Karaliaus Mindaugo taurė (KMT) artėjantį savaitgalį aštuntą kartą drebins Lietuvos krepšinio padangę.
KMT startuoja vasario 18 d. (šeštadienį). Nuo 15.30 val. susitiks Vilniaus „Rytas“ ir Jonavos „CBet“, o 18.15 val. prasidės Kauno „Žalgirio“ ir Panevėžio „7bet-Lietkabelio“ kova.
Vasario 19 d. (sekmadienį) nuo 15.45 val. vyks mažasis finalas, o kova dėl titulo prasidės 19.15 val. Tarp finalų vyks ir snaiperio konkursas.
Titulą gins žalgiriečiai, kurie KMT triumfavo trejus metus paeiliui. Pernai finale jie 91:66 sutriuškino „Lietkabelį“.
Tinklapyje O, Sportas! – aštuoni faktai apie KMT finalo ketvertus, kurie vyksta nuo 2016 m., o Šiauliuose bus surengtas aštuntas turnyras.
Daugiausiai titulų (5) – Kauno „Žalgiris“
Lietuvos krepšinio flagmanas laimėjo 5 iš 7 vykusių KMT finalo ketvertų. Reikia pripažinti, jog favoritais žalgiriečiai buvo visuose septyniuose finalo ketvertuose, o pralaimėjimus lėmė tik tai, jog taurės varžybose kovojama iš vienų rungtynių. Vargu, ar serijoje „Žalgirį“ būtų įmanoma nugalėti. Nebent pernykštį.
Kitus du titulus pasiekė Vilniaus „Rytas“, kuris tai abukart padarė namuose 2016 ir 2019 m.
Daugiausiai MVP (3) – Edgaras Ulanovas
Po 2020 m. finalo ketverto Edgaras Ulanovas atsiėmė trečiąjį MVP. Tuometinis „Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius net sulaukė klausimo, ar vertėtų šį apdovanojimą pavadinti Ulanovo vardu. Ir iš tiesų, žalgiriečių kapitonas žiba tada, kai reikia, nes savo kolekcijoje turi ir du LKL finalo MVP.
Apskritai kol kas MVP dažniau laimi lietuviai, nes pirmajame finalo ketverte 2016 m. prizą gavo Antanas Kavaliauskas. 2019 m. šį apdovanojimą gavo taip pat buvęs „Ryto“ centras Arciomas Parachouskis, o pastaruosius dvejus metus MVP susižėrė žalgirietis Joffrey Lauvergne‘as.
Didžiausia pergalė
Tai – gan retas atvejis, kai vienas KMT finalo ketverto dalyvis taip smarkiai iškrenta iš konteksto. 2016 m. prieniškiai pusfinalyje 67:90 nepasipriešino „Žalgiriui“, o mažajame finale apskritai subyrėjo – 51:88 nusileido „Neptūnui“.
Arti didžiausios pergalės buvo žalgiriečiai, kurie 2019 m. pusfinalyje 89:58 pervažiavo „Lietkabelį“. Vis dėlto panevėžiečiai reabilitavosi su kaupu – mažajame finale 94:67 sutriuškino „Neptūną“.
Didžiausia pergalė finale priklauso „Žalgiriui“. 2022 m. finale kauniečiai 91:66 nepasigailėjo „Lietkabelio“.
Įspūdingiausias pasirodymas
Dukart KMT MVP Lauvergne’as 2021 m. finalo ketverte startavo 28 taškų (13/19 dviit., 2/3 baudų), 10 atkovotų kamuolių ir 35 naudingumo balų pasirodymu prieš „Neptūną“.
Solidus jis buvo ir finale, kur surinko 11 taškų ir 13 naudingumo balų. Beje, trečias naudingiausias visų laikų pasirodymas užfiksuotas būtent 2021 m. finale – Thomasas Walkupas pasižymėjo 18 taškų, 8 rezultatyviais perdavimais ir 31 naudingumo balu.
Antras naudingiausias finalo ketvertų pasirodymas priklauso buvusiam „Lietkabelio“ puolėjui Sauliui Kulviečiui. 2019 m. mažajame finale jis pasižymėjo 24 taškais ir 32 naudingumo balais, o panevėžiečiai sutriuškino tą patį „Neptūną“.
Įtempčiausias finalas
Apskritai vos du finalai iš septynių baigėsi vienženkliu skirtumu. Vis tik 2019 m. finalo atomazga kol kas neprilygsta nė vienam prieš tai ir po to buvusiam.
Namų arenoje „Žalgirį“ sutikęs „Rytas“ visą mačą atsilikinėjo, bet lemiamu metu atkuto. Devynių taškų deficitą tirpdė Roko Stipčevičiaus tritaškiai ir nors tritaškį mesdamas pražangą išprovokavęs Leo Westermannas baudomis galėjo išlyginti rezultatą, bet paskutinės nepataikė.
„Rytas“ tuomet laimėjo 70:67 ir nutraukė titulų badą, trukusį nuo 2016 m., kai taip pat buvo iškovota KMT.
Finalo ketvertas daugiausiai kartų vyko Vilniuje
KMT geografija iki šiol nebuvo labai plati – 3 iš 7 finalo ketvertų buvo rengiami sostinėje. Dukart turnyras buvo Klaipėdoje, po sykį – Kaune ir Panevėžyje. Vis tik pastarajame mieste KMT dėl COVID-19 pandemijos vyko be žiūrovų.
Šiauliuose KMT finalo ketvertas vyks pirmą kartą. Tai bus pirmos taurės varžybos Saulės mieste nuo 2008 m., kai dar vyko tuometinė LKF taurė. Taip pat 2011 m. 5,700 žiūrovų talpinančioje Šiaulių arenoje buvo rengiama viena iš Europos čempionato grupių.
„Rytas“, „Žalgiris“ arba „Lietkabelis“ visada iškovoja medalius
Iš septynių finalo ketvertų „Žalgirį“ matėme visus kartus, „Lietkabelį“ – šešis, o „Rytą“ – penkis. Keturis kartus finale susitiko „Žalgiris“ ir „Rytas“, tris – „Žalgiris“ ir „Lietkabelis“.
Kitoms komandoms įsipaišyti į trejetuką pavykdavo tik tada, kai finalo ketverte nebūdavo „Ryto“ arba „Lietkabelio“. Taip nutiko 2016 („Neptūnas“), 2017 („Juventus“), 2021 m. („Juventus“), kai trečia vieta atiteko kitai komandai.
Tomas Jasevičius teisėjavo visuose iki šiol vykusiose KMT finaluose
Septynis KMT finalus sieja vienas ir tas pats teisėjas. Deja, Šiauliuose Jasevičiaus nebus – neseniai BasketNews laidoje jis pranešė, jog dėl sveikatos problemų baigia teisėjo karjerą.
Arti Jasevičiaus yra geriausias Lietuvos arbitras Gytis Vilius, kuris yra praleidęs vieną finalo ketvertą (2019 m.). Jame teisėjų trijulę sudarė Jasevičius, Jurgis Laurinavičius ir vienintelis teisėjas iš užsienio turnyro istorijoje Luigi Lamonica.