Praėjusį sezoną Lietuvos teniso simbolis Ričardas Berankis baigė tik tarp 300 geriausių pasaulio tenisininkų, o 2025 m. buvusi 50-oji pasaulio raketė pasitiks iš dar prastesnių pozicijų – būdamas ketvirtajame šimtuke. Visgi 34-erių lietuvis ginklų dar nesudeda ir ištaisęs pastarųjų metų klaidas vis dar tiki savo galimybėmis pralaužti stipriausiųjų šimtuko duris.
15 metų Lietuvos tenise karaliavęs 34-erių Berankis šiuo metu ATP reitinge užima tik 318-ą vietą ir į priekį yra užleidęs du jaunuolius Vilių Gaubą (ATP-187) bei Edą Butvilą (ATP-251).
„Noriu būti ten, kur buvau – tarp šimto geriausių pasaulyje. Bet taip pat suprantu, kad jeigu yra dirbama neteisingomis kryptimis, to nebus. Nėra taip paprasta susirinkti visą komandą, sugrupuoti visą procesą, rasti vietas, kur būtų galima sparinguotis su tokio lygio priešininkais, su kuriais ne tik palaikytum, bet ir keltum savo lygį“, – LRT laidoje „Atviras derinys“ kalbėjo lietuvis
Paskutinį kartą tarp šimto geriausių pasaulio tenisininkų Berankis buvo pakilęs 2022 m. rugpjūtį, tačiau 34-erių lietuvis tiki, jog ši riba jam vis dar yra pasiekiama.
„Jeigu neturėčiau tokių galimybių ir tuo netikėčiau, tiesiog nebesportuočiau daugiau. Visa suma, kuria dengiu visą procesą… Tai yra brangus malonumas, ne vienas šimtas tūkstančių eurų. Visas mano sezono biudžetas yra apie 200 tūkst. eurų. Jeigu netikėčiau, tai būtų tiesiog per brangus malonumas“, – kalbėjo Berankis.
Šį sezoną Berankis iškovojo 34 pergales ir patyrė 27 pralaimėjimus. Iš pastarųjų net 8 buvo prieš varžovus, nepatenkančius tarp 400 geriausių pasaulyje.
Visgi iš 2024 m. Lietuvos teniso simbolis galėjo pasisemti ir šiek tiek pozityvo – birželį Prancūzijoje jis laimėjo „Challenger“ serijos turnyrą.
„Buvo daug mačų, kuriuose buvau favoritas, tiesiog pastoviai atsirasdavo kažkokie nedadirbimai – tai fizinis pasirengimas, tai skausmas, tai kamuolio nejautimas, tai neteisingas pasiruošimas artėjantiems turnyrams. Kai tai įsivertini, žinai, kad turi nuo ko atsispirti“, – teigė Berankis.
Vienas iš taisytinų dalykų – psichologinė pusiausvyra, kurią šį sezoną sutrikdydavo ir išoriniai faktoriai.
„Visaip būna. Teisėjų lygis „Challenger“ turnyruose yra stipriai kritęs palyginus su tuo, kas buvo anksčiau. Bokštelio teisėjai nebenori prisiimti atsakomybės ir aklai pasitiki linijų teisėjais.
„Challenger“ turnyruose linijų teisėjai būna vietiniai teniso mėgėjai, vaikai, paaugliai, kurie tiesiog supranta taisykles ir turi sakyti, ar kamuolys pataikė į liniją, ar ne.
Didesniuose turnyruose bokštelio teisėjai gali atsiremti į vaizdo peržiūrą. Jeigu žaidėjas mato, kad buvo užribis, jis gali paprašyti peržiūros ir jam yra užskaitomas taškas. Paskutiniame mače Lione buvo sunku patikėti, kad teisėjai nemato 10-15 cm užribių. Šiemet buvo trys keturi kartai, kai man turint „set pointą“ ir paduodant varžovui nebuvo fiksuojami užribiai, nes teisėjai tiesiog nenori prisiimti atsakomybės. Darosi pikta ir kraustaisi iš proto.
Sutinku, kad šie metai buvo nervingi. Buvo nervų, kurių galbūt nereikėjo, bet gyveni ir mokaisi“, – kalbėjo Berankis.
Šį sezoną Berankis po ilgos pertraukos savo treneriu paskyrė kitą lietuvį Vadimą Pinko, visgi pora kartu metų pabaigos nesulaukė.
Du ne patys sėkmingiausi lietuvio sezonai sutapo ir su išsiskyrimu su Dirku Hordorfu, kuris 2023 m. rupjūtį iškeliavo anapilin.
„Neturėjau vedlio, mentoriaus. Dirkas, sakyčiau drąsiai, suvaidino svarbiausią rolę mano karjeroje. Suteikė daug pasitikėjimo savimo išmokydamas daug dalykų. Jis investavo daug noro ir laiko, kad suprasčiau, ką ir kaip reikėtų daryti“, – vokietį prisiminė Berankis.
2023 m. pabaigoje dėl visą sezoną kamuotų peties skausmų Berankis pabuvojo JAV, kur su rakečių specialistu nutarė stipriai palengvinti raketę. Visgi po ne itin sėkmingo 2024 m. starto lietuvis nusprendė grįžti prie senojo modelio.
„Tai buvo viena iš mano klaidų šių metų pradžioje. Kai prasidėjo problemos su petimi 2024 m. kovą, kasdien 8 mėnesius gyvenau su nuskausminamaisiais. Negalėjau daryti tam tikrų pratimų, kurie yra kritiniai, kad išlaikyčiau tam tikrą pečių juostos formą. Spalį buvo suplanuota operacija, bet kartu nusprendžiau ir pasilengvinti raketę, kuri buvo gana sunki. Pastaruosius 6 metus žaidžiau su 360 g rakete.
Pasilengvinau ją iki 315 g su stygomis ir viskuo kitu. Skirtumas gana didelis, bet svoris mojantis (angl. swing weight) išliko gana panašus. Raketė lengvesnė, bet raketės svoris labiau paskirstytas į jos galvą. Jėgą netgi išgaudavau didesnę.
Bet kovo pradžioje supratau, kad ne, nes neišeina man atlikti tų pačių smūgių tokiu pačiu greičiu. Užtruko keletą mėnesių, kol prisiderinau prie senos raketės. Svoris pasikeitė, todėl vėl pradėjo jaustis petys. Nuo balandžio pradžios žaidžiu su sena rakete ir tęsiu su ja iki galo“, – kalbėjo Berankis.
O karjeros pabaiga, nors lietuvis tikisi žaisti iki 37-38 metų, gali ir nebūti toli už kampo dėl tam tikrų aplinkybių.
„Karjera gai greitai baigtis, bet gali ir nesibaigti. Grįždame prie to, ar aš tikiu, ar netikiu savimi. Remiantis statistika, žaidėjai aukštus rezultatus rodo iki 37-38 metų. Užtenka pažiūrėti į Adrianą Mannarino.
Kai susidėlioji teisingą procesą, automatiškai ateina ir procesas. Apie pabaigą kol kas negalvoju, bet jau įsivaizduoju, ką norėčiau daryti atėjus tam momentui. Faktas, kad tai tikrai bus susiję su tenisu.
Neslėpsiu, karjeros pabaiga gali ateiti ir dėl finansinių dalykų. Kaip ir sakiau, vieno sezono kaina yra keli šimtai tūkstančių eurų, todėl tikrai pasveri, ar verta tęsti. Bet tokia yra realybė. Priimu tai kaip faktą ir einu į priekį“, – pridūrė Berankis.
Berankis jau pamažu pradeda pasiruošimą artėjančiam sezonui, kurio pradžia, pripažįsta lietuvis, dėl geriausių pasaulio tenisininkų išvažiavimo į Australiją, gali būti labai svarbi, juolab kad ir taškų daug ginti nereikės.
„Dviems savaitėms važiuosiu į Bratislavą fiziniam pasirengimui. Ten nuo vasaros jau šiek tiek dirbau su treneriu, su kuriuo radome bendrą kalbą. Pasitikime vienas kitu. Po to vyksiu į Vieną, į buvusio Dominico Thiemo trenerio akademiją.
Ten važiuosiu dėl treniruočių partnerių, nes varžovai išlaiko greitį, intensyvumą, lygį ir taip padeda pakelti savo žaidimą. Mano atveju reikia grįžti atgal ten, kur buvau. Pirmas turnyras yra sausio 6 d., nes iki tol Europoje „Challenger“ turnyrai nevyks. Į kitą žemyną skristi nenoriu. Kur žaisime tiksliai – nežinau, bet tai bus Europoje.
Stipriausi 250 pasaulio žaidėjų tuo metu būna Australijoje, dalyvauja „Australian Open“ ir jo atrankoje. Europos turnyruose neturėtų būti daug varžovų, patenkančių tarp 220 geriausių pasaulio tenisininkų. Galima sakyti, kad tai yra gera galimybė, taškų medžioklė, bet kai įsivertini šiuos metus, viskas nėra taip paprasta. Skaičius – 200 ar 300 – daug nelemia, nes vis tiek viskas atsiremia į kelis taškus, kurie yra lemiami“, – planais pasidalijo Berankis.