Tikriausiai „Manchester United“ sirgaliai nesijaus geriau sužinoję, kad norvegų kiborgas, dar žinomas kaip Erlingas Haalandas, galėjo būti jų žaidėju dar gerokai prieš prisijungiant prie komandos iš kitos Mančesterio pusės.
„Prisimenu vieną dieną, kai stebėjau Erlingo treniruotę, – „The Athletic“ žurnalistui Danieliui Taylorui sakė Johnas Vikas, buvęs „Molde“ vyriausiasis skautas. – Jis buvo su mumis septynis ar aštuonis mėnesius, labai sunkiai treniravosi ir tapo komandos dalimi. Nuėjau pas Ole Gunnarą Solskjaerą, kuris buvo „Molde“ vyr. treneris ir pasakiau: „Turite paskambinti „Man United“, kolega. Tai, ką mes matome, yra nerealu“.
„Aš ir Ole supratome, kad šis vaikas buvo toks geras, kad negalėsime jo išlaikyti, – pratęsė Vikas. – Ole sutiko absoliučiai su viskuo. „Aš paskambinsiu – sakė jis. – Jie turi išgirsti apie šį vaiką“. „United“ turėjome draugų. 2000-ųjų pradžioje glaudžiai bendradarbiaudavau su „United“, ir dauguma mano pažįstamų vaikinų išvyko. Bet Ole buvo Ole.
„Dėl Dievo meilės“ – pasakiau. – Paskambink Nicky Buttui (tuometiniam „United“ akademijos vadovui) arba paskambink kam nors, nes šis vaikas nerealus“. Tai buvo dar prieš tai, kai Erlingas nė nebuvo reguliarus „Molde“ žaidėjas. Ole paskambino. Taigi, vardą pasakėme. Tada aš nežinau, kaip ir ar „United“ jį sekė.“
Vikas yra Niujorke gimęs talentų skautas, atvedęs Haalandą į „Molde“. Tolimesnė įvykių grandinė išsirutuliojo taip, kad puolėjas dabar dėvi „Manchester City“ spalvas ir per pirmuosius septynis pasirodymus pelnė 12 įvarčių.
Ne vien „United“ praleido galimybę įsigyti šį didį žaidėją. Pasak Viko, „Liverpool“, „Arsenal“ ir kiti „Premier“ lygos klubai buvo Haalando akiratyje. Tačiau atrodė, kad per daug kas neteisingai įvertino arba neįvertino to, kas buvo prieš jų akis.
„Manau, kad jie (anglų skautai) žiūrėjo į jį kaip į atakų užbaigėją, nes fiziškai jis buvo labai didelis, – sakė Vikas. – Aš jiems nuolat kartodavau: „Jis nėra tik užbaigėjas. Jei taip jį vertinsi, teks nusivilti“.
Prisimenu vieną atvejį, kai komanda išvyko į Ispaniją. Buvau su kai kuriais savo kolegomis iš „Premier“ lygos klubų ir atsimenu kaip sakiau: „Turiu pasikartoti, vaikinai, nevertinkite jo kaip užbaigėjo, turite žiūrėti kitaip. Jis laksto tarp erdvių, atrakina gynybą, yra fantastiškas baudos aikštelėje.
Svarsčiau, ar aš klystu. Tačiau kai kuriuose Anglijos klubuose visada buvo toks suvokimas, kad puolėjas ar kitos pozicijos žaidėjas turi būti tam tikrame vaidmenyje. Kai jie pamatė tokį puolėją kaip Erlingas, jie pamatė užbaigėją, bet nesiteikė žiūrėti, ką dar jis galėtų padaryti.
„Liverpool“ galėjo jį gauti. „Arsenal“ galėjo jį gauti. Visi buvo, visi stebėjo, bet šie klubai matė aukštą ir platų 9 numerį. Visą gyvenimą nesupratau, kodėl jie taip susiaurino jo galimybes.
Man nepatiko, kad tuo metu jis prastai žaidė nugara į vartus bei negalėjo atmušti kamuolio galva. Man patiko, kai jis tobulėjo, nerdavo į erdves, bėgiojo tarp linijų, judėjo baudos aikštelėje. Jis nenorėjo laikyti kamuolio, tiesiog norėjo apsisukti ir eiti į priekį. Yra daug klubų, kurie spardys save, nes dabar visi matome, kuo jis geras.“
Tai istorija, kaip Haalandas pateko į „Molde“ akiratį, o įspūdingas pasirodymas patvirtino Viko įsitikinimus, kad šis jaunuolis yra ypatingas. Tai įvyko Brumunddalio stadione, Innlandet grafystėje, Norvegijoje. Buvo 2015 m. rugsėjis, o geriausi U15 vaikai iš Norvegijos ir Švedijos stojo į kovą.
Vikas jau buvo girdėjęs apie Haalando įvarčius savo gimtojo miesto klube Bryne, šalies pietvakariuose. Vikas dalyvavo rungtynėse, norėdamas išsiaiškinti, ar tas pats žaidėjas gali išsiskirti tarp Švedijos ir Šiaurės šalių jaunimo rinktinių. Viena akimirka išvertė jį iš koto.
„Negaliu pasakyti, kad daug ką prisimenu apie rungtynes, – sakė Vikas. – Neatsimenu rezultato ir neprisimenu pirmojo kėlinio. Bet tada prasidėjo antrasis kėlinys ir tai buvo momentas, kurį visada prisiminsiu.
Mačiau, kaip Erlingas kalbasi su šalia jo esančiu žaidėju. Švedijos vartininkas buvo prie baudos aikštelės krašto, pasitempęs ruošėsi antrajam kėliniui. Pagalvojau: „Ne, ne, ne, jokiu būdu! Jis to nebandys, ar ne?“ Ir tada jis tai padarė. Erlingas perkėlė kamuolį per vartininką ir įmušė kamuolį tiesiai į vartus.“
Pasak Tayloro, net ir dabar Viko balse buvo galima išgirsti jaudulį ir jausmą, kad jis prisimena vieną kartą gyvenime pasitaikantį atradimą.
„Man didžiausią įspūdį paliko ne technika, o tai, kad jis turėjo kiaušinius tai padaryti. Tai buvo neįtikėtina. Daugelis šių norvegų vaikų buvo išsibarstę per visą šalį, dominuodami rungtynėse savo mažosiose lygose ar mažuose kaimuose. Tai buvo pirmas kartas, kai šie vaikai žaidė su nacionaline vėliava ant krūtinės. Tribūnose buvo šeimos. Buvo skautų iš visur.
Kartais tokioje atmosferoje žaidėjai prapuola. Dauguma tą dieną bandė žaisti saugiau, kvadratiniais perdavimais, nieko papildomai nedarė. Tačiau buvo toks vaikas, turintis drąsos perkelti vartininką kėlinio pradžioje.
Mano pranešime viskas buvo dėstoma apie jo mentalitetą. Norvegijoje visi turi daugmaž vienodą asmenybę. Jei nesate toks – į jus žiūri kaip į beprotį. Bet šiam vyrukui tai nerūpi. Jis tiesiog yra savimi“, – teigė Vikas.
Haalandas tuo metu priklausė gimtosios Briunės klubo jaunimo sistemai ir būdamas 14 metų jau treniravosi su jaunesniais nei 19 metų amžiaus futbolininkais. Pirmoje komandoje jis debiutavo būdamas 15 metų.
Buvo aišku, kad jis turėtų žaisti aukštesniame lygyje. Jo persikėlimas į „Molde“ įvyko 2017 m. vasario mėn., o maždaug per metus įvyko staigus ūgtelėjimas, dėl kurio jis tapo didžiuliu iššūkiu varžovams.
„Jei pažvelgsite į jo nuotraukas, kai jam yra 12 ar 13 metų, jis buvo labai mažas, – sakė Vikas. – Negalėjau nuspėti, kad jis atrodys taip dabar. Bet jis pradėjo augti nuo tos dienos, kai atvyko pas mus.
Pirmaisiais metais jis paaugo 10–12 centimetrų ir priaugo 8–10 kilogramų raumenų. Jei prisimenate jauną Zlataną Ibrahimovičių, kuris savo karjeros pradžioje pelnė įvartį („Ajax“ komandai), jis buvo toks lengvas ir lieknas. Su Erlingu buvo kitaip. Jis sustiprėjo tuo pat metu, kai paaugo.
Tas vaikas buvo nesustabdomas. Pirmus šešis mėnesius su juo turėjome būti ramūs. Jis tiek daug žaidė, todėl turėjome būti atsargūs. Pamenu, vieną dieną mačiau jį, kai jis žiūrėjo treniruotę iš šono ir paklausiau: „Kokia problema?“. Jis pažvelgė į mane: „Aš neturiu jokių problemų“. Tada jis parodė į medicinos personalą: „Jie turi problemų“. Jis tiesiog norėjo treniruotis kiekvieną dieną ir žaisti kiekviename mače.“
Vikas neseniai paliko savo pareigas „Molde“, kurias ėjo pastaruosius 11 metų, nes persikelia į Floridą, kur ketina būti laisvai samdodu JAV talentu skautu.
Jis prisimena kaip Alfie Haalandas, kadaise buvęs „Manchester City“, „Leeds United“ ir „Nottingham Forest“ klubų vidurio puolėju, rodė kelią savo sūnaus karjerai. Tačiau Vikas tikriausiai taip pat turi teisę vertinti tai kaip asmeninę sėkmę, atsižvelgiant į klubų, kurie neįžvelgė Haalando žvaigždės potencialo, skaičių.
Būdamas 15 metų Haalandas buvo pakviestas į savaitę trukusį pasibandymą „Hoffenheim“ klube, tačiau išvyko iš Bundeslygos klubo nesudaręs sutarties. Panaši istorija buvo ir su „Copenhagen“, tuomet Danijos čempionu, kuriai vadovavo Stale Solbakkenas, kuris dabar yra Haalando treneris Norvegijos rinktinėje.
„Tai nereiškia, kad jie buvo akli, bet aš mačiau Erlingą žaidžiantį rungtynėse, ne tik treniruotėse, – sakė Vikas. – Žinojau, kad jis gali nuspręsti rungtynes ne tik gebėjimais, bet ir asmenybe.
Žinojau, kad jis daugeliu atžvilgių bus puikus „Molde“, bet taip pat žinojau, kad tai jam bus puikus klubas. Taip ir dirbome. Mes jį radome, sukūrėme ir tada žinojome, kad turime jį parduoti. Visada žinojome, kad esame tik mažas laiptelis kelyje į didesnę karjerą.
Pasakiau „Molde“: „Jis žais už mus, jis bus mums puikus ir mes uždirbsime gerus pinigus, kai jį parduosime“. Aš jį labai stipriai spaudžiau ir tą dieną, kai tai įvyko, pasakiau sau: „Dabar galite atsipalaiduoti, atsidarykite šalto alaus“.
Tai buvo geras jausmas. Negaliu pasakyti, kad žinojau, kad jis bus tarp 10 geriausių pasaulyje, bet žinojau, kad jis taps ypatingu. Haalandas stengsis tai parodyti, kai „Man City“ Čempionų lygoje susikaus su buvusiu jo klubu Dortmundo „Borussia“.
Vikas matė gyvai, kai 17-metis Haalandas pelnė keturis įvarčius „Molde“ ekipai išvykos mače su „Brann“. Būdamas 19 metų puolėjas įmušė devynis įvarčius į Hondūro vartus 20-mečių pasaulio čempionate. Dortmundo komandoje jis per 89 rungtynes pelnė 86 įvarčius. 22-ejų Haalandas per savo pirmąjį mėnesį „Premier“ lygoje atliko du hat-trick’us.
„Man atrodo, kad jis yra toks pat vaikas, kaip visada – tvirtina Vikas. – Man tai patinka jame. Jis įmuša du ar tris įvarčius ir pakartos pasirodymą kitą savaitę. Jis tiesiog eina toliau. Jis mėgsta žaisti, mėgsta mušti įvarčius. Jis tiesiog eina miegoti ir pabunda kitą dieną, daro lygiai tą patį. Ir jis siekia aukšto lygio, kurio mes niekada nematėme, ypač iš norvego.“