Naujasis Dortmundo dievukas, kurio geidžia Anglijos grandai

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 17 min skaitymo trukmė

„Liverpool“ ikisezoninio turo po Aziją išvakarėse Jurgenas Kloppas buvo paklaustas apie vykstančias spekuliacijas, jog Jude‘as Bellinghamas taps jo auklėtiniu. „Jis neprieinamas rinkoje, todėl tai yra pirmoji šio žaidėjo problema. Tiesą sakant, tai vienintelė šio žaidėjo problema“, – šypsojosi jis.

„The Athletic“ analizuoja, koks gali būti sekantis bene talentingiausio anglo karjeros žingsnis?

Kloppas yra didžiulis Dortmundo „Borussia“ saugo gerbėjas, tačiau šią vasarą įsigyti Bellinghamą „Liverpool“ nebuvo realu. Erlingą Haalandą „Manchester City“ jau praradęs Vokietijos Bundeslygos klubas neketino parduoti dar vieno talento.

Tačiau kitą vasarą vaizdas gali būti kitoks. Bellinghamo kontraktas dar galios dvejus metus, o jei nepavyks išsiderėti naujos sutarties – teks ieškoti potencialių pirkėjų.

„Liverpool“ tikrai nori jo parašo, tačiau konkurencija dėl vieno įdomiausių jaunųjų futbolininkų bus arši. Madrido „Real“, „Manchester City“, „Manchester United“ ir „Chelsea“ irgi rodo didelį susidomėjimą.

Pavyzdžiui, „City“ treneris Pepas Guardiola apibūdino Bellinghamą kaip „išskirtinį“ po to, kai 2:1 Čempionų lygoje nugalėjo „Borussia“. Šeštadienį Bellinghamas sužaidė šimtąsias rungtynes Dortmundo klube, kuris triumfavo prieš „Schalke“. Tai – nuostabus pasiekimas, nes jam tik birželį sukako 19 metų.

Mūšis dėl Bellinghamo jau vyksta. Kokia Dortmundo pozicija? Kuris klubas šiuo metu turi pranašumą? Ir kodėl šis jaunuolis yra toks paklausus?

„Jude’as yra labai laimingas, jis mums labai atsidavęs, – neseniai „BT Sport“ sakė Dortmundo ekipos sporto direktorius Sebastianas Kehlis. – Tikimės, kad jis pasiliks ilgam. Stengiamės išlaikyti geriausius savo žaidėjus. Jude’as yra vienas iš tokių ir mes stengiamės jį išlaikyti kuo ilgiau. Tačiau galiausiai pinigai yra kitas aspektas ir Anglija moka daug daugiau nei Vokietija. Turime kasmet keisti savo filosofiją.“

„The Athletic“ šaltiniai iš Dortmundo neigia atmetė siūlymus, kad „Borussia“ jau susitaikė su Bellinghamo išvykimu kitą vasarą. Jie tvirtina, kad su „Liverpool“ nebuvo jokio kontakto, nors kai kurie pranešimai rodo, kad derybos tarp klubų jau įvyko.

„Borussia“ ketina pasiūlyti jam geresnes sąlygas bei tikisi, kad Bellinghamas pasirašys kontraktą ir toliau tobulės Vokietijoje.

Tačiau jei Bellinghamas vis tiek ryžtųsi keltis į kitą ekipą, „Borussia“ vadai yra įsitikinę, kad jo vertė yra apie 150 mln. eurų. Tokia išpirkos suma padarytų ji brangiausiu britų futbolininku visoje istorijoje. Skirtingai nuo Haalando perėjimo į „City“, Bellinghamo sutartyje nėra išpirkos sumos. Jo šeima niekada nenurodė, kad to nori – buvo įsitikinę, kad suinteresuotos komandos sumokės tiek, kiek reikės, kai ateis laikas žengti kitą žingsnį.

„Klubas dėl manęs padarė daug ir nuo pirmo atvykimo vertė jaustis laukiamu. Taip pat suteikė man galimybę tobulėti. Žvelgti į praeitį ir į ateitį būtų nepagarbu“, – apie savo ateitį diplomatiškai atsakė Bellinghamas.

„Liverpool“ susidomėjimas Bellinghamu greit pasieks dešimtmetį. Būdamas 11 metų jis kartu su tėvais Denise ir Marku išvyko į Mersisaidą dviem dienoms į Kirkbio akademiją. Viešnagės metu jis padarė įspūdį ne tik savo sugebėjimais, bet ir brandumu, nes dalyvavo mokymuose, per kuriuos buvo surengta ekskursija po patalpas.

„Liverpool“ tikėjosi įtikinti jo šeimą persikelti arčiau klubo. Jei tai būtų pavykę, jie būtų išsiuntę Bellinghamą į Rainhillo vidurinę mokyklą. Tuo metu jo pasirašymas būtų kainavęs apie 9000 svarų sterlingų.

Mattas Newbury, Kirkbio akademijos personalo vadovas, gerai žinojo apie didžiulį Bellinghamo potencialą, nes anksčiau dirbo Birmingame, prieš persikeldamas į „Liverpool“ 2012 m. Jie pateikė pasiūlymą ir kantriai laukė atsakymo.

Tačiau kai jis atėjo – nusivylimas. Bellinghamo tėvai nusprendė nesklaidyti šeimos ir jis liko Birmingame. Maždaug tuo pačiu metu „City“ ir „Chelsea“ taip pat jį medžiojo.

„Liverpool“ gerbė jų sprendimą ir toliau atidžiai stebėjo jaunuolio pažangą, nes 2019 m. rugpjūtį, būdamas 16 metų ir 38 dienų amžiaus, Bellinghamas tapo jauniausiu Birmingamo komandos žaidėju. Po metų jis jau mušė rekordus Bundeslygoje.

„Birmingham“ išbraukė 22 numerio marškinėlius iš pasirinkimo, kai 17-metis Bellinghamas nusprendė išvykti. Toks sprendimas priimtas, nes akademijos darbuotojai sakė, kad jis yra puikus 4, 8 ir 10 numeris (pagal pozicijas). Todėl jie sudėjo šiuos skaičius.

Jis išsiskyrė dar tarp vaikų. Būdamas 15 metų jis jau treniravosi su pirmąja komanda.

„Birmingham“ visada atsisakė gilintis į susitarimo su „Borussia“ detales. Tačiau jie turi pardavimo išlygą, garantuojančią jiems dalį bet kokio būsimo perėjimo mokesčio, kuris, pasak klubo šaltinių, tebėra didesnis nei penki procentai.

Bellinghamas užaugo dievindamas „Liverpool“ legendą Steveną Gerrardą ir kalbėjo apie savo pasididžiavimą tuo, kad dabar „Aston Villa“ vyriausiasis treneris jį nurodė tarp penkių geriausių pasaulio saugų. Jis taip pat užmezgė gerus santykius su dabartiniu „Liverpool“ kapitonu Jordanu Hendersonu, su kuriuo jie kartu žaidžia rinktinėje.

„Man patinka, kaip jis žaidžia, – apie Bellinghamą sakė Hendersonas. – Man patinka jo asmenybė, o tai yra svarbiausia. Man patinka, kaip jis elgiasi. Apie jį galiu pasakyti tik gerus dalykus. Dangus jam tikrai nėra riba.“

Pagarba abipusė. Bellinghamas apibūdino Hendersoną kaip profesionaliausią žaidėją, su kuriuo jis yra žaidęs Anglijos rinktinėje.

„Liverpool“ skautai Bellinghamą laiko visišku box-to-box saugu. Jis išpildo visas keliamas sąlygas šiai pozicijai ir tai yra Jurgeno Kloppo vadovaujamos komandos pozicija, kuriai po šio sezono reikės atsišviežinti, nes Alexas Oxlade’as-Chamberlainas, Naby Keita ir Jamesas Milneris nebeturės kontraktų.

Po to, kai šią vasarą „Monaco“ žaidėjas Aurelienas Tchouameni pasirinko prisijungti prie Madrido „Real“, „Liverpool“ neieškojo alternatyvos. Bent jau tol, kol neištiko traumų krizė. Paskutinė perėjimų lango dieną klubas susitarė dėl „Juventus“ žaidėjo Arthuro Melo pasiskolinimo metams. „Liverpool“ nenorėjo skirti lėšų rugpjūtį, nes kiti žaidėjai rinkoje, kurių jie norėjo, pavyzdžiui Bellinghamas, tiesiog nebuvo prieinami.

Baiminamasi, kad bet kokio sandorio kaina – tiek išpirkos, tiek atlyginimų atžvilgiu – gali smarkiai išaugti, jei jis dominuos pasaulio čempionate šį lapkritį ir gruodį. Tačiau atrodo, kad nėra daug galimybių susitarti su „Borussia“ iki turnyro pradžios.

Šiuo metu klubai taikosi įtikti Bellinghamo tėvui, kuris ir toliau daro didelę įtaką sūnaus karjerai. „Manchester United“ buvo klubas, kuris buvo arčiausiai jo prisiviliojimo prieš pasirašant sutartį su Dortmundo klubu.

Tuo metu mama Denise išvyko pas jį gyventi į Vokietiją, o Markas, kuris žaidė mėgėjų futbolo lygoje, liko Anglijoje su jaunesniu sūnumi – Jobe’as Bellinghamas, kuriam dabar 16 metų, neseniai priėmė pirmąjį profesionalų kontraktą – taip pat su „Birmingham“.

Prieš susitardami su „Borussia“, Bellinghamai lankėsi „Man United“ treniruočių bazėje. Darbuotojai prisimena, kad Markas buvo kruopštus ir profesionalus, užduodavo klausimus apie kasdienę veiklą ir vadovų pastovumą.

„United“ Bellinghamą stebėjo nuo 12 metų, kai jis rungtyniavo 46 rungtynėse įvairiuose lygiuose ir vis grįždavo su žinia, kad jis yra žaidėjas, kurį reikia nedelsiant įsigyti. Pranešimai, kuriuose buvo daug dėmesio skirta tam, kur jis gauna kamuolį ir kaip su juo judėjo, tiesiog švytėjo.

Futbolo direktorius Johnas Murtoughas užmezgė santykius su Marku, kurie tęsiasi iki šiol. „United“ bandė pasirašyti sutartį su Bellinghamu, kai jam buvo 15 metų, tačiau susitarti nepavyko ir šeima liko ištikima „Birmingham“.

Tuo metu, kai Bellinghamas įsiveržė į pirmąją „Birmingham“ komandą, „United“ jau turėjo apie jį daug informacijos. Vyriausiojo trenerio asistentas Mike’as Phelanas išvyko stebėti, kaip jis žaidžia su „West Bromwich Albion“. Tą dieną jis sėdėjo greta „Birmingham“ savininkų, kurie buvo pasirengę parduoti jaunuolį, kad palengvintų finansines klubo problemas.

Phelanas tuometiniam „United“ treneriui Ole Gunnarui Solskjaerui pasakė, kad Bellinghamas buvo Gerrardo ir Paulo Scholeso potencialo žaidėjas.

Solskjaeras 2020 m. kovą net subūrė komitetą, siekiantį pateikti įtikinamą pasiūlymą, nes labai norėjo prisivilioti Bellinghamą.

Vyriausiasis skautas Mickas Courtas turėjo daugybę Bellinghamo jaunimo rungtynių vaizdo įrašų bei priderino juos prie „United“ pirmosios komandos schemų. Jis išsamiai aprašė, kaip jis gali žaisti įvairiose pozicijose, pavyzdžiui, „deimanto“ saugų linijos centre arba dešinėje. Jis ruošėsi parodyti šeimai, kur „United“ matė Bellinghamo žaidimą ir kokius aspektus jie padėtų jam tobulinti.

Treneris Michaelas Carrickas, buvęs „United“ ir Anglijos rinktinės saugas, dirbo su psichologiniais veiksniais, kurie būtų kilę šeimai persikėlus beveik 100 mylių į šiaurę nuo Midlando. Išanalizavus daugybę Bellinghamo interviu, Carricką nustebino jo futbolo intelektas – jis teikė išsamius, taktiškus atsakymus, o ne išgalvojo klišes.

„United“ neįtraukė tam tikro rungtynių skaičiaus garantijos į sutartį, nes jų nuomone tai būtų pavojingas precedentas. Tačiau jie parengė duomenimis pagrįstą pristatymą apie jaunuolius, kurie iš akademijos perėjo į pagrindinę sudėtį, pavyzdžiui Marcusas Rashfordas ir Scottas McTominay. Be to, buvo akcentuojama, kad „United“ jaunimui skiriamos minutės pagrindinė komandoje yra vienos didžiausių Europoje.

Galiausiai agentūrų šaltiniai mano, kad Bellinghamas ir jo šeima jau seniai planavo persikėlimą į Vokietiją, nes matė tai kaip tobulą žingsnį. Kitas jaunuolis iš Anglijos Jadonas Sancho sužibėjo Dortmunde, palikęs „Manchester City“ tokio pat amžiaus.

„Borussia“ pasiūlymas taip pat buvo labai įtikinamas. Prieš pasirašant sutartį Vokietijos klubas davė Bellinghamui pažadą ir jo laikėsi.

„Jie man pasakė: „Jei ateisi čia, mes tave patobulinsime, gausi žaidimo laiko ir po dvejų metų būsi rinktinės žaidėjas, – BBC sakė Bellinghamas. – Idealiu atveju nori žaisti klube, kurį palaikai visą gyvenimą, bet taip pat nori siekti aukštumų ir išnaudoti savo potencialą.“

Bellinghamui tebuvo 17 metų, kai 2020 metų lapkritį jis debiutavo Anglijos rinktinėje rungtynėse su Airija ir iki šiol jis yra sužaidęs 15 rungtynių. Buvęs „Borussia“ trenerio asistentas Otto Addo „The Athletic“ apibendrino jaunuolio tobulėjimą: „Jude’as yra neįtikėtinai subrendęs pagal savo amžių ir greitai viską perpranta. Per vienas rungtynes jis išmoksta tiek pat, kiek kiti per šešis mėnesius. Ir jis visą laiką nori mokytis.“

„United“ mano, kad Bellinghamo pasirinkimas buvo ne neigiamas jų atžvilgiu, o pragmatiškas sprendimas. Anglijos ekipa svarstė, kad didžiulis dėmesys ir dialogas su šeima bent jau išlaikė juos dviejų žirgų lenktynėse ​​su Dortmundo ekipa. Jie ir toliau atidžiai sekė Bellinghamą, o per dvejus metus Bundeslygoje susižavėjimas nenuslopo.

Tas pats pasakytina ir apie Londono „Chelsea“, kuris taip pat norėjo jo parašo prieš sprendimą keltis į Dortmundą. Bellinghamas visiškai atitinka naujojo savininko Toddo Boehly įnorius vilioti žaidėjus pagal du kriterijus – amžių ir talentą. „Chelsea“ būtina ieškoti pastiprinimo aikštės viduryje, nes kitą vasarą baigs galioti N’Golo Kante (31 m.) ir Jorginho (30 m.) kontraktai. Šią vasarą jau prasidėjo pirmieji veiksmai, kai buvo pasirašytos sutartys su 18-mečiu Carney Chukwuemeka ir 19-mečiu Cesare Casadei.

Madrido „Real“ klubui Bellinghamo reikia mažiau, turint omenyje įspūdingą 22-ejų Tchouameni ir 19-mečio Eduardo Camavingos proveržį. Jie taip pat turi Federico Valverde, kuriam yra 24-eri. Tačiau 37-erių Luka Modričius vis labiau sensta, o dabartiniai Čempionų lygos nugalėtojai tikrai turėtų pinigų konkuruoti su „Premier“ lygos klubais dėl Bellinghamo.

Vienu iš trikdžių tapo „Brexit“, nes „La Liga“ taisyklės leidžia į aikštę mesti tik tris žaidėjus, kurie nėra ES piliečiai. Tačiau šią situaciją neseniai palengvino Vinicius Junioras, kuris gavo Ispanijos pilietybę.

Didžiausias komplimentas, kurį galite pasakyti Bellinghamui, yra tai, kad jis neturi išskirtino įgūdžio. Šiais laikais, kai skautai itin kruopščiai narsto žaidėjo profilį, kad pamatytų, kuo jie išsiskiria, jis paneigia tokį skirstymą.

Bellinghamas yra universalus. Universalus, jaunas žaidėjas, galintis žaisti bet kurioje vidurio aikštės zonoje ir atlikti beveik visus reikalingus veiksmus.

Po persikėlimo į Dortmundą, kai kurie klausė, ar jis galėtų išlikti naudingu, jei liktų vienas atraminis saugas. Jokių problemų. Kairioji ar dešinioji vidurio trejeto pusė? Taip pat be problemų. Ar jis gali dar labiau įsitvirtinti atakuojančio saugo vaidmenyje? Žinoma.

Kokiu svarbiu Bellinghamas tapo „Borussia“ rodo tai, kad nė vienas žaidėjas nepraleido daugiau laiko aikštėje per visas praėjusio sezono rungtynes – iš viso 3787 minutės per 44 rungtynes (visos startinėje sudėtyje). Tai yra pakankamas įrodymas, kad jis tapo svarbiausiu žaidėju Dortmundo komandoje.

Jei dar reikia priminimo, Bellinghamui vis dar tik 19 metų, bet jo žaidimo branda kalba visai kitaip. Nuo praėjusio sezono pradžios penkiose geriausiose Europos lygose nė vienam tokio amžiaus talentui nebuvo leista žaisti daugiau minučių. Konkuruoti nebent teko su Londono „Arsenal“ deimantu Bukayo Saka.

Bellinghamas turi daug neapčiuopiamų savybių, kurių tiesiog neįmanoma užfiksuoti duomenyse. Jo branda, susikaupimas ir lyderystė išsiskiria kaip bruožai, reikalingi norint varžytis aukščiausiame lygyje, kur jis jau turi daug patirties.

Jo pasirodymas prieš „City“ Čempionų lygoje buvo 18-as jo pasirodymas šiame turnyre. Tai – didžiausias skaičius tarp Anglijos jaunimo. Apibrėžti Bellinghamą kaip box-to-box būtų kiek neteisinga, nes tai rodo, kad jis tiesiog sugeba su nenutrūkstama energija judėti aukštyn ir žemyn aikštėje.

Taip, jis tai sugeba, tačiau jo žaidime yra daugiau niuansų. Bellinghamas Čempionų lygoje jungiasi į Dortmundo komandos atakų kūrybą centrinėse zonose savo aikštės pusėje. Tačiau atakos fazėje jis krypsta į vieną ar kitą pusę (arba atviras zonas), kad gautų kamuolį ir padėtų savo krašto gynėjui ( priklausomai nuo jam numatyto vaidmens rungtynėse).

Atsižvelgiant į jo vaidmenį Dortmundo komandoje, nors Bellinghamas praėjusį sezoną Bundeslygoje atliko aštuonis rezultatyvius perdavimus, būtų absurdiška vertinti jo tiesioginius puolimo rodiklius. Vietoje to, galima įvertinti jo indėlį į komandos puolimą per veiksmus, kurie privedė prie smūgio į vartus.

FBref.com duomenimis, veiksmų prieš smūgį metrika apima du atakos veiksmus, atliktus prieš smūgiuojant – nesvarbu, ar tai būtų perdavimai, driblingai, smūgiai ar išprovokuotos pražangos.

Nors Bellinghamas, kaip minėta, praėjusį sezoną žaidė daugiau minučių nei bet kuris jo komandos draugas, verta išskirti veiksmų, prisidėjusių prie Dortmundo atakų, spektrą.

Bellinghamas ne tik atlieka perdavimą savo komandos draugui, bet ir pritraukia varžovus savo driblingu centrinėje zonoje, atverdamas vietos komandos draugams arba išprovokuodamas pražangas, kurios pradeda kitą ataką. Praėjusį sezoną jo vid. 3,3 bandymai (per 90 minučių) driblinguoti buvo tarp penkių procentų geriausių visų Bundeslygos saugų.

Vienas bruožas, kuris bus tinkamas aukštam presingui „Premier“ lygoje, yra Bellinghamo darbas be kamuolio. Jo gynybiniai veiksmai puikiai prisideda prie komandos žaidimo puolime, perimant kamuolį pavojingose vietose. Tai yra tarsi muzika tokio stratego kaip Kloppas ausims.

Duomenys taip pat negali užfiksuoti žaidėjo technikos – erdvės vertinimo, kamuolio priėmimo ar smūgiavimo būdo.

Netgi greitas žvilgsnis į vaizdo įrašą parodytų, kad Bellinghamas turi tokią techninę kokybę, kuri išlaikys jį elite visą likusią žaidėjo karjerą. Paprasčiau tariant, jis labai gerai atlieka paprastus dalykus. Kai jam vos 19 metų, labiausiai intriguoja, kad mums nebereikia dvejoti dėl kokybės.

Bellinghamo šeima anksčiau įkūrė dvi Jungtinėje Karalystėje registruotas įmones „Belloball“ ir „Bello & Bello Limited“. Pastaroji šią vasarą pateikė paraišką prekės ženklui „Jude Bellingham“. Ji apimtų viską nuo drabužių iki kosmetikos ir išmaniųjų telefonų dėklų.

Ar tai signalizuoja apie sugrįžimą į Angliją? Komercinės galimybės tokiam išsiskiriančiam jaunam žaidėjui, turinčiam tokius nuostabius sugebėjimus, tikrai yra didžiulės. Jis yra ambicingas, jis nori laimėti prestižinius prizus ir jam tikrai lemta papuošti „Premier“ lygą.

Kada ir kur dar nenuspręsta. Prireiks gilių kišenių ir tokio įtikinamo projekto, kuris nuvedė jį į Dortmundą.

Pasidalinti