žaidimą kada mes turime kamuolį. Tokie mūsų pagrindiniai tikslai“, – sakė Jankauskas.

Į Graikiją atvykęs Jankauskas sutiks pažįstamą žmogų – šios šalies futbolo rinktinės sporto direktoriumi dirba Takis Fyssas.

Cristiano Ronaldo ir Takis Fyssas Europos čempionato finale 2004 m. (SCANPIX nuotr.)
Cristiano Ronaldo ir Takis Fyssas Europos čempionato finale 2004 m. (SCANPIX nuotr.)

Šie du vyrai 2005-06 m. žaidė Edinburgo „Hearts“ klube, kuriame pasiekė puikų rezultatą – laimėjo Škotijos taurę.

„Puikiausi atsiminimai, mes kartu laimėjome Škotijos taurę, – apie pažįstamą graiką kalbėjo Jankauskas. – Nuostabūs prisiminimai, geras žaidėjas, Europos čempionas. Mes susirašėme, tikiuosi jį pamatyti šiandien arba rytoj. Smagu sutikti komandos draugą, sugrįžti mintyse ir keliuose žodžiuose į praeitį, kada laimėjome tokį svarbų titulą.“

Taip pat Jankauskas pateikė graikų žaidimo analizę.

„Graikijos rinktinė žaidžia keturiais gynėjais. Kas labiausiai krenta į akį, tai atakuojančio bloko mobilumas, pozicijų rotacija, kur sunku susigaudyti, kokios pozicijos žaidėjas atsiduria kurioje vietoje.

Tai vyksta labai greitai ir tokie išėjimai, grįžimai, užbėgimai, išbėgimai, overlap’ai, innerlap’ai… jie vyksta pastoviai. Net žiūrint atrodo, kad šiek tiek pagreitintas vaizdas būna. Labai techniška komanda, kuri sugeba kontroliuoti kamuolį daugiau nei galingesnis priešininkas kaip Vengrijos rinktinė, su kuria jie žaidė. Galbūt nėra labai skambių vardų, kuriuos žinotų visi futbolo mėgėjai, bet tikrai galinga, mobili, techniška, emocionali komanda“, – sakė Jankauskas.

Taip pat treneris teigė, jog startinėje sudėtyje bus pokyčių.

„Be abejo, kad rotacija turi būti, nes yra ir nuovargis, ir mikrotraumų yra. Mes turime užtektinai ilgą komandą, nes tikrai pas mus nėra pagrindinių ar atsarginių. Šiuo metu esame tik savo komandos konstravimo pradžioje, tačiau visi žaidėjai pasirengę. Ruošiamės ir laukiame rytdienos“, – sakė Jankauskas.

Be to, Jankauskas pradžiugino žaidėjus, suteikdamas jiems laisvą dieną. Taip gavosi jiems proga pamatyti Atėnus.

„Tai yra labai svarbu, – sakė Jankauskas. – Poilsis ir emocinis atsitraukimas nuo futbolo irgi yra svarbus. Aš tik tikiuosi, kad žaidėjai ne per daug vaikščiojo ir gėrė tik kavą arba arbatą, vandenį (juokiasi).

Esant tokiose vietose yra būtina pamatyti istorines, kultūrines vietas, tai aš džiaugiuosi, kad žaidėjai turėjo tam galimybę, nes mes kol kas jos neturėjome.“

Pasidalinti