Praėjusią savaitę Lietuvos futbolo bendruomenėje nuaidėjo nemalonios naujienos iš jau pažįstamų „kaltininkų“ – pranešta apie sunkią finansinę situaciją Vilniaus „Riterių“ komandoje.
Į „TOPsport A lygą“ sugrįžusi sostinės komanda vėl neišgali žaidėjams ir treneriams mokėti atlyginimų. Su panašia situacija „Riteriai“ buvo susidūrę ir praėjusį sezoną, kuomet žaidėjai netgi turėjo skolintis pinigus pietums.
Tikėtasi, jog gelbėjimosi ratą Vilniaus klubui išmes nauji investuotojai iš Singapūro, tačiau praėjusią savaitę pasirodė naujienos, jog naujieji savininkai nevykdo teisinių įsipareigojimų.
Pats klubas oficialiai pranešė, jog iš Singapūro vis dar nesulaukia 400 tūkst. eurų injekcijos. 50 tūkst. eurų investuotojai buvo įsipareigoję pervesti einamiesiems mokėjimams, dar 350 tūkst. – kaip garantuotą sumą vykdant įsipareigojimą pasiekti reikalaujamą minimalų A lygos klubo biudžetą.
Pirmadienį spaudos konferencijoje LFF prezidentas Edgaras Stankevičius atskleidė, jog „Riteriams“ gali būti pradėta bankroto procedūra, tačiau tam, jog to pavyktų išvengti, o A lygą tebesudarytų 10 komandų, federacija klubui skolina 50 tūkst. eurų.
„Pirmadienis (atsidūsta). Visa praėjusi savaitė buvo skirta spręsti „Riterių“ situacijai. Teko asmeniškai kalbėtis ir su klubą perėmusios Singapūro įmonės vadovu. Ne kartą kalbėjomės ir su Janu Nevoina, ir su „Riterių“ treneriu. Nuo praėjusios savaitės buvo paskelbta paieška, kas galėtų perimti šį klubą, kokia yra sutartinių dalykų situacija. Klubas šiai dienai yra parduotas, bet įsipareigojimai nėra vykdomi. Singapūro atstovai turi tam tikrų priekaištų buvusiems „Riterių“ savininkams ir savo paaiškinimų, kodėl ta sutartis nėra vykdoma. Bet de facto sutartis yra pasirašyta, o klubas vis dar nėra gavęs tų žadėtų pinigų. „Riteriai“ buvo gavę vieną avansinį 150 tūkst. eurų mokėjimą prieš sezoną, licencijavimo procese pateikė 500 tūkst. eurų garantinį raštą, kuris užtikrintų minimalų biudžetą. Tuo ir buvo vadovaujamasi, bet įsipareigojimai nėra vykdomi.
Yra keli galimi variantai: nauji klubo pirkėjai arba inicijuojama bankroto procedūra, klubui rašomi techniniai pralaimėjimai ir jis krenta iš A lygos. Tada atsiranda teisiniai dalykai tarp Nevoinos ir Singapūro atstovų. Federacijos pozicija yra tokia, kad tikrai nenorime paleisti šio klubo. Manau, kad taip elgtumėmės ir dėl bet kurio kito klubo. Šiandien bus suteiktas 50 tūkst. eurų mokėjimas „Riterių“ klubui, kad stabilizuotume situaciją, o žaidėjai ir treneriai gautų bent minimalias injekcijas.
Šiandien ryte jau buvo kalbama apie boikotą, kad žaidėjai ir treneriai jau nebesirinks į treniruotes. Teko girdėti kalbas apie paskutines komandines ir kolektyvines nuotraukas. Tikrai to nenorime. Mažų mažiausiai noriu, kad A lygą sudarytų 9, o ne 10 komandų. Darysiu viską, kad išlaikytume 10 klubą. Pirmas žingsnis – 50 tūkst. eurų finansinė pagalba. Rizikuojame, kad tie pinigai nebus grąžinti, bet to reikia, kad A lyga turėtų 10 komandų. Tikiu, kad per dvi ar tris savaites atsiras naujas investuotojas, kuris perims klubą. Tai neįvyks per dieną, nes tai yra sudėtingas procesas“, – kalbėjo Stankevičius.
– Ar galėtumėte patikslinti, kiek laiko klube yra nemokami atlyginimai ir kuriam laikui užteks tų 50 tūkst. eurų?
– Dviems trims savaitėms turėtų užtekti, kad vyktų treniruočių ir rungtynių procesas, nebūtų įrašinėjami techniniai pralaimėjimai ir neįvyktų šalinimas iš A lygos. Prieš sezoną buvo gauta 150 tūkst. eurų suma, kurios dalis nuėjo už komandos dalių pardavimą, o už 100 tūkst. eurų buvo dengiami įsipareigojimai žaidėjams ir personalui. Nenoriu pernelyg lįsti į skaičius, bet klubas su tais 50 tūkst. eurų ilgai tikrai negyvens.

– Ar tiesa, kad „Riterių“ skola yra septynių ženklų (milijono eurų) ribose?
– Kaip pažiūrėsi. Šiandien pagrindinis kreditorius yra Nevoinos valdomos įmonės. Normalu, kad jis duodavo pinigus per įmones, o tai buvo įrašoma kaip paskola. Jeigu tai traktuotume taip, tada skola yra keli milijonai eurų.
– Kadangi Nevoina nebėra klubo savininkas, tos skolos oficialiai ir siekia kelis milijonus?
– Čia jau įsijungia teisiniai dalykai. Jeigu esu buvęs savininkas ir nepretenduoju į tas išmokas, yra teisinių kelių, kaip atsisakyti to įsiskolinimo.
– Ar tiesa, kad Singapūrui pervedus 150 tūkst. eurų, dalis pinigų nukeliavo į Nevoinos įmones?
– Ir taip, ir ne. Teko bendrauti su jų atstovu. Man buvo truputį keista žiūrint iš vadovo pusės. Jeigu tampu naujuoju klubo savininku, pirmiausia pristatau savo direktorių ir valdybą. Šiai dienai nėra pristatytas nei naujas direktorius, nei nauja valdyba. Tai truputėlį keista iš Singapūro pusės. Buvo pervesta 150 tūkst. eurų, 50 tūkst. eurų nukeliavo į „Lit-Invest“ už klubo pardavimą, o 100 tūkst. eurų liko klubo sąskaitose. Įvyko nuomonių išsiskyrimas. Tai jaučiasi ir iš Nevoinos, ir iš Singapūro pusės.
– Bet galima sakyti, kad Singapūro žmonės traukiasi iš šio projekto?
– Oficialiai jie to dar nėra pareiškę. Turėjau 20 minučių pokalbį su jais, jų vadovas pasakė, kad jie traukiasi. Gal jų teisininkai atsiųs kitus duomenis. Kiek žinau, jie yra pasisamdę Lietuvos advokatus. Būtų gerai, kad jie įsijungtų, laukiame jų įžvalgų. De facto Singapūras turi keturias dalis, bet nėra įvykdę įsipareigojimų, terminai yra pradelsti. Ta sutartis turėtų grįžti atgal. Gal federacijai ar Janui pavyks rasti naują investuotoją, kuris norėtų perimti klubą. Bet tada klausimas su kuo kalbėti ir iš ko tas dalis pirkti. Neatmeskime to varianto, kad jeigu reikėtų pirkti iš Singapūro, ta kaina gali būti neadekvati. Niekada negali žinoti, kas bus tų žmonių galvose. Ta situacija nėra lengva, bet ją maketuojame taip, kad išeitume su 10 klubų.
– Ar ši situacija rodo spragas A lygos klubų licencijavime?
– Nerodo spragų, nes tada būtų galima sakyti, kad visi klubai neatitinka licencijavimo reikalavimų. Vadovaujamės garantiniais raštais. Kiti klubai irgi teikia juos arba paramos sutartis. Singapūro žmonės atsiuntė garantinį raštą, o prieš tai dar ir pervedė 150 tūkst. eurų. Jeigu pateiki raštą ir pervedi 150 tūkst. eurų, kai minimalus reikalaujamas biudžetas – 500 tūkst., mažiausiai tikiesi, kad tas klubas nustos dirbti jau po trijų ketverių rungtynių čempionate.
– Ar yra kokių nors pretendentų, kas galėtų perimti jo valdymą.
– Yra kas atsibudo, kas rodo tam tikrą interesą. Pats Janas grįžo prie keleto užsieniečių, kurie anksčiau domėjosi šia galimybe. Nesinori dėti taško šioje istorijoje, kad būtų paskelbtas bankrotas, žaidėjai išsiskirstytų ir būtų rašomi techniniai pralaimėjimai. Du techniniai pralaimėjimai ir klubas būtų šalinamas iš lygos. Suteikiame 50 tūkst. eurų ir ieškosime, kas galėtų ir norėtų perimti „Riterius“. Turėtų būti padėta apie 500-600 tūkst. eurų suma einamajam sezonui, o vėliau reikėtų susitvarkyti ir tuos kitus įsiskolinimus.
– Ar egzistuoja kokie nors saugikliai, kad tokių situacijų būtų galima išvengti ateityje?
– Geras klausimas. Kitose lygose yra tam tikras fondas, į kurį prieš sezoną klubai įneša tam tikrą pinigų sumą juodai dienai. Bet tą daryti – ne mūsų rinkai. Klubai vargsta surinkdami net minimalų biudžetą. UEFA dabar yra sugriežtinusi licencijavimo taisykles, mes irgi jas turėsime griežtinti, ypač kas liečia solidarumo mokesčių gavimą. Pavyzdžiui, anksčiau solidarumo mokestis už jaunimą buvo skiriamas visiems čempionate dalyvaujantiems klubams. Dabar atsiranda griežti reikalavimai dėl jaunimo grupių, visos sistemos turėjimo ir trenerių licencijų gavimo. Bus sąrašas, kiek kiekvienas A ir Pirmos lygos klubas savo sąrašuose turės turėti atitinkamo lygio trenerių. Solidarumo mokesčiai iš UEFA kažkada buvo 1,6 mln., dabar siekia 2,9 mln. eurų. Kai auga UEFA pinigai, auga ir reikalavimai. Bus sunku visiems klubams atitikti šiuos reikalavimus.
– O Nevoina yra suinteresuotas, kad klubas gyvuotų toliau?
– Manau, kad jis ieško galimybių, kaip viską parduoti ir tame klube nelikti. Taip, galbūt vykdys akademinę veiklą, bet, kiek suprantu, likti nenori. Prieš sezoną buvo kalbama apie galimą „Riterių“ ir „Be1“ susijungimą. Net ir sutartyje su Singapūru buvo įsipareigojimas, kad jis lieka kaip patarėjas ar valdyboje, kol nauji investuotojai viską susitvarkys ir visiškai perims klubą. Kaip klubo savininkas jis likti nenori.
– Tad šio klubo nenori tęsti nei Singapūras, nei Nevoina?
– Taip. Daugmaž taip.
– Ar tiesa, kad Vilniaus „Ryto“ vadovas Darius Gudelis domėjosi „Riterių“ perėmimu?
– Teko girdėti tokį gandą, bet tiesioginio pokalbio dar nebuvo.

– Ar LFF galėtų skirti dar vieną 50 tūkst. eurų injekciją ir kada būtų pasiekta riba, kada tektų laidoti klubą?
– Nežinau. Esu maksimalistas ir sieksime, kad išliktų 10 klubų. Kiek galėsime – tiek padėsime. Žinoma, federacija tikrai neperims klubo, A lyga pati nepaims ir neprisidės. Tenka tai daryti mums. Pernai irgi buvo situacija, kai Telšių „Džiugo“ klubas galėjo patirti gana stiprų finansinį nuosmūkį, jeigu Sporto arbitrašo teismas (CAS) būtų priteisęs virš 100 tūkst. eurų sumą.
– Jeigu nepavyktų atgaivinti komandos, jos rezultatai būtų anuliuojami?
– Pagal šios dienos situaciją – taip. Tikrai netrauksime iki antro rato. Jeigu matysime, kad per mėnesį niekas neįvyks, tuomet teks eiti teisiniu keliu, klubas bus šalinamas, o praeiti rezultatai – anuliuojami.
– Ar kituose klubuose yra kokių nors pavojų?
– Visada yra pavojų ar nežinomybių, bet visi daugmaž pinigus susirenka, savivaldos taip pat kol kas nepavedė, didžioji dalis netgi padidino savo finansavimus keliomis dešimtomis tūkstančių. Šiai dienai vėlavimų ar grėsmių, kad kažkas kažko neįvykdys, nesimato. Klubai šiais metais dar gavo solidarumo lėšas už dvejus metus – 2023-iuosius ir 2024-uosius. Jau vien tai yra nebloga piniginė injekcija, apie 300 tūkst. eurų. „Riterių“ situacija kiek kita, nes pernai jie žaidė Pirmoje lygoje. Jeigu būtų žaidę A lygoje, ta gauta suma būtų apie 250 tūkst. eurų. Su ta suma būtų pavykę išlaviruoti didžiąją sezono dalį.
– Kieno valdymui bus patikėta ta LFF paskola ir su kuo dabar tenka bendrauti daugiausiai dėl esamos situacijos?
– Šiai dienai daugiausiai bendraujama su Nevoina. Jis yra mūsų Vykdomojo komiteto narys, tiek metų valdė šį klubą. Apeliuoju į jį. Teisiškai ar neteisiškai jis yra klubo savininkas, bet bendrauju su juo.
– Jeigu „Riteriams“ tektų bankrutuoti, ar galėtų kas nors iš žemesnio lygio juos pakeisti?
– Ne, neįmanomas variantas. Tikrai neardysime Pirmos lygos. Net ir taisyklės to nelabai leidžia.