Trečiadienį „Betsafe-LKL“ lygos prezidentu ketvirtai kadencijai perrinktas Remigijus Milašius prabilo apie stipriausio šalies čempionato formatą, Mažeikių ir Kėdainių ekipų finansus, naujų rajonų įsitraukimą ir galimai nepilną savo ketverių metų kadenciją.
Nuo 2013 m. lygai vadovaujantis verslininkas trečiadienį LKL prezidentu perrinktas vienbalsiai. Už jo kandidatūrą balsavo visi 9 balso teisę turėję LKL klubai.
Kalbėdamas apie ketvirtąją savo kadenciją, 67-erių Milašius atskleidė, jog nebūtinai dirbs visus ketverius metus.
„Buvo išreikštas klubų pasitikėjimas ir buvau perrinktas ketverių metų kadencijai. Pats buvau apsisprendęs nebetęsti, bet susidėliojo tokios aplinkybės: kaip tik dabar baigiasi televiziniai, generalinio rėmėjo ir kiti kontraktai. Negalėjau palikti lygos tokiu metu, kai be teisingos vadybos ji galėjo likti be kontraktų.
Todėl priėmiau sprendimą bent artimiausiu metu eiti šias pareigas“, – teigė Milašius.
– Ketverių metų galbūt net neišdirbsite?
– Tokiam laikotarpiui reikia ruoštis, reikia paruošti žmogų, kad nebūtų taip, kaip man atėjus. Lyga turi būti stipri. Šiandien pristatyta ataskaita tai parodė. Lyga skolų neturi, klubai turi būti stiprūs. Lygą sudaro administracija ir klubai. Noriu pasakyti, kad perduodant pareigas naujam vadovui, vadžios būtų perleistos teisingai, kad bėgiai nebūtų kreivi, kad būtų pinigų. Kad po to nebūtų kalbų, jog Milašius išsinešė pinigus, pažįstamus ir pan. Gyvenimas parodys, ar bus ketverių metų kadencija, bet per tą laiką būtinai reikia paruošti žmones.
– Kokie naujosios kadencijos tikslai?
– Yra apsispręsta dėl dešimties komandų. Buvo išdėstytas žemėlapis, kur yra komandos, galinčios pakeisti krentančias ekipas. Parodėme, kas tai gali. Žemėlapis nėra toks platus Lietuvoje, o šių dienų problema slypi tame, kad finansiniai skirtumai tarp regionų ir miestų komandų yra labai didelis. Atėjus naujai komandai, ypač iš NKL, problemų būna daug. Tiek vadybiniuose procesuose, tiek finansuose, tiek komunikacijoje, sportiniame kelyje. Deja, į regionus sunku pritraukti ir žaidėjus, jaunimas nenori keliauti į tolimus miestelius. Gera ir stabili komanda, manau, gali atsirasti Kauno rajone, Klaipėdos rajoną, Gargždus. Vilniaus rajonas kalba, kad Nemenčinėje statysis areną. Tai yra potencialūs rajonai su pinigais, stipriais verslais ir įmonėmis. Eksperimentai baigiasi, nes be nuosavų namų krepšinis negali egzistuoti.
Gerbkime Mažeikius, bet rėmėjai nenori duoti pinigų, miestas prisidėti nenori, nes žaidžiama Telšiuose. Tik vakar sužinojome, kad Mažeikiuose bus statoma salė. Tai turėjo įvykti daug anksčiau, bet dėl teisinių dalykų konkursai nepavykdavo.
Turi stiprėti finansinė dalis, turi būti naujų klientų ir partnerių prisijungimas. Reikia lygą į kitą lygį išvesiančių kontraktų. Jau dabar atrodome gerai, bet po ketverių metų tikimės atrodyti dar geriau.
– NKL nugalėtojai šį sezoną nebus pajėgūs prisijungti prie LKL?
– Jau kalbėjome su potencialiomis komandomis Telšiuose. Žmonės klausinėja, ko tam reikėtų, kaip viskas atrodytų, kiek reikėtų trenerių. Tikrai sudėtingas klausimas žmonėms jungiantis iš regionų prie LKL.
– Minėjote, kad eksperimentai baigiasi. Ar norite pasakyti, kad Mažeikių komandos kitą sezoną LKL neliks?
– Dabar taip nesakau, bet pagal dabartinę lentelę jie užims paskutinę vietą. Pagal mūsų susitarimą su Lietuvos krepšinio federacija ir sportinį principą, turėtume turėti NKL čempionus, jeigu jie atitinka arenos, finansų ir valdymo reikalavimus. Jeigu nėra standartinio žmonių kiekio – marketingo, komunikacijos vadovų, direktoriaus -, LKL tokia komanda nedalyvaus.
– Jeigu NKL čempionai reikalavimų neatitiks, Mažeikiai liks?
– Yra ir kitų variantų. Nuostatose yra nurodoma galimybė ateiti plėtros būdu. Jeigu valdyba nuspręs, jog komanda atitinka finansų, arenos ir vadybos reikalavimus, tuomet tokia galimybė yra.
– Kokios komandos galėtų atitikti tuos reikalavimus?
– Nenoriu kalbėti be faktų. Pirmumo teisė priklauso NKL nugalėtojui, bet turime turėti 10 komandų, nes yra pasirašyti ilgalaikiai kontraktai, pagal kuriuos turime parodyti tam tikrą rungtynių skaičių. Tam reikia turėti 10 komandų. Lietuva pagal savo galimybes turbūt negali turėti 12 komandų. Dabar areną statosi Marijampolė, yra Alytus. Tų komandų gali atsirasti, bet dabar su milijoniniu biudžetu kovoti būtų sunku.
– Ar Gargždai spėtų kitam sezonui su arena?
– Visada pravažiuoju pro tą areną, bet Gargžduose negyvenu. Galiu net pasą parodyti. Važiuoju pas sesę, pažįstu tėvų kaimynus ir kleboną (juokiasi). Man visi miestai lygūs. Krepšinis pažinčių ir draugų neturi. Žaisti gali tie, kas turi pinigų. Galiu pasakyti tik tiek, kad Gargždai turės gražiausią salę tarp regionų. Statybos turi būti pasibaigusios iki gegužės 20 d.
– Žiniasklaidoje pasirodė informacija apie Kėdainių „Nevėžio“ finansines problemas. Galbūt galite patikslinti, kas ten vyksta?
– Ten yra srautų problemos. Vasaris ir kovas visada būna probleminiai mėnesiai. Kėdainiuose atsirado ši problema, bet balandžio 7 d. visi pinigia bus sumokėti. Buvo įvykęs susirinkimas su sportininkais ir klubo vadovais, jo metu pranešta, kada bus viskas išmokėta. Kontraktuose pažeidimų nėra, bet vienas žaidėjas išvažiavo. Tai yra teisiniai dalykai. Taip mane šiandien informavo klubo vadovas. Turėtų vykti artimesnis pinigų skyrimo bendravimas, kad tie srautais suvaikščiotų greičiau. Bet su biudžetu ten viskas tvarkoje.
– Ar esate tikri, kad Mažeikių ir Kėdainių klubai surenka minimalų biudžetą?
– Atsakau iš karto. Mažeikių biudžetas yra 1,2 mln. eurų. Jie turi daugiau išlaidų dėl žaidimo Telšiuose, jie neturi net treniruočių salės, treniruojasi mokyklos salėje, kurioje iki 15 val. vyksta kūno kultūros pamokos. Ryte jie treniruočių turėti negali, todėl glaudžiasi kitur. Jie neturi nei savo arenos žaisti rungtynes, nei treniruočių salės. Čia yra problema, sudaranti didesnes išlaidas.
„Nevėžio“ biudžetas yra 950 tūkst., minimalus biudžetas – 800 tūkst. eurų.
– Ar neketinate kelti minimalaus biudžeto reikalavimų?
– Nekelsime. Utenos komandos biudžetas yra 1,7 mln. eurų. Be dviejų jūsų paminėtų komandų visos turi po milijoną. Tikiuosi, kad ateityje jie gaus dar daugiau pajamų.
– Kaip 1,2 mln. eurų turinti komanda pradeda byrėti po pusės sezono?
– Ką reiškia byrėti, jeigu jie parduoda žaidėjus. Aš negaliu kištis į klubų reikalus, galiu tik paklausti, kokia yra problema.
– (Rasa Liuimienė) Neturėjome jokių indikacijų, kad Mažeikiuose galėtų vėluoti atlyginimai. Kaip ir sakė Remigijus, tai yra klubo vidaus sprendimai. Neturėjome jokių priežasčių daryti jų finansinį stebėjimą. Šiuo metu vyksta licencijavimo procesas naujam sezonui. Matysime, kokius skaičius jie pateiks, bet prieš sezoną visi klubai kriterijus atitiko.
– Minėjote, kad reikia auginti pamainą sau, bet ar nestebina, kad natūraliai nekyla konkurencija prezidento rinkimuose?
– Viskas atdara, ko jie neina – nežinau. Turbūt yra silpni, nesugeba nieko. Matyt, kad nesugeba, bijo, nes čia nėra taip lengva. Nėra lengva prisiimti atsakomybę, surinkinėti biudžetą. Jeigu kažkam tai yra lengva, tegul padaro. Atsimenate, koks buvo LKL man atėjus? Atsimenate ar neatsimenate? Užduodamas tokius klausimus galvokite apie save. Aš neturiu informacijos, aš atsimenu. Pulkovskis prieš 13 metų irgi gerai viską atsimena (šypsosi). Manau, kad norintys ateiti į šį postą nesugebėtų padaryti net to, kas dabar padaryta.
– O gal galėtumėte įvardinti galimą pamainą?
– Kai bus rinkimai – pamatysite. Iš anksto norite antraščių. To nebus. Aš kitoks. Vakar buvau vienoks, dabar – kitoks. Nieko nepasakysiu.
– Ar tiesa, kad Vilniaus „Wolves“ ketvirtajame rate Vilniaus derbį su „Rytu“ norėtų žaisti savo treniruočių bazėje?
– Klubas į mus dėl to kreipėsi. Jie informavo, kad statybos vyksta į pabaigą. Pirmiausia turėtų būti gautas leidimas tuo pastatu eksploatuoti. Kai tai įvyks, vyksime į areną ir viską įvertinsime. Bet pagal mūsų nuostatus tokia galimybė yra. „Žalgiris“ pernai irgi žaidė Garliavoje, kai buvo užimta jų pagrindinė arena. Ten taip pat jau buvo atkrintamųjų stadija. Jeigu klubas įvertina, kad komercija jiems yra aukščiau nei žiūrovas ar komandų interesai, mes neturime svertų jų įpareigoti žaisti pagrindinėje arenoje.
– Ar galėtų jie žaisti ten net tuo atveju, jeigu pagrindinė arena būtų laisva?
– Negaliu atsakyti, nes nežinau apie kokią dieną eina kalba.
– Remigijau, kokia yra jūsų nuomonė apie NBA ir FIBA turnyrą?
– Manau, kad ta lyga ir kuriama tam, kad FIBA turėtų atsvarą Eurolygai, kad galėtų priversti susitarti dėl langų. Ta lyga nebus NBA. Čia bus Europos, FIBA NBA. Tai bus panašus darinys į Eurolygą, norintis pasiimti stiprius klubus ir atrodyti stipriau finansiškai, nes eina į turtingiausias ir didžiausias šalis. Kaip ten viskas atrodytų – nežinau. Manau, kad Eurolyga yra puikus turnyras, o čia yra tik ambicijų klausimas, kas moka ir kas nemoka valdyti krepšinio. Valdyti moka privati struktūra, o ne valstybinės įmonės. Eurolygos valdyme dalyvauja patys klubai. NBA irgi valdo klubai, LKL – taip pat. Kai įsikiša kažkokie interesai, styro ausys, tuomet ir turime prastą rezultatą. O kai viską valdo patys klubai, vyksta geras ir stiprus čempionatas.
Kalbant apie NBA… Bus du turnyrai. Ar tas turnyras pakeis FIBA Čempionų lygą? Nežinau.
– Kaip jums atrodė konfliktai tarp Tomo Pačėso ir Jono Valančiūno bei kaip, jūsų nuomone, LKF turėtų valdyti tokias komunikacines krizes?
– Aš iki to nebūčiau prisileidęs. Atsisėdi ir prie stalo vyriškai pasikalbi apie tai, ką nori ištransliuoti. Faktas, kad problemų praėjusiame čempionate buvo ir jų nepaslėpsi. Dabartiniai vadovai turbūt nenori, kad tai kartotųsi. Aš atsisėsčiau už apvalaus stalo, pasidėčiau nealkoholinio alaus ir kalbėčiausi.
– Justinai, neseniai skelbta, kad jungiatės prie Londono „Lions“ klubo. Ar ta informacija teisinga ir kokia bus jūsų ateitis LKL?
– Informacija yra teisinga. LKL lieku strateginiuose dalykuose, ten, kur dirbau ir iki šiol. Niekas nesikeičia. Šimtu procentų atiduodu save ir LKL, ir „Lions“, ir viskame, ką darau. Mano susitarimas su Londono klubu yra toks, kad fiziškai liksiu Lietuvoje ir tiesiog skraidysiu ten.
– Remigijau, ar vyksta kalbos apie galimą keturių ratų trumpinimą reguliariajame sezone?
– Gaimybių visada yra. Jeigu gyvenimas privers kažką daryti, sėsimės ir kalbėsimės. Remigijus Milašius ne sprendžia, o siūlo. Jeigu klubas išreikš tokį norą, tuomet kalbėsimės. Mūsų sezono pabaiga yra labai normali, vėliausiai birželio 20 d. Atlyginimai visiems yra mokami 10 mėnesių. Niekas pas tave nevažiuos žaisti, jeigu nepasirašysi 10 mėnesių sutarčių. Visa Europa baigia panašiai. Esame viena geriausių Europos lygų ir nesilygiuojame į menamas Europos lygas, kurių yra daug. Mes orientuojamės į Ispaniją, Graikiją, Italiją, Vokietiją, Izraelį. Kai kur esame pažengę net toliau už juos, tad neturime į ką orientuotis.