Dėl turkų gynėjo suspendavimo – diplomatinis šalių kivirčas

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 2 min skaitymo trukmė
Recepas Tayyipas Erdoganas (Scanpix nuotr.)

Penktadienį oficialiai dviejų mačų suspendavimo sulaukęs Turkijos rinktinės gynėjas Merihas Demiralis tapo diplomatinio Vokietijos ir Turkijos kivirčo priežastimi.

UEFA tokią nuobaudą dukart aštuntfinalyje prieš austrus pasižymėjusiam gynėjui skyrė už nacionalistinę Turkijos grupuotę „Grey Wolves“ simbolizuojantį rankų gestą.

Suspendavimas 26-erių futbolininkui greičiausiai reiškia Europos čempionato pabaigą. Į aikštę futbolininkas išbėgti galėtų tik tuo atveju, jeigu jo nacionalinei komandai pavyktų prasibrauti į finalą.

Toks Demiralio poelgis atkreipė ir valstybinių institucijų bei politikų dėmesį.

Dar trečiadienį Turkijos užsienio reikalų ministerija vizitui pakvietė Vokietijos ambasadorių, kuriam pareiškė, jog UEFA ir Vokietijos institucijų atliekamas tyrimas dėl futbolininko veiksmo yra susijęs su ksenofobija. Pasak Turkijos diplomatų, Demiralio gestas simbolizavo šalies istoriją ir nebuvo nukreiptas prieš tautines mažumas ar kitas socialines grupes.

Ketvirtadienį Vokietijos užsienio reikalų ministerija išsikvietė jau Turkijos ambasadorių. Pasak Vokietijos žiniasklaidos, susitikime vėl buvo minima, jog atliekamas specialus tyrimas dėl Demiralio gesto yra nepriimtinas.

Diplomatinis konfliktas palietė ir Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą. Pranešama, jog prezidentas planavo atšaukti savo planus apsilankyti ketvirtfinalio mače su Nyderlandais, tačiau galiausiai nusprendė vis tiek vykti į Vokietiją.

„Ar kas nors klausia, ką reiškia erelis ant Vokietijos marškinėlių? Arba gaidys ant Prancūzijos rinktinės aprangų? Merihas tiesiog taip išreiškė savo džiaugsmą pelnius įvartį“, – savo šalies futbolininką ketvirtadienį gynė Erdoganas.

Tuo metu Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser pritarė UEFA sprendimui suspenduoti žaidėją bei nuogąstavo, kad renginys, turintis vienyti Europą, veikia atvirkščiai.

„Turkijos kraštutinės dešinės ekstremistų simboliams mūsų stadionuose vietos nėra. Europos čempionato pasitelkimas siųsti savo rasistinėms žinutėms yra visiškai nepriimtinas“, – savo nuomonę ketvirtadienį išsakė politikė.

Pasidalinti