Antradienį į didžiuosius Europos futbolo stadionus sugrįžta stipriausias pasaulio turnyras – Čempionų lyga. Prieš jos pradžią kviečiame susipažinti su 7 didžiausiomis šio sezono įdomybėmis.
Ar „Manchester City“ pakartos Madrido „Real“?
„Manchester City“ praeitą sezoną laimėjo Čempionų lygą, „Premier“ lygą ir Anglijos taurę bei tapo vos 8 tai pasiekusiu klubu istorijoje. Pepo Guardiolos auklėtiniai prisijungė prie „Manchester United“ „Celtic“, „Ajax“, PSV, „Barcelona“, „Inter“ ir „Bayern“ ekipų.
Dabar „Man City“ gali padaryti tai, ko nėra pavykę jokiam kitam Anglijos klubui nuo 1980 metų – apginti Europos karalių karūną.

Nuo 1992 metų, kuomet susikūrė Čempionų lyga, tą padaryti yra pavykę tik vienai komandai. Madrido „Real“ 2015-2018 metų laikotarpiu visiškai dominavo Europoje ir šį titulą laimėjo tris sykius iš eilės. Tačiau jeigu Europoje dabar ir yra komanda, galinti šiuo pasiekimu prilygti „Real“, tai neabejotinai yra „Man City“.
Kartos pasikeitimas
Pirmą kartą nuo 2002-2003 metų sezono Čempionų lygoje nebus nė vieno iš dviejų geriausių turnyro žaidėjų Cristiano Ronaldo ir Lionelio Messi. Tai yra du rezultatyviausi visų laikų Čempionų lygos futbolininkai, be to, nebus ir ketvirtą vietą šiame sąraše užimančio Karimo Benzema bei, žinoma, Neymaro, prisijungusio prie Ronaldo ir Benzema Saudo Arabijos lygoje.
Ar kažkam pavyks užpildyti šią kiaurymę?
Šių titanų praradimas palieka tik du į rezultatyviausiųjų dešimtuką patenkančius žaidėjus – Robertą Lewandowskį (90) ir Thomasą Mullerį (53).
Kadangi dėl prasto „Liverpool“ sezono pernai šis klubas Čempionų lygoje nerungtyniaus, turnyre nematysime ir Mohamedo Salah, čia pasižymėjusio 44 kartus. Tai reiškia, jog iš rezultatyviausiųjų turnyro žaidėjų dešimtuko be minėtų Lewandowskio ir Mullerio lieka tik dar vienas asmuo – Kylianas Mbappe, praeitą sezoną Čempionų lygoje pasiekęs 40 įvarčių ribą.
Rezultatyviausių Čempionų lygos žaidėjų penketas:
Žaidėjas | Įvarčiai |
Cristiano Ronaldo | 140 |
Lionelis Messi | 129 |
Robertas Lewandowskis | 91 |
Karimas Benzema | 90 |
Raulis | 71 |
PSG ir Prancūzijos rinktinės žvaigždė yra vienas iš dviejų realiausių pretendentų pasivyti Ronaldo ir Messi. Kitas – su „Man City“ pernai triumfavęs ir 12 įvarčių primušęs Erlingas Haalandas. Iš viso savo sąskaitoje Norvegijos supertalentas turi 35 tikslius smūgius Čempionų lygoje.
Jeigu toliau judės tokiu ritmu, Haalandas jau po šio sezono gali įsiveržti į rezultatyviausių turnyro žaidėjų dešimtuką. Tam tereikia pasiekti Čempionų lygos pusfinalį renkant tokius pačius vidurkius kaip pernai – 1,09 įvarčio per rungtynes.
Tai Haalandui leistų susilyginti su Zlatanu Ibrahimovičiumi ir 2002-2003 metais Čempionų lygą laimėjusiu ukrainiečiu Andrijumi Ševčenko, turinčiais po 48 įvarčius.

Grįžtantis „Arsenal“
Jaunimo vedamas Londono „Arsenal“ klubas pernai iškilo kaip viena geriausių Europos komandų, tačiau kaip Mikelio Artetos auklėtiniams seksis Čempionų lygoje po 6 metų pertraukos, parodys tik laikas.
Arteta „Arsenal“ vadovaus jau trečią sezoną. Iš Guardiolos „Man City“ komandoje mokęsis strategas 2020-2021 m. sezone kanonierius atvedė iki Europos lygos pusfinalio, kuriame turėjo pripažinti ispanų „Villarreal“ pranašumą. Pernai minėtame turnyre „Arsenal“ pasiekė aštuntfinalį, kuriame po baudinių serijos antrajame mače nusileido „Sporting“ futbolininkams.
Pastaroji nesėkmė buvo stipriai siejama su Artetos rotacijomis, nes ispanui akivaizdžiai labiau rūpėjo laimėti „Premier“ lygą, ko galiausiai padaryti nepavyko.
Ten buvo Europos lyga. Tai, kad „Arsenal“ identiškai Čempionų lygą padarys mažesniu prioritetu už Anglijos čempionatą, ypač po ilgos pertraukos, mažai tikėtina.
Stipriausiam pasaulio futbolo turnyrui „Arsenal“ pasiruošė – vasarą pasistiprino Kai Havertzu bei Declanu Rice’u, taip pat savo sudėtyje turi Leandro Trossardą bei Jorginho, įsigytus vasarį.
„Arsenal“ grupių etapas atrodo tikrai įveikiamas – teks grumtis su „Sevilla“, PSV ir „Lens“ ekipomis. Visgi pastaruosius septynis savo kartus Čempionų lygoje „Arsenal“ krito aštuntfinalyje. Paskutinį kartą toliau „Arsenal“ nužygiavo tik 2009-2010 m. sezone, kai Arteta dar kaip žaidėjas atstovavo „Everton“ klubui.
Naujoji „Newcastle“ era – su sunkumais priešakyje
Jeigu „Arsenal“ sugrįžimas į Čempionų lygą buvo laukiamas, „Newcastle United“ čia rungtyniaus anksčiau nei tikėtasi. Praėjus vos metams po to, kai klubo valdymą perėmė Saudo Arabija, Eddie Howe auklėtiniai sugebėjo užimti ketvirtą vietą „Premier“ lygoje. Anglijos čempionate „Newcastle“ ekipai tai buvo geriausias finišas nuo 2002-2003 metų sezono, kuomet ji užėmė 3 vietą ir pateko tarp Europos elito.
Tačiau turbūt mažai kas prieštarautų, jog „Newcastle“ Čempionų lygoje bus sutikti ne itin svetingai. Ir ne vien dėl kol kas kalnuotos „Premier“ lygos, bet ir Čempionų lygos burtų, komandą suvedusių su PSG, Dortmundo „Borussia“ ir „Milan“ ekipomis.

Nors pinigų leidžiamąja galia „Newcastle“ tikrai nenusileidžia Dortmundo ir Milano komandoms (tai įrodo ir iš pastarosios vasarą išpirktas saugas Sandro Tonali), Howe komanda šiame lygyje yra naujokė. Be minėtojo Tonali (18 rungtynių turnyre) ir Kierano Trippier (30), kitiems komandos futbolininkams trūksta Čempionų lygos patirties.
Po Tonali daugiausiai Čempionų lygoje rungtynių sužaidusių „Newcastle“ futbolininkų sąraše yra Fabianas Scharas (13) bei atsarginiai vartininkai Lorisas Karius (13) ir Martinas Dubravka (6). Kiti prieš tai turnyre žaidę futbolininkai yra Svenas Botmanas, Joelintonas, Javieras Manquillo, Bruno Guimaraesas, Harvey Barnesas ir Alexanderis Isakas.
Kai antradienį „Newcastle“ žengs į San Siro stadioną, nutrūks ilgiausia Anglijos klubų pertrauka nuo paskutinio pasirodymo Čempionų lygoje – 20 metų ir 184 dienos.
Naujokėliai
Visi Čempionų lygoje debiutuojantys klubai istoriškai turi pereiti ugnį ir vandenį. Berlyno „Union“ – ne išimtis. „Geležiniai vilkai“ tikėsis kaip reikiant pasitaškyti didžiajame Europos futbolo akvariume.
Aukščiau esanti nuotrauka puikiai iliustruoja įspūdingą „Union“ komandos iškilimą per pastaruosius penkis sezonus. 2018-2019 metais komanda pirmą kartą istorijoje pateko į stipriausią Vokietijos lygą. Pirmajame savo sezone ten komanda užėmė 7 vietą, vėliau finišavo 7 ir 5 vietose, o pernai užbaigė sezoną 4 pozicijoje ir iškovojo kelialapį į Čempionų lygą.
Komandoje yra girdėtų vardų, pavyzdžiui, Italijos rinktinės ir „Juventus“ legenda Leonardo Bonucci, tačiau meteoriškas jų iškilimas buvo paremtas komandiškumu.
„Union“ ekipoje taip pat rungtyniauja vienas greičiausių Čempionų lygos žaidėjų Sheraldo Beckeris iš Surinamo, kuris praeitą sezoną Bundeslygoje užfiksavo 36,6 km/h greitį. Vokietijos lygoje už jį minimaliai greitesnis buvo tik „Borussia“ atstovas Karimas Adeyemi (36,7 km/h).
Taip pat galima paminėti ir komandos kapitoną Cristopherį Trimmelį. 36-erių krašto gynėjas komandoje rungtyniauja nuo antro diviziono laikų.
Visgi Čempionų lygoje „Union“ greičiausiai neužsibus, nes papuolė į vieną grupę su Madrido „Real“ bei Italijos čempione „Napoli“.
Čempionų lygos namų rungtynes „Union“ žais kitos Berlyno komandos „Hertha“ stadione, talpinančiame beveik 75 tūkst. žiūrovų, tačiau galima drąsiai teigti, jog romantikos tai nesumažins, ypač jeigu palaikyti ekipos tarptautiniame fronte prisijungs „Hertha“ fanai.
Prie šių naujokų reikia paminėti ir po 66 metų pertraukos Belgijos čempionatą laimėjusią „Royal Antwerp“ ekipą. Paskutinį kartą Europos stipriausiųjų turnyre ši komanda žaidė 1957-1958 metais. Tai – ilgiausias tarpas nuo paskutinių rungtynių stipriausiame žemyno turnyre istorijoje.
Verta paminėti, kad pastaroji po 12 metų pertraukos į stipriausią Belgijos lygą sugrįžo tik 2017 metais.
Europos futbolo namai
„Wembley“ stadionas Anglijoje priglaus jau aštuntąjį Čempionų lygos finalą ir kitus stadionus po šio sezono lenks bent du kartus. Paryžiuje yra vykę 6 Čempionų lygos finalai, tačiau jie žaisti dviejuose skirtinguose stadionuose – „Stade de France“ ir „Parc des Princes“. Kitą sezoną finalas 6 kartą bus žaidžiamas Berlyne, antrą sykį „Allianz Arena“ stadione.
Paskutinį kartą „Wembley“ stadione vykusiame finale Juppo Heynckeso vadovaujamas „Bayern“ 2012-2013 m. sezone nugalėjo Jurgeno Kloppo vadovautą Dortmundo „Borussia“.
„Wembley“ stadionas taip pat priklauso išskirtinei grupei arenų, priglaudusių Čempionų lygos, Europos ir pasaulio čempionatų finalus.
Ispanijos pranašumas

Ketvirtą kartą istorijoje stipriausiame futbolo turnyre viena šalis turės 5 komandas. Trečią kartą ta šalis yra Ispanija, kuriai atstovaus „Barcelona“, Madrido „Real“, Madrido „Atletico“, „Real Sociedad“ ir „Sevilla“.
Pirmųjų ekipų kvartetą sudaro 4 stipriausios Ispanijos lygos komandos. Nors „Sevilla“ po prasto sezono ten užėmė tik 12 vietą, Čempionų lygoje ji žais ketvirtą sezoną iš eilės po istorinio 7 triumfo Europos lygoje.
Ar tai padidina šalies šansus triumfuoti Čempionų lygoje? Teoriškai – taip, tačiau praktiškai tai nutiko tik patį pirmą kartą, kai finale 2014 metais susitiko Madrido „Real“ ir Madrido „Atletico“. Visus kitus kartus Čempionų lygoje triumfavo kitų šalių komandos.