Nuvilsiančios Eurolygos komandos: italai prieš bangą ir didžiausia lietuviška intriga po „Žalgirio“

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 9 min skaitymo trukmė
Rokas Jokubaitis. „Maccabi“ nuotr.

Jau šią savaitę startuoja naujasis Eurolygos sezonas. Kaip įprasta, prie starto linijos žengia 18 komandų, su kuriomis kviesime susipažinti kasdien iki ketvirtadienio, kuomet ir bus pakelta stipriausio Senojo žemyno turnyro širma. Šįkart kviečiame dirstelti į drąsias prognozes apie keturias komandas, kurių laukia ne patys sėkmingiausi metai.

Milano „Emporio Armani“

Ettore Messina praėjusį sezoną vėl buvo atsidūręs ant karštos kėdės. Eurolygos sezoną „dizaineriai“ pradėjo iš 13 rungtynių pralaimėdami 9, o nuo 2021-2022 m. sezono į atkrintamąsias komandos niekaip neatvedantis 64-erių specialistas buvo įvardijamas kaip realus kandidatas netekti darbo po pirmojo rato.

Visgi „Emporio Armani“ gruodžio mėnesį nustebino visus – vietoje atleidimo lapelio Messinai įteiktas kontraktas iki 2026 m. vasaros.

Nors kažkiek pagerino situaciją, milijonais prieš sezoną pasitaškiusios, Nikola Mirotičių ir Shabazzą Napierą įsigijusios komandos neišgelbėjo net pirmą kartą Eurolygoje pristatytos įkrintamosios – komanda užėmė 12 vietą.

Kol daugelis komandų savo komplektacijas pradėjo graibstydamos laisvaisiais agentais buvusius arba išpirkų reikalavusius gynėjus, Messinos ekipa pasuko kitu keliu.

Įpusėjus vasarai tapo aišku, jog „Emporio Armani“ sezono koziris bus įspūdinga priekinė linija. Prie likusio Mirotičiaus ten prisijungė Belgrado „Partizan“ palikęs buvęs žalgirietis Zachas LeDay ir Tel Avivo „Maccabi“ ekipoje dominavęs Joshas Nebo.

Vieniems galingiausių savo pozicijų žaidėjų atakas organizuos mažai kam žinomas Šiaurės Makedonijos rinktinės įžaidėjas Nenadas Dimitrijevičius, kurį „Emporio Armani“ nugvelbė iš VTB lygoje rungtyniaujančios Kazanės UNICS.

Visgi, jeigu 26-erių gynėjas neiššaus, o artėjantį sezoną pasitvirtins taisyklė, jog krepšinis ir rezultatai labiausiai priklauso nuo gynėjų, „Emporio Armani“ gali laukti dar vienas nuviliantis sezonas.

Martyno Gecevičiaus komentaras:

„Galėtų būti finalo ketverto komanda, bet mes jų nededame net į TOP-8. Jie jau trejus metus iš eilės įrodinėja, kad gali būti aukščiau už daugelį Eurolygos komandų. Jie niekada nesužaidžia normaliai. Man įdomu, ar tai vėl bus tie metai, kai visi sakys, kad „gali, gali, gali“, bet po to pamatysime, kad negali.

Su tokia sudėtimi galėtum netgi daryti šou, bet Messina šou nedaro. Jo krepšinis yra labai ribotas. Vėl gali būti taip, kad bus įdomu pažiūrėti jų pirmas trejas rungtynes, o nuo lapkričio jau vėl bus neįdomu.

Man Nebo apskritai yra vienas mėgstamiausių centrų Eurolygoje dėl dėjimų, greičio ir energijos. LeDay tikrai stiprina komandą. Leandro Bolmaro, atrodo, vis gali šauti į priekį, bet niekaip neišauna. Fabienas Causeras irgi gali duoti naudos, net jei ir yra veteranas. Apie Shavoną Shieldsą ir Mirotičių net nėra ką kalbėti. Manau, kad galima sakyti, jog sudėtis sustiprėjo. Priekinė jų linija tikrai yra įspūdinga, bet mes dabar vis kalbame, kad svarbiausia yra gynėjai, o priekinė linija yra daugiau pagalbinė. Bet Milane turėsime komandą su vienais įspūdingiausių puolėjų.

Jeigu jau su šita komanda Messina nepraeis į atkrintamąsias, tada nežinau.“

Tel Avivo „Maccabi“

Praeitas sezonas Tel Avivo „Maccabi“ komandai buvo įsimintinas dėl pačių įvairiausių priežasčių – jau pačioje jo pradžioje dėl prasidėjusių karinių veiksmų tarp Izraelio ir Palestinos komanda buvo ištremta į Belgradą, kur namų rungtynes žaidė dar ir be palaikymo.

Visgi šie iššūkiai tapo „Maccabi“ sumobilizavusiais veiksniais. Nors dėl prastesnių tarpusavio rungtynių rezultatų Odedo Kattasho auklėtiniai neaplenkė Stambulo „Fenerbahče“ ir buvo priversti žaisti įkrintamosiose, ten jie lengvai susitvarkė su „Baskonia“, o ketvirtfinalyje rimtai kibo į atlapus būsimai čempionei „Panathinaikos“.

Visgi „Maccabi“ kol kas ir toliau negresia žaidimas namuose, be to, šį sezoną komandos sudėtis dar atrodo ir gerokai susilpnėjusi.

Vasarą Izraelio ekipą paliko Šaro auklėtiniais tapę Wade’as Baldwinas ir Bonzie Colsonas, Lorenzo Brownas persikėlė į čempionų gretas, o Nebo dėjimais drebins Milano lankus.

Rokas Jokubaitis. „Maccabi“ nuotr.

Lygiavertės atsvaros jiems „Maccabi“ nerado. Vietoje Browno ir Baldwino komanda pasikvietė Roką Jokubaitį ir Jordaną Loydą. Pastarasis pernai turėjo rimtų problemų su sveikata, o artėjantis Eurolygos sezonas turėtų atskleisti tai, ar Jokubaitis gali tapti rimtesnes ambicijas turinčių Eurolygos komandų vedliu.

Įžaidėjas turėtų tapti viena didžiausių lietuviškų intrigų Eurolygoje po „Žalgirio“, bet net jeigu sugebės savo statistiką pakelti dvigubai, „Maccabi“ kovoti dėl vietos atkrintamosiose bus beprotiškai sunku.

Martyno Gecevičiaus komentaras:

„Aš tikiuosi, kad Rokas sužais proveržio sezoną, nes tam turės visas galimybes. Matėme, kad ir taurėje jam pasitikėjimo netrūko. Statistiką, kuri pernai buvo tikrai neįspūdinga, jis galės kelti dvigubai. 10 taškų ir 4,5 rezultatyvaus perdavimo vidurkiai manęs nenustebintų. Manau, kad ir komanda į jį deda tokius lūkesčius. Jeigu žais bent po 20 minučių, tokius vidurkius jis gali turėti.

Manau, kad Kattasho sistemoje jis tikrai turės laisvės, o ar tuo pasinaudos – priklausys nuo jo.“

Vitorijos „Baskonia“

Vitorijos „Baskonia“ prieš sezoną kelia kone daugiausiai klaustukų, mat rimti pokyčiai įvyko ne tik sudėtyje, bet ir trenerių štabe, kurio vadovavimą perima Pablo Laso.

Pasiruošimo sezonui metu baskai patyrė skaudžių pralaimėjimų, o patį sezoną sekmadienį pradėjo pralaimėjimu prie Tenerifės „Lenovo“ krepšininkus.

Per sezoną du trenerius pakeitusi ekipa patyrė rimtų pasikeitimų ir sudėtyje, kur neteko Eurolygos rezultatyvių perdavimų rekordininko Codi Millerio-McIntyre’o, snaiperio Vanja Marinkovičiaus, Matthew Costello ir Maiko Kotsaro. Vietoje jų atvyko Trentas Forrestas, Ognjenas Jaramazas, Donta Hallas ir Kamaras Baldwinas, iš kurių Laso tikėsis proveržio sezonų.

„Ant popieriaus“ komanda atrodo solidžiai, ypač prisistačius Timothe Luwawu-Cabarrot, kuris kels dar daugiau grėsmių iš visur pataikyti galinčioje komandoje. „Baskonia“ orkestrui toliau diriguos Marcusas Howardas, o praeito sezono pirmoje pusėje tarp naudingiausių buvęs Tadas Sedekerskis toliau turėtų demonstruoti stabilų žaidimą.

Tadas Sedekerskis (Baskonia X nuotr.)

Visgi kitos pirmoje Eurolygos lentynoje esančios komandos turi daugiau jau patikrintų variantų, be to, jeigu „Baskonia“ žaidimas ir toliau priklausys nuo toli gražu ne visada tikslą pasiekiančių Howardo metimų, garantų, jog Laso komanda pasieks įkrintamąsias – nėra.

Martyno Gecevičiaus komentaras:

„Baskonia“ bus įdomi dėl Laso. Pažiūrėsime, kaip jis pakeis visą žaidimą. Šis akcentas bus tikrai įdomus baskų komandoje“.

Bolonijos „Virtus“

Ar Eurolygoje yra vietos senukams? Kalbant apie Bolonijos „Virtus“ komandą, šis klausimas bus pagrindinis.

Latvijos rinktinės strategas Luca Banchi iš pasaulio čempionato savo stebukus sezono pradžioje perkėlė ir į Boloniją, o „Virtus“ ilgą laiką laikėsi pirmajame ketverte.

Visgi veteranais grįstos komandos žaidimo kreivė prastėjo. Ir suprastėjo iki tokio lygio, kad į Eurolygos įkrintamąsias „Virtus“ prasmuko tik paskutiniu bilietu – užimdama 10 vietą.

Vasarą Bolonijos komanda pernelyg neatjaunėjo. Prie komandos prisijungė Europos taurėje žaidę Andrejus Gražulis, Mattas Morganas ir Rayjonas Tuckeris. Kalbėjimas apie jų indėlius Eurolygoje prilygtų būrimui iš kavos tirščių.

Skambiausiu „Virtus“ pirkiniu tapo Willas Clyburnas, sezono eigoje švęsiantis 35-ą gimtadienį. Nors savo pozicijoje dar gali būti vienas pavojingiausių žaidėjų Eurolygoje, greičio ir mažesnių amžiaus vidurkių Italijos komandai jis taip pat nepridės.

Luca Banchi
Luca Banchi

Po Clyburno, Danielio Hacketto ir Tornike Shengelios sparnu sublizgėti gali Isaia Cordinier, į Eurolygą grįžtantis po stebinusių pasirodymų Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, kur fiksavo 8,8 taško ir tiek pat naudingumo balo. Tačiau kol kas „Virtus“ komandą gaubia daug klaustukų ir jeigu Banchi komandai nepavyks sukurti tokio sezono starto kaip pernai, reikės tikėtis stabilaus žaidimo antrajame rate. Ar „senukų“ komanda bus pajėgi tą padaryti?

Martyno Gecevičiaus komentaras:

„Bolonijoje vėl žais Shengelia, Clyburnas, šiemet tikiuosi daugiau iš Cordinier. Pamatėme olimpinėse žaidynėse, kad jis gali žaisti gana sėkmingai ar net imtis lyderio vaidmens. Hackettas irgi yra veteranas, Marco Belinelli su savo per daug beprotiškais metimais – taip pat.

Su šia komanda žaisti šiuolaikišką krepšinį bus gana sudėtinga, nes to greičio, palyginus su kitomis komandomis, nebus. „Virtus“ atrodo apskritai viena lėčiausių komandų Eurolygoje.“

Pasidalinti