Finalo ketverto belaukiant: Šaro efektas puolimui ir ar vėl dominuos gynyba?

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 6 min skaitymo trukmė
Šarūnas Jasikevičius ir „Fenerbahče“. Stambulo „Fenerbahče“ facebook nuotr.

Prieš penktadienį Berlyne prasidėsiantį Eurolygos finalo ketvertą kviečiame pasidairyti po reikšmingiausius komandų statistinius rodiklius.

Dvi finalo ketverto komandos šį sezoną dominavo gynyboje, kitos dvi buvo sunkiai sutabdomos puolime. Ne visoms iš „Real“, „Fenerbahče“, „Panathinaikos“ ir „Olympiacos“ gerai sekėsi atkakliuose mačuose, o nemaža dalis komandų žaidėjų į Berlyną atvyksta stipriai pagerinę savo sezono vidurkius atkrintamosiose.

Ar vėl viską lems gynyba?

Praėjusių metų finalo ketvertas Kaune dideliu rezultatyvumu nepasižymėjo. Per keturis mačus nė vienai komandai nepavyko įmesti 80 taškų, o trijuose iš jų pralaimėjusi komanda nerinko daugiau 66 taškų.

Šį sezoną solidžiausiai gynyboje atrodo Pirėjo „Olympiacos“ komanda, varžovų puolimą apribojusi iki 74,4 taško per rungtynes.

Apie Georgioso Bartzoko komandos geležinę gynybą trimituojama kone visą sezoną, o puikiu to simboliu tapo lemiamos ketvirtfinalio rungtynės su „Barcelona“, kuri per pirmą jų pusę sugebėjo įmesti vos 25 taškus, per visą mačą – 59.

Visgi „Olympiacos“ gynybos spindesyje kiek užsimiršo Atėnų „Panathinaikos“ komanda, demonstavusi antrą geriausią gynybą Eurolygoje ir varžovams per rungtynes leidusi įmesti 77,8 taško.

Iš trijų taškų zonos varžovai į „Panathinaikos“ krepšį metė 34 proc. tikslumu, o tai yra antras geriausias rezultatas visoje Eurolygoje.

„Olympiacos“ ir Madrido „Real“ baudos aikštelėje stūksantys bokštai Walteris Tavaresas ir Moustapha Fallas tapo nemenku galvos skausmu varžovams. Pirėjo komandai varžovai šį sezoną įmetė 51,3 proc. dvitaškių, šioje kategorijoje pirmaujančiam „Real“ klubui – lygiai 51 proc.

„Olympiacos“ yra Eurolygos lyderiai ir pagal per rungtynes perimamus kamuolius (7,1). Daugiausiai jų perėmęs yra geriausiai Eurolygoje besiginantis žaidėjas Thomasas Walkupas, kamuolį iš varžovų iš viso pavogęs 60 kartų arba 21,7 proc. iš visų „Olympiacos“ perimtų kamuolių.

„Real“ savo ruožtu yra lyderiai pagal blokus – vidutiniškai per rungtynes Chuso Mateo auklėtiniai kamuolį pučia 3,6 karto. Labiausiai prie šios statistikos prisideda Vincentas Poirier (1,51 bloko) ir Tavaresas (1,5 bloko). Iš viso karališkojo klubo porelė iki finalo ketverto Eurolygoje pridalino 101 bloką. Tai yra 13 kartų daugiau už visą Stambulo „Fenerbahče“ komandą ir tik 4 mažiau už visą „Olympiacos“.

Atkaklios rungtynės ir pratęsimai

Kas liečia rungtynes, kuriose nugalėtojas paaiškėjo ne didesniu nei 5 taškų skirtumu arba pratęsime, čia taip pat geriausiai pasirodė „Olympiacos“, laimėjusi 13 iš 18 tokių mačų.

Iš viso Bartzoko komanda šį sezoną Eurolygoje žaidė keturis pratęsimus ir iš jų laimėjo tris.

„Real“ turėjo 14 tokių rungtynių ir laimėjo 10. Mateo komandos mačai į pratęsimą kėlėsi tris sykius, o iš jų Mateo komanda laimėjo 2, įskaitant ir keturių pratęsimų dramą su Stambulo „Anadolu Efes“ sausio mėnesį.

„Fenerbahče“ buvo priversta žaisti daugiausiai pratęsimų iš finalo ketverto komandų – 6. Iš jų Šaro komanda laimėjo 5, įskaitant ir abu ketvirtfinalyje su „Monaco“.

Tuo metu „Panathinaikos“ iškovojo 4 pergales ir patyrė 7 pralaimėjimus rungtynėse, kuriose nugalėtoją lėmė ne didesnis nei 5 taškų skirtumas arba pratęsimas. Iš viso Ergino Atamano auklėtiniai žaidė tris pratęsimus ir visus juos pralaimėjo.

Statistikas atkrintamosiose gerinę žaidėjai

Kai kurios finalo ketverto komandų žvaigždės savo geriausią formą pataupė būtent atkrintamosioms.

Tavaresas iki atkrintamųjų rinko 9,6 taško, 6,3 atkovoto kamuolio ir 1,4 bloko, tačiau atkrintamosiose šie rodikliai augo iki 10 taškų, 9,7 atkovoto kamuolio ir rekordinių 2,7 bloko.

Šaro koziriu serijoje su „Monaco“ tapęs Nickas Calathesas reguliariajame sezone vidutiniškai rinko 6,5 taško ir 0,7 tritaškio per rungtynes. Ketvirtfinalyje jo vidurkiai buvo tokie – 11,8 taško, 1,8 tritaškio per rungtynes ir 40 proc. pataikymas.

„Panathinaikos“ lyderis Kostas Sloukas savo 12,1 taško per rungtynes pakėlė daugiau nei 3 taškais – iki 15,2. Dar ryškiau Atamano komandoje spindėjo Kendrickas Nunnas, ketvirtfinalyje rinkęs 19,2 taško (prieš tai – 15,4.) ir 3,2 trit. (prieš tai – 1,8). Paskutinėse trejose rungtynėse su „Maccabi“ Nunno statistiką šovė iki 26 taškų ir 4,7 tritaškio per mačą.

Kendrickas Nunnas (Euroleague.net nuotr.)
Kendrickas Nunnas (Euroleague.net nuotr.)

„Olympiacos“ komandoje visą savo statistikos paletė gerino Shaquille’as McKissicas. Prieš tai tik 5,9 taško, 1,1 atkovoto ir 0,7 perimto kamuolio rinkęs puolėjas atkrintamosiose pradėjo mesti po 12 taškų, atkovoti po 3,6 ir perimti po 1,6 atkovoto kamuolio. Rimtai pelnomų taškų rodiklius pakėlė ir Filipas Petruševas – iš 5,5 tšk. į 10,2 tšk.

Šaro efektas „Fenerbahče“ puolime

„Fenerbahče“ šį sezoną demonstravo vidutinę gynybą, tačiau gruodžio viduryje komandos vairą perėmus Šarūnui Jasikevičiui pagrindiniu arkliuku tapo puolimas.

Su Dimitriu Itoudžiu Stambulo klubas per 13 rungtynių vidutiniškai rinko 80,8 taško, per kitas 26 rungtynes su Šaru „Fenerbahče“ varžovams vidutiniškai metė 6 taškais daugiau.

Vadovaujant 48-erių lietuviui, didžiausi pokyčiai fiksuoti tritaškių pataikyme.

Diriguojant Itoudžiui, 5 iš 13 rungtynių „Fenerbahče“ nepasiekė 10 pataikytų tritaškių ribos, o vidutiniškai turkai per mačą pataikydavo po 10,2 tritaškio. Per 26 rungtynes su Jasikevičiumi „Fenerbahče“ mažiau nei 10 tritaškių metė tik 6 kartus, o bendras jų vidurkis išaugo iki 12,2 tritaškio.

Į finalo ketvertą „Fenerbahče“ žengia demonstruodama geriausią tritaškių pataikymą Eurolygoje – 39,5 proc.

Pasidalinti