Australijoje žibančio Rubštavičiaus treneris: „Tai prototipinis NBA talentas“

O, Sportas!
Autorius O, Sportas! 7 min skaitymo trukmė
Mantas Rubštavičius (BNZ Breakers facebook nuotr.)

Mantas Rubštavičius įsibėgėja Australijoje. Lietuvis per paskutinius 4 susitikimus meta vidutiniškai 17 taškų, o jo „New Zealand Breakers“ fiksuoja 4 pergalių seriją.

Sėkmingas lietuvio žaidimas neliko nepastebėtas Australijos krepšinio apžvalgininkų, o lygos svetainė pakalbino su Lietuvos talentu dirbantį „New Zealand Breakers“ trenerį.

Pagal Australijos krepšinio lygos – NBL „Next Star“ programą lygoje žaidžiantis lietuvis vadinamas didžiausią įtaką žaidimui darančiu januoliu lygoje. 4 kartus paeiliui pelnyti bent po 15 taškų iki Manto pavyko tik NBA dabar rungtyniaujančiam LaMelo Ballui ir kitam „New Zealand Breakers“ talentui Justinianui Jessupui, kurį 2020 NBA naujokų biržoje pakvietė „Golden State Wariors“ komanda.

Puikų Rubštavičiaus žaidimą ir darbą treniruotėse įvertino jo komandos treneris Mody Maoras.

„Man svarbiausia yra rasti vyrukų, kurie myli šį žaidimą ir nori būti treniruojami. Yra labai didelis skirtumas, kai žaidėjas atvyksta, norėdamas parodyti, koks jis yra geras bei, kai žaidėjas atvyksta, norėdamas tapti tokiu geru, kokiu tik įmanoma. Tai yra du skirtingi dalykai ir Mantą įvertinčiau dešimtuku už juos abu.“

Treneris pažymėjo, kad Rubštavičius turi pranašumą prieš kitus „Next Star“ programos dalyvius, nes jau turi aukščiausio krepšinio lygio patirties.

„Šie talentingi jaunuoliai žaisdami tarp bendraamžių dažniausiai turi fizinį pranašumą. Atvykus pas mus jie dažniausiai pirmą kartą gyvenime susiduria su situacija, kai varžovai yra fiziškai pranašesni. Reikia laiko, kad jis su tuo susigyventų. Mantas jau praėjusiame sezone patyrė, ką reiškia būti vaikui aikštėje tarp vyrų. Tai neabejotinai jam padėjo.“

Maoras tvirtino, kad beveik visi žaidėjai, atvykę į šią programą, pradžioje būna labai lengvai treniruojami, tačiau, praėjus kažkiek laiko, jie tampa sunkiai prieinami ir jų progresas sulėtėja arba visai sustoja.

@odangau

Perspektyvus lietuvis Australijoje

♬ original sound – O, Dangau!

„Mantas niekada nesipriešina. Jis – tarsi kempinė. Jis nori viską išmokti, užduoda klausimus, daro viską, ko yra paprašytas ir dar daugiau. Man patinka posakis apie gerai treniruojamus žaidėjus – tu negali laimėti su žaidėjais, kurie neklauso, kas jiems sakoma, bet negali laimėti ir su tais, kurie daro tik tai, kas jiem sakoma.

Tai puikiai tinka Mantui. Kai jis žaidžia, neatrodo, kad tai būtų žaidėjas, kuris tik vykdo nurodymus. Jis gyvena rungtynėse – daro puikius dalykus, kurie beveik išeina iš mūsų sistemos ir taisyklių ribų.“

Kaip silpnesnė Rubštavičiaus žaidimo dalis buvo įvardinamas jo taiklumas. Žasidamas Panevėžio „Lietkabelyje“ jis iš toli atakavo vidutiniu 30 proc. taiklumu, o apskritai, iš žaidimo, ji taiklumas buvo vos didesnis nei 40 proc.

Kol kas Australijos lygoje jis į krepšį iš žaidimo meta 61 proc., o tolimus metimus – 48 proc. taiklumu. Tik baudų pataikymo procentas (83) jam neleidžia būti elitiniame 50/40/90 klube. Tai NBL istorijoje yra pavykę pasiekti tik vienam žaidėjui. 2017 metais tokį pasiekimą užfiksavo Danielis Kickertas.

Rubštavičiui būnant ant parketo, „New Zealand Breakers“ per 100 atakų renka 133,9 taško, o tai yra antras geriausias rezultatas visoje lygoje. Manto dabartinis treneris prisiminė pirmą jų susitikimą ir tai, kaip sutvarkė jo metimą.

„Mes pirmą kartą susitikome Los Andžele ir pirmas dalykas į ką aš kreipiau dėmesį buvo jo metimas. Buvo aišku, kad reikia tam tikrų korekcijų, ypač kalbant apie pastovumą. Nesvarbu kokia yra tavo metimo technika, bet jis visada turi atrodyti taip pat. Pas Mantą to nebuvo. Prirekė labai nedaug laiko įvesti korekcijas – kamuolio išmetimas, jo palydėjimas, jo priėmimas turi būti visada vienodi. Jau po kelių savaičių mums tapo aišku, kad jis bus labai geras metikas.“

Maoras gyrė Rubštos požiūrį į žaidimą.

„Jam nesvarbu ar pelnys taškus, ar gaus kamuolį. Jis apie nieką negalvoja, o tiesiog žaidžia pagal situaciją aikštelėje. Taip retai būna su jaunais žaidėjais. Jie nori įrodyti, kad gali mesti, kad gali daryti vieną ar kitą dalyką. Taip nėra su Mantu – jis tiesiog žaidžia. Minėjau, kad jį lengva treniruoti, bet nuo to jis netampa robotu. Jis tikras žaidėjas.“

Galiausiai komandos treneris pripažino, kad Rubštavičius yra didžiausią įtaką žaidimui darantis „Next Star“ programos talentas, kokį jis yra sutikęs.

„Ką mes iš tiesų matome, tai didžiausią įtaką žaidimui darantį talentą kokį tik esu matęs. Gyvybiškai svarbus viskam, ką mes darome. Jis komandos draugus daro geresniais, kas yra super retas dalykas tokiame amžiuje. Jis verčia mus bėgti greičiau, jie leidžia mums greičiau atlikti savo veiksmus puolime, jis veržiasi, įkirtinėja, sukuria progas komandos draugams, lipa ant lentos, kovoja. Jis pradeda rungtynes starto penkete, ne todėl, kad yra „Next Star“ dalis. Jis pradeda jas starto penkete, nes su juo aikštelėje mes esame geresni.“

Kalbėdamas apie Rubštavičiaus perspektyvą NBA naujokų biržoje treneris teigė, kad tiki jo galimybėmis.

„Dvimetrinis gynėjas, geras atletas, puikiai skaitantis žaidimą ir gerai pataikantis į krepšį. Tai prototipinis NBA talentas. Taip, Mantui nebe 18. NBA dažnai žiūrima į žaidėjo potencialą, o ne į tai, koks geras jis yra jau dabar. Aš tikiuosi, kad protinga NBA komanda jį pakvies ir net neabejoju, kad tos komandos treneriai bus labai tuo patenkinti.“

Dėl atkrintamųjų kovojantys Rubštavičius ir komanda savo kitas rungtynes žais rytoj anksti ryte. Rungtynių su Perto komanda pradžia – 05:00 val.

Pasidalinti