Ekspertai grąžina į realybę: Russellas Lietuvos rinktinėje būtų žaidęs po 12 metų

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 3 min skaitymo trukmė
D'Angelo Russellas (Scanpix nuotr.)

Lietuvos krepšinio federacija antradienį oficialiai patvirtino, jog gandai apie potencialų Los Andželo „Lakers“ gynėjo D‘Angelo Russello žaidimą Lietuvos rinktinėje tik ir liks gandais.

„Sportinė krepšinio dalis yra Rimo Kurtinaičio vadovaujamo trenerių štabo ir programos vadovo Lino Kleizos sprendimai. Manau labai teisingas požiūris, jog turime bandyti pasiekti rezultatų su savo potencialu. Bet šis klausimas visų pirma yra ne vien apie krepšinį.

Tai yra visų pirma teisinis klausimas. Lietuvos pilietybės įstatymas aiškiai apibrėžia, kokiomis aplinkybėmis užsienietis gali pretenduoti į lietuvišką pasą išimties tvarka. Jį gali suteikti tik LR prezidentas. Šiai dienai nėra argumentų, kurie leistų Russellui pretenduoti į šią išimtį. LKF teisinio proceso, kuris suteiktų Russellui galimybę žaisti Lietuvos rinktinėje, nėra pradėjusi“, – antradienį LKF pasidalintame pranešime teigė Mindaugas Balčiūnas.

Gandai apie potencialų Russello žaidimą Lietuvos rinktinėje paskleisti praėjusią savaitę. Visgi šiuo metu 28-erių gynėjas „Lakers“ neturėtų net teorinių galimybių užimti natūralizuoto žaidėjų vietą.

To priežastis – griežti Lietuvos įstatymai pilietybės suteikimo užsieniečiams klausimais.

„Kas liečia pilietybės suteikimą išimtine tvarka, tokia galimybė yra numatyta tik už nuopelnus Lietuvos Respublikos valstybei ją garsinant, keliant jos autoritetą ir panašiai. Negalimi tokie atvejai, kai pilietybė būtų suteikta už būsimus, galimus ar numanomus nuopelnus.

Komisijai jau turėtų būti pateikti faktai, kaip jis jau yra pagarsinęs Lietuvą“, – LNK žinioms sakė Advokatų tarybos narys Justas Vilys.

Praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos prezidentas išimties tvarka suteikė pilietybę ledo čiuožėjai Alisson Reed. Jos amerikietė siekė daugiau nei penkerius metus, o teisinis pretekstas jai suteikti atsirado tik po šiemet Europos čempionate su Sauliumi Ambrulevičiumi iškovotos bronzos.

„Alisson Reed irgi kreipėsi ne kartą, tačiau prielaidos buvo kitokios, nepakako rodomosios bazės, kad būtų konstatuotas žmogaus indėlis į Lietuvos vardo garsinimą. Kai tokios prielaidos pasikeitė, pasikeitė ir situacija bei tapo galima suteikti pilietybę“, – dėstė Vilys.

„Lakers“ komandos žvaigždės galimybes gauti Lietuvos pilietybę paspartintų santuoka su Lietuvos Respublikos piliete. Tuomet procesas galėtų sutrumpėti iki 7 metų, tačiau jo draugė Laura Ivaniukas yra ne Lietuvos pilietė, o lietuvių kilmės asmuo.

„Turi būti nuolat pragyvenęs Lietuvoje 10 metų arba susituokęs su Lietuvos Respublikos piliečiu. Ne lietuvių kilmės asmeniu, o Lietuvos Respublikos piliečiu. Tokiu atveju turi būti nuolat pragyvenęs santuokoje 7 metus, tada išlaikyti lietuvių kalbos ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos egzaminus. Tada jau būtų galima tikėtis, jog prezidentas tave priims į Lietuvos Respublikos piliečių korpusą“, – teigė Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Žinant tai, Russellas be išskirtinių nuopelnų Lietuvai nacionalinės komandos marškinėlius anksčiausiai galėtų vilktis po 10 metų, t.y. būdamas 38-erių. Kadangi žaidėją viliotų tik idėja žaisti olimpinėse žaidynėse, jo pasirodymas rinktinėje įvyktų 2036 m. žaidynėse.

Pasidalinti