Prie Eurolygos finalo ketverto Lietuvoje stipriai prisidėjęs Kauno „Žalgirio“ komandos prezidentas Paulius Motiejūnas pasidalijo mintimis apie vieną didžiausių sporto renginių Lietuvos istorijoje.
Praeitą savaitgalį Kaune vykusio Eurolygos finalo ketverto čempione tapo Madrido „Real“ komanda.
Pats Motiejūnas tapo kone centrine figūra, jog Eurolygos sezonas finišuotų Kaune.
„Žinau, kad šis finalo ketvertas Eurolygai buvo ypač pelningas, – teigė Motiejūnas. – Dėl organizatorių – kaip pažiūrėsi. Labai svarbu turėti savivaldybės ir valdžios paramą. Pinigus uždirba ne tie, kas nuomoja areną, o viešbučiai, restoranai, susisiekimo įmonės ir t. t. Negalime aplankyti kiekvieno viešbučio ir prašyti pasidalinti tikslia savo uždarbio informacija. Jeigu savivaldybė supranta tokių renginių prasmę, o Kaunas suprato, tokie projektai būna pelningi ir miestui, ir šaliai.“
Kalbėdamas su „Eurohoops“ „Žalgirio“ vadovas prabilo apie Eurolygos finalo ketverto atneštą naudą Kaunui, Eurolygos konkurenciją su NBA dėl Europos talentų ir stipriausio Senojo žemyno ekspansiją.
– Ar galite pasidalinti, kokią naudą miestui atnešė finalo ketvertas?
– Valdžia renginiui davė 1,5 milijono eurų. Žinome, kad jie iš mokesčių susigrąžins 1,1 mln. eurų. Neįskaičiuojame reklamos, neįskaičiuojame Vilniaus, kuris taip pat turėjo pasipelnyti iš finalo ketverto.
– Pažiūrėjus iš šitos pusės, miestas turėtų susigrąžinti savo investicijas ar net pasipelnyti?
– Taip, Eurolyga po kiekvieno finalo ketverto daro apklausas. Daugiau nei 50 apklaustųjų sakė, kad ketina sugrįžti į Kauną. Tas pats buvo ir su Vitorija bei kitais finalo ketvertą rengusiais miestais. Esame tikri, kad turistai čia dar sugrįš, nes oras buvo puikus ir viskas vyko labai sklandžiai.
– Atrodytų, kad finalo ketvertas kaip renginys yra per didelis kai kuriems miestams. Tą buvo galima pastebėti Vitorijoje, Kaunas taip pat turėjo šiokių tokių problemų su logistika. Bet kaip yra su klubu? Ar nesijaučiate, kad „Žalgiris“ irgi išaugo Kauną?
– Niekada nesakome, kad esame Kauno komanda. Mes – Lietuvos komanda. Jei pažiūrėsime iš šitos pusės, sakyčiau, kad ne. Mes – nedidelis miestas, maža šalis, todėl visada turime būti geresni už kitus, jei norime pasiekti gerų rezultatų. O mes jų norime.
Pažiūrėjus teoriškai, jeigu būtume didesnės rinkos dalyviai su tokiu pačiu fanų procentu, būtume kur kas didesni. Tačiau esame kas esame ir kur esame. To pakeisti negalime.
– Ką turite omenyje sakydamas, kad esate Lietuvos komanda?
– Vykdome apklausas, žinome savo pranašumus, organizuojame transportą iš skirtingų miestų namų rungtynėms. Tai įtraukėme į savo planus prieš šešerius septynerius metus ir su tuo dirbame toliau. Mes čia esame tam, kad kovotume su kitomis Europos komandomis.
– Ar tikitės, kad pastaraisiais metais didėjantis biudžetas ir toliau didės?
– Jeigu viskas klostysis pagal planą, biudžetas turėtų augti, tačiau jis didės nedaug. Manau, kad per artimiausius metus jis gali paaugti 10 procentų. Nesitikiu, kad jis galėtų augti daugiau.
– Pastaruoju metu Europoje iškyla vis daugiau talentingų krepšininkų, tačiau geriausieji dažniausiai persikelia į NBA. Ar tai įmanoma kaip nors sustabdyti?
– NBA nori talentų, NCAA daro viską, kad juos pritrauktų. Ten yra labai daug patrauklių dalykų. Ten taip pat viskas nėra taip surišta su sportiniais rezultatais. Europoje nuolat kalbame, kaip norime jaunų žaidėjų, tačiau treneriai nėra linkę jų auginti. Tačiau reikia suprasti ir juos. Jie, taip pat ir mano pozicijos žmonės, negauna dvejų trejų metų, jeigu komanda nerodo rezultato. Šioje vietoje mes labai skiriamės nuo JAV.
Jie taip pat turi didelius finansinius resursus jauniems žaidėjams, geresnius nei galime gauti mes. Tai yra labai didelė lyga, kelianti nemenką grėsmę Eurolygai.
– Koks yra jūsų požiūris į potencialią Eurolygos ekspansiją?
– Manau, kad tai yra neišvengiama. Galiausiai tai įvyks, tačiau didžiausia problema dabar yra įtempti tvarkaraščiai Eurolygoje ir nacionalinėse lygose.
Dabar per sezoną sužaidžiame 90 rungtynių. Tai jau ne pirmas sezonas, kai taip nutinka. Treneriai ir žaidėjai bando prie to priprasti atnaujindami treniravimosi sistemas, kad žaidėjai išvengtų traumų. Tačiau, mano nuomone, mes vis tiek žaidžiame per daug rungtynių.
Turime rasti balansą. Žvelgiant iš verslo pusės, sakyčiau, kad reikia plėstis, tačiau pažiūrėjus į žaidėjus, trenerius ar netgi sirgalius, viskas yra kitaip. Turime labai daug rungtynių. Vieną dieną Eurolyga, kitą – nacionaliniai čempionatai. Turime nuostabų produktą ir privalome plėstis, tačiau tai turime daryti nekenkdami žaidėjams ir fanams, nes dabar viskas taip ir vyksta.
– Kaip vertinate kalbas apie Eurolygą Dubajuje?
– Jau esu sakęs, kad man patiko kelionė į Dubajų. Jie mums aprodė areną, pamatėme, kas stovi už to projekto. Viskas atrodo normalu, stabilu ir, svarbiausia, potencialu. Turime išanalizuoti tokį variantą. Dabar tai ir darome.
Kalbant apie skrydžius, komandoms tai reikštų tik papildomas kelias valandas. Tai – ne problema, nes Dubajus turi nuostabią infrastruktūrą, ten komandomis būtų pasirūpinta. Jie turi labai daug privalumų. Jų atsisakyti dėl papildomų kelių valandų kelionės, manau, būtų neprotinga.