Lietuvos rinktinės pergalę prieš JAV krepšininkus įvertinęs Martynas Gecevičius teigė, jog nacionalinėje komandoje šiame pasaulio čempionate mato 12 laimingų žmonių, o kitų metų olimpiadoje pamatyti tokį patį mikroklimatą bus sunku.
Sekmadienį Lietuvos rinktinė trečią kartą istorijoje nugalėjo JAV krepšininkus. Tik pačioje rungtynių pradžioje varžovams pirmauti leidę Kazio Maksvyčio auklėtiniai iš visų 12 NBA sudarytų žaidėjų komandą įveikė 110:104.
Ketvirtfinalyje mūsiškių antradienį laukia Serbijos rinktinė.
Pastaroji pasaulio čempionate pralaimėjo tik sykį, mūsiškiai – nė karto. O kol kas puikus lietuvių pasirodymas negali būti atsietas nuo puikaus mikroklimato komandoje, į kurią šią vasarą atsisakė atvažiuoti eilė garsių Lietuvos krepšinio pavardių.
„Labai jautri tema ir pakankamai sunkus klausimas, – paklaustas apie tai, ar Lietuvai pasaulio čempionate atstovaujantiems žaidėjams reikėtų teikti pirmenybę renkant sudėtį kitų metų olimpinėms žaidynėms, atsakė Gecevičius. – Ši rinktinė paneigė taisyklę, kad 12 laimingų žmonių vienoje komandoje nebūna. Matome, kad šioje komandoje yra 12 laimingų žaidėjų, taip pat matome, prie ko tai priveda. Kitais metais, jeigu galės žaisti tie, kurie negalėjo šiemet, 12 laimingų žmonių nebus.
Jeigu surinksime 12 geriausių, prisidės daugiau charakterių, daugiau ego, daugiau vyresnių žaidėjų, kurie gal nori žaisti, kuriems nepatinka, kai juos pakeičia, ar tiesiog nesusitaiko su role. Tada ir treneriams yra gerokai sunkiau.
Iš kitos pusės, dabar yra geras žaidimas, bet vien dėl to atiduoti vietą į olimpines žaidynes irgi būtų keista. Labai slidus reikalas. Yra žaidėjų, kurie patobulės, kai kurie gal sužais prastesnį sezoną.“
Gecevičiaus teigimu, užtenka vien žvilgtelti į du geriausius Lietuvos krepšininkus Joną Valančiūną ir Domantą Sabonį, jų suderinamumą aikštėje bei rinktinės pasiekimus su jais, kad suprastum, jog nebūtinai geriausių žaidėjų surinkimas yra raktas į pergalę.
„Pas mus jau yra sunku. Mums nereikia net tų 12. Mes paimame du geriausius ir jie negali žaisti kartu. Tai parodo, kokiais situacijos įkaitais galime tapti. Man dar niekas neįrodė ir nežinau, kuris treneris ar ekspertas gali įrodyti, kad jie gali žaisti kartu.
Brazdeikį su Grigoniu dar gali kažkaip sutalpinti kokiu 2-3 numeriais, pasikalbėjęs ar sudėliojęs kažkokias roles, bet tuos abudu… Nežinau, ar JV ar Domantas, praleidę visą vasarą sportuodami, būtų patenkinti su 11-12 minučių aikštėje būdami NBA žaidėjais. Labai sunkus klausimas.
Iškart galiu pasakyti, kad kitą vasarą, jeigu atvažiuos visi kas norės, 12 laimingų žmonių nebus.“
Nors JAV į pasaulio čempionatą tradiciškai pasikvietė ne pirmo ryškumo žvaigždes, tarp 12 žaidėjų vis tiek netrūksta tokių krepšininkų, kurie savo komandose yra įpratę išsimetinėti daug metimų ar imtis iniciatyvos lemiamų atakų metu.
Šiemet amerikiečių komandoje ryškiausiai spindi Minesoto „Timberwolves“ talentas Anthony Edwardas, lietuviams suvertęs 35 taškus, tačiau išsimetęs daugiau nei trečdalį visos komandos metimų – 26 iš 73.
„Ne, kiti tikrai negalvoja, kad viskas su tuo yra gerai. Edwardsas dabar ten yra aiškiai išreikštas lyderis, o kai kurie kiti tą sunkiai priima ir bando patys vis pažaisti 1 prieš 1. Tada tas krepšinis atrodo sunkiai. Bet toje rinktinėje viskas yra šiek tiek paprasčiau. Jie vasarą susirenka, kažkiek pasportuoja ir galvoja, kad nuvažiavę laimės. Tai yra jų problemos ir jie į viską žiūri kitaip nei mes.
Bet įsivaizduokime, kad Motiejūnas, Kuzminskas ar Bendžius yra 11-12 žaidėjai, žaidžia Valančiūnas su Saboniu ir Brazdeikis su Grigoniu. Treneriui lengviau tikrai nebūtų. Nesakau, kad neįmanoma sukurti gero klimato, bet dabar tą padaryti yra gerokai lengviau.“